Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pragnę rozmawiać z widzem - prof. Marek Model

Ocena użytkowników: / 22
SłabyŚwietny 
wtorek, 22 października 2019 11:05

Profesor Marek Model jest artystą poszukującym i odkrywającym. Odwaga kreacji, determinacja i swoboda operowania kreską oddają jego permanentne poszukiwania języka artystycznego, który często zaskakuje i przekracza nasze wyobrażenie o trudzie tworzenia, zmienia rozumienie tradycyjnego obrazu.


Niedawno sięgnąłem do tekstów, które od lat piszę o Marku Modelu. Każdy z nich niesie pewną analizę osobowości i sztuki, ale mimo wszystko to tylko teksty dziennikarskie, spojrzenie niosące ze sobą fakty i pobieżną analizę rysunków oraz malarstwa. Wydaje się, że mimo wszystko oddające kreatywność osobowości i artystyczne predyspozycje.


Ostatnio zobaczyliśmy kolejną wystawę profesora w jakże odpowiadających jego sztuce przestrzeniach nowego WL 4 w Gdańsku. Przypomnę, że w starej galerii przy ulicy Wiosny Ludów również prowadzonej przez Adę Majdzińską i Czesława Podleśnego, widzieliśmy już przed laty prace artysty, ale tym razem zobaczyłem je inaczej, myślę, że pełniej z większym zrozumieniem. Jego sztuka osadzona w humanizmie naszych czasów ze spojrzeniem skierowanym tak samo w przeszłość, jak i w przyszłość daje pojęcie o jego zmyśle artystycznym i zdolnościach.

alt

Marek Model, Akt miedziany


Marek Model nigdy nie odżegnuje się od kolorystycznego malarstwa, z którym zapoznawała go jeszcze przed studiami sopocka malarka Ewa Hoffman. Wtedy zobaczył po raz pierwszy dzieła Artura Nacht-Samborskiego i nieco później Andrzeja Wróblewskiego, zauroczenie ich sztuką było tak duże, że pozostało w pamięci do dziś. Artysta uważa, że ten fakt wprowadził go w prawdziwy świat malarstwa… „Oglądało się ich z wypiekami, iskrzyło, wywoływało intrygujące przeżycia, wiedziałem również, że powinienem wpisać się w tę sztafetę pokoleniową, ale do tego potrzebne będzie stworzenie własnej nieprzeciętnej formuły malarskiej, dlatego zacząłem nad nią pracować.”


Później przyszedł czas na prof. Kazimierza Ostrowskiego i na studia w gdańskiej uczelni.… ”Kachu miał zdumiewające wyczucie koloru, postawił plamkę i ona miała dźwięk. Jego malarstwo mnie bardzo pociągało, pobudzało i dawało nieograniczoną siłę. W końcu złapałem się na tym, że jego kolor przechodzi na mnie. Mam nadzieję, że udało mi się tę wrażliwość odziedziczyć po nim. „Kachu” był malarzem, który trochę nie pasował do sopockiego środowiska, do swojej oryginalności dochodził wyjątkową intuicją. Teraz, jak widzę jego studentów, często profesorów, wspaniałych malarzy, to doskonale widać jego szacunek do wielkiej odmienności i poszanowania osobowości. Czy Henryk Cześnik, czy Kazimierz Kalkowski, czy Krzysztof Polkowski, czy w końcu ja, każdy z nas, tak jak on jest osobnym bytem artystycznym i każdy w swojej sztuce wyróżnia się nadzwyczajną różnorodnością, którą pozwolił nam zachować, mądry profesor.”…

alt

Marek Model, Po burzy, 2005


Po ostatniej wystawie Marka Modela w Galerii Pionova pomyślałem, że to doskonałe rozwinięcie jego wielkiej sztuki, ten moment zbiegł się z odebraniem przez artystę tytułu profesora, wieloletni trud został doceniony. Jednocześnie przyszły na myśl poprzednie działania przy wspaniałych pracach słabo zauważalnych czy wręcz niedocenionych. To prace końca lat 90. XX wieku. Moment pewnej kontynuacji po dyplomie oraz poszukiwanie nowej formuły na malowanie portretu lub ściślej głowy, figury i martwej natury. Artysta zawsze mówił o znalezieniu czegoś więcej, czegoś bardziej skomplikowanego, odnalezieniu swojego świata. Pierwsze odsłony tego nowego malarstwa okazały się dość trudne w odbiorze, ale był to też moment, może jeszcze nie do końca w pełni akceptowalny, ale moment, w którym artysta poczuł narodziny własnego stylu. …„Kiedy zobaczyłem, że świat zewnętrzny zaczyna to zauważać, dało mi to więcej do myślenia. Człowiek zawsze pozostaje sam w konfrontacji ze swoim dziełem. Zobaczyłem i poczułem pewność, że to jest to. Świadomość i poczucie oryginalności upewniło mnie, że to, co rodzi się w mojej głowie, jest dobre. Owszem, można jeszcze coś poprawić, ale generalnie byłem już zadowolony. Te różne formaty, prostokąty, tonda budowała linia, podkładem była cienko wylana farba, krechy wyciskałem z tuby, grubość ich dawała tę oczekiwaną głębokość,  pracowałem szybko i dużo, ulepszałem, ale i niszczyłem. Na innych pracach malowałem nowe, to nie był proces zamknięty. Wiele głów namalowałem na kartonach. Uważałem, że one powinny być zostawione w oryginale bez żadnego poprawiania i ulepszania, były bardzo dobre i odpowiadały mi, budowały całość. Nawet te używane, zniszczone kartony, bardzo mi się podobały, odpowiadały temu, o czym myślałem, idealnie komponowały się w całość. To nie była przypadkowa sytuacja, wręcz odwrotnie, ja ją prowokowałem i odnajdowałem. Takie smaczki bardzo mnie rajcowały. Zaczęły pojawiać się plamy, przecierki, nacieki, włączyłem kredki, większość tych prac jest zamknięta i stanowi gotowe dzieła. Oczywiście dziś, jak je oglądam, to też widzę inaczej, ale to inna sprawa, na ówczesny moment akceptuję bez zarzutu tamte dokonania.”

alt

Marek Model, Red lady


Profesor Marek Model niezależnie od jego upodobań, szacunku dla tradycji i malarstwa kolorystycznego czy wybiegania do przodu w poszukiwaniach nowego, tworzy dziś wysoką, żywiołową sztukę. W krótkim felietonie po ostatniej wystawie profesora w Galerii Pionova odnosiłem się do jego twórczości, dziś tę kwestię widzę nieco inaczej, myślę, że pełniej i z większą dozą trafności.


W momencie sformułowania koncepcji prace artysty rodzą się szybko, w jednej chwili, nie zastanawia się długo, a pierwszy energiczny ruch dłoni decyduje o kompozycji. Dokonuje pewnej wiwisekcji własnej osoby, ujawnia swoją osobowość. Dopiero postawienie pierwszej linii czy pierwszego pociągnięcia pędzlem uzewnętrznia drogę tworzenia i poszukiwania odpowiedniej formy. Sporo prac profesora Marka Modela to poza głowami, akty, ale nie są to piękne wyretuszowane, skorygowane akty kobiet o nieskazitelnej urodzie, to materia malarska, często szorstka i chropowata, ale też nie chodzi o piękność kobiecego ciała. W tych pracach najpełniej uwidacznia się proces poszukiwania koloru, formy, przestrzeni. Maluje duże formaty, które pozwalają mu na rozmach i swobodę. Artysta dokonuje wyboru między porządkiem malarskim a swobodą. Zmienia środki wyrazu, poszukuje nowych sposobów ekspresji prezentacji ludzkiego ciała, poprzez spontaniczne zdeformowania. Nie poddaje się modom. Tworzy swój indywidualny, wolny i niezależny klucz rozpoznawalności, co zapewne w hierarchii artystycznej twórczości malarskiej zapisze go na stałe.

alt

Marek Model, 2019


Profesor Marek Model, artysta malarz, pedagog, tak jak kiedyś promotor jego pracy dyplomowej prof. Kazimierz Ostrowski, wychowuje swoich studentów na sobie równych lub nawet jeszcze lepszych, jednocześnie dalej realizuje i usprawnia już dawno wytyczoną artystyczną drogę życia, niezależnie od okoliczności.

Stanisław Seyfried

Zdjęcia: Kuba Karłowski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież