Kandydaci “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza... » Komitet “Konfederaci - Bezpartyjni - Polska jest jedna - Dla Pomorza” przedstawił kandydatów do Rady... E. Grabarek-Bartoszewicz wystartuje w Gdańsku » Do gdańskiej polityki wraca Elżbieta Grabarek-Bartoszewicz, b. przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, r... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: „Zostaję. Walczymy Dalej.” » W tygodniku „Sieci” Jarosław Kaczyński w specjalnym wywiadzie deklaruje: Zgłoszę swoją kandydaturę n... Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia zdeklasowała Resovię
poniedziałek, 04 marca 2024 19:18
Lechia zdeklasowała Resovię
Po bardzo dobrej pierwszej połowie Lechia na Polsat Plus Arena

Galeria Sztuki Gdańskiej

Baranowscy, ojciec i syn
niedziela, 25 lutego 2024 13:53
Baranowscy, ojciec i syn
Henryk Baranowski (1932-2005) pochodził z Kociewia, urodził się w

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

O trójmiejskiej scenie muzycznej lat 60-tych

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 grudnia 2009 19:24

Promocja książki „Motława Beat. Trójmiejska scena lat 60.” Romana Stinzinga i Andrzeja Ichy odbędzie się w sobotę, 19 grudnia na poziomie „0” w C.H. Manhattan przy ul. Grunwaldzkiej 82 we Wrzeszczu.


Książka ukazała się w październiku 2009 r. nakładem Gdańskiego Kantoru Wydawniczego. Na 440 stronach ukazana jest historia trójmiejskiej sceny big beatowej lat 60. Bogata jest szata zdjęciowa – zdjęcia ukazujące muzyków i publiczność na legendarnych gdańskich, sopockich i gdyńskich scenach. Do książki dołączone są dwie płyty CD z przebojami z tamtych lat.


Obecni będą autorzy Roman Stinzing i Andrzej Icha oraz zaproszeni goście. Będzie można porozmawiać i kupić książkę po promocyjnej cenie.
„Motława-Beat. Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych” opowiada o zjawisku, które narodziło się na świecie we wczesnych latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, utrwaliło się w latach sześćdziesiątych i funkcjonuje nieprzerwanie do dzisiaj. Nie ominęło również Polski
– muzyka młodzieżowa, której początki miały miejsce w Trójmieście zmieniła bezpowrotnie krajową scenę muzyczną. Docierała również do innych państw bloku socjalistycznego kształtując gust muzyczny młodzieży w tych krajach. Przynosiła powiew wolności o smaku zakazanego owocu.
Muzyka, która z Zachodu dotarła na polskie Wybrzeże nie mieściła się w obowiązujących w PRL-u standardach kulturowych. Ledwo tolerowana przez władze, entuzjastycznie przyjmowana przez młodzież, z trudem znajdowała swoje miejsce w strukturach organizacyjnych zdominowanych przez tradycyjną rozrywkę.


Polska odmiana rock and rolla znana jest pod nazwą big-beatu. Określenie to było swojego rodzaju kamuflażem łagodzącym w pewnym stopniu stosunek władzy do nietypowej muzyki i rodzących się nowych wyzwań kulturowych.


Miasta polskiego Wybrzeża stały się kolebką nowych trendów. Niezależnie od obcojęzycznych rozgłośni radiowych – polscy marynarze przekazywali wiedzę o tym, co dzieje się w świecie muzycznym zachodniej Europy. Prywatny import stanowił podstawowe źródło zaopatrzenia młodych ludzi w zagraniczne płyty gramofonowe niedostępne w Polsce. Niemożliwe stało się możliwym. Polski rock and roll czyli big-beat narodził się przede wszystkich dzięki pasji i aktywności uczniów i studentów. Inspirowani muzyką zachodnią wzbogacali ją o elementy tkwiące w polskiej tradycji kulturowej zyskując fantastyczny aplauz rówieśników, którzy masowo uczestniczyli w imprezach – od wieczorków tanecznych przez występy klubowe, koncerty plenerowe aż po festiwale o zasięgu ogólnopolskim.

 

 


Nowa muzyka tworzyła się w domach, na podwórkach, piwnicach, później w klubach przyzakładowych, domach kultury i wszędzie tam
gdzie młodzi muzycy amatorzy mogli po prostu. . . grać. Książka składa się z dziewięciu rozdziałów. W części Trójmiejski im puls przedstawiono w zarysie rozwój muzyki big-beatowej w latach sześćdziesiątych, koncentrując się na dokonaniach zespołów Gdańska,
Gdyni i Sopotu. Szerzej, w czterech rozdziałach, ze względu na znaczenie i typowość drogi artystycznej, omówiono formacje: Meteory i Tony z Gdańska, Takty z Sopotu i Złote Struny z Gdyni.


Dużo miejsca poświęcono wyjątkowemu w Polsce zjawisku – letniej scenie muzycznej Non-Stop w Sopocie, która stała się kulturalną wizytówką miasta i była przez lata wielkim świętem muzyki młodzieżowej. Uwagę autorów przyciągnął również gdański finał Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków, który odegrał znaczącą rolę w kształtowaniu gustów muzycznych młodego pokolenia i wpłynął na rozwój muzyki big-beatowej w Polsce.


Osobny rozdział w książce dedykowano Jerzemu Kosseli, wybitnej postaci polskiej muzyki, współzałożycielowi zespołów Niebiesko-Czarni i Czerwone-Gitary, które zdobyły popularność w Polsce i zagranicą.


W części Zespoły od A do Z w formie encyklopedycznej przedstawiono trójmiejskie formacje, które działały i tworzyły muzykę w tamtym okresie. W efekcie poszukiwań udało się dotrzeć do informacji dotyczących siedemdziesięciu ośmiu zespołów. Niektóre opisy są bogatsze,
a o niektórych grupach wiadomo dziś tylko tyle, że istniały.


W książce zamieszczono wiele oryginalnych materiałów z minionego okresu – artykuły i anonse prasowe, recenzje, reprodukcje plakatów, a przede wszystkim kilkaset fotografii, które wprowadzają czytelnika w atmosferę tamtych lat i pokazują w zatrzymanym kadrze wydarzenia muzyczne, muzyków i ich publiczność.


Książka jest prawdopodobnie pierwszym tak szczegółowym opracowaniem przedstawiającym narodziny polskiej odmiany rock and rolla czyli big-beatu, nurtu muzycznego i szerzej – kultury młodzieżowej lat sześćdziesiątych w Polsce.
Dodatkowym prezentem dla miłośników polskiej, trójmiejskiej muzyki big-beatowej lat 60-tych, są załączone do książki dwie płyty CD. Na jednej zarejestrowano 23 nigdy nie publikowane utwory trójmiejskich zespołów: Czarne Golfy, Odłam, Pięciolinie, Takty i Tony. Kolejna to autorskie nagrania Jerzego Kosseli.


Katarzyna Korczak


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież