Do IAAF Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce SOPOT 2014, które odbędą się w dniach 7-9 marca 2014 roku w ERGO ARENIE w Sopocie, pozostały dwa miesiące. Z tej okazji Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Oddział „Grodzisko” w Sopocie, przygotowało wystawę pod nazwą „Sport od starożytności do współczesności”, której kustoszem jest Aleksandra Szymańska. Otwarcie wystawy było też znakomitą okazją by po raz pierwszy, oficjalnie zaprezentować medale przeznaczone dla sportowców, którzy staną na podium Halowych Mistrzostw Świata SOPOT 2014.
Medale zostały zaprojektowane przez doświadczoną medalierkę, sopociankę Dobrochnę Surajewską, i to tak, aby budziły zachwyt. Realizacja całego projektu trwała ponad 12 tygodni. W tym czasie spośród wielu pomysłów został wybrany i zatwierdzony najbardziej oryginalny projekt.
Kształt medali nawiązuje do symbolu zwycięstwa, również sportowego, dobrze znanego na całym świecie znaku Victoria. Awers medalu zawiera nazwę Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznej IAAF oraz organizatora zawodów, miasta Sopotu. Na rewersie umieszczono panoramę Sopotu, wzdłuż której biegnie sportowa bieżnia oraz imię i nazwisko zawodnika wraz z angielską nazwą dyscypliny, w której zwyciężył.
Łącznie wykonano 150 krążków, a produkcja jednego zajęła prawie dobę. Każdy medal o przekątnej 110 mm i grubości 6 mm został wykonany techniką tłoczenia i waży 200 gram.
Specjalnie wytłoczono więcej o 50 takich medali niż jest wymóg organizatorów mistrzostw, gdyż celem popularyzacji tych lekkoatletycznych zawodów postanowiono przekazać je do różnych placówek muzealnych, w tym m.in. do Muzeum Sportu w Gdańsku i w Warszawie.
Prezes PKOI, Andrzej Kraśnicki (na powyższym zdjęciu z lewej podczas rozmowy z Władysławem Kozakiewiczem), powiedział na konferencji prasowej, że organizacja Mistrzostw w kuracyjnym Sopocie ma szczególny wymiar, bo po raz kolejny o Polsce i jej letniej stolicy poprzez sport dowie się cały świat.. - Największym moim marzeniem jest, by medale, które tu widzimy zobaczyć na piersiach polskich zawodników. By były one najbliższe polskim sercom i to dosłownie jak i w przenośni. Sopot też jest sercem pomorskiego regionu i Trójmiasta. Już w marcu będzie sercem sportowej Polski oraz lekkoatletycznego świata. To znakomicie, że właśnie tę część naszego kraju będziemy mogli pokazać światu podczas tak ważnego i prestiżowego wydarzenia - powiedział Kraśnicki.
Gościem specjalnym podczas konferencji prasowej, był nasz złoty medalista w skoku o tyczce, olimpijczyk z Moskwy 1980, wielokrotny rekordzista świata i medalista najważniejszych imprez lekkoatletycznych na świecie Władysław Kozakiewicz, któremu powierzono funkcję Ambasadora Halowych Mistrzostw Świata SOPOT 2014. Pokrótce opowiedział on o swojej karierze sportowej, którą dokładnie opisał w niedawno opublikowanej autobiografii pt. „Nie mówcie mi jak mam żyć”. Kozakiewicz z pochwałą odniósł się do intrygującego projektu medali na tegoroczne lekkoatletyczne mistrzostwa świata. - Są one w sam raz, nie za małe i nie za duże, dobrze widoczne z daleka, jak po zwycięstwie w danej konkurencji powiesi się je na klacie sportowca, powiedział Kozakiewicz.
Za czasów jego kariery sportowej otrzymywało się jedynie i tylko medale o kształcie owalnym. Ale wtedy raz w życiu na zawodach w USA, jak sobie przypomina, otrzymał medal o kształcie kwadratowym, co jak na tamte czasy było czymś nadzwyczajnym. Pierwszy swój medal jaki otrzymał w życiu, to miało miejsce na sopockim stadionie LA, kiedy jeszcze jako junior skoczył o tyczce na wysokość 180 cm. Teraz w XXI wieku kształty medali są przeróżne.
Można się o tym przekonać oglądając na sopockiej wystawie bogatą kolekcję doktora medycyny Bogumiła Filipka (na zdjęciu powyżej), mieszkańca Gdyni, który już po raz 91 udostępnił do obejrzenia zgromadzonych przez siebie 458 medali i 57 odznak sportowych. Kolekcję tą gromadzi już od 20 lat. Są wśród niej medalowe trofea zdobyte przez sławnych polskich sportowców, w tym np. oszczepnika Janusza Sidły czy biegacza długodystansowca Janusza Kusocińskiego (zdjęcie poniżej).
Sopocka wystawa obejmuje plansze, banery i zabytki związane ze sportem w starożytności, m.in. kopię antycznej rzeźby „Dyskobola”, wypożyczoną z Muzeum Narodowego w Warszawie. Są także liczne dzieła współczesne, w tym medale i banknoty reprezentujące różne dyscypliny
sportowe.
Wystawa będzie czynna do końca roku. Pawilon Muzealno-Edukacyjny, Oddział MAG „Grodzisko” w Sopocie, ul. Haffnera 63.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski
- 18/01/2014 16:24 - Najlepsi kadeci na kortach SKT
- 18/01/2014 16:08 - Dwie porażki Lechii w Jarocinie
- 15/01/2014 22:53 - Lotos Trefl odpadł z Pucharu Polski
- 15/01/2014 22:42 - Wygrany sparing Lechii. Kontrakt ze Stolarskim
- 15/01/2014 18:40 - Atom Trefl - Eczacibasi LIVE: 0:3 - 21:25, 20:25, 22:25
- 13/01/2014 19:50 - Kadrowe luki Wybrzeża
- 12/01/2014 19:10 - Po meczu Atom Trefl - Impel: Mogliśmy skończyć mecz szybciej
- 12/01/2014 13:10 - Atom Trefl - Impel LIVE: 3:0 - 25:23, 25:23, 25:21
- 11/01/2014 20:14 - Lotos Trefl nie dał szans BBTS
- 09/01/2014 13:20 - Wybrzeże zacznie ligę z dream teamem z Torunia!