"W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam... "Godność" o weryfikacji sędziów! » Oświadczenie Stowarzyszenia "Godność" w sprawie sędziów po spotkaniu Tuska i Bodnara.OświadczenieW d... Homilia bp. W. Szlachetki: słowa, które paść powinny... » Homilia bp. Wiesława Szlachetki wygłoszona 1 września 2024 r. przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej ... SDP wybrało J. Wikowskiego - weryfikacje dziennikarzy jak w 1982? » - Takie rzeczy jakie dzieją się w Polsce z demokracją, szykanowanie dziennikarzy o poglądach konserw... Cz. Nowak pyta władze Gdańska: "Potańcówka" w miejscu zbrodni grudniow... » Pani Aleksandra Dulkiewicz, prezydent GdańskaPan Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solida... Stowarzyszenie Godność pisze do Prezydenta Dudy » Stowarzyszenie Godność wystosowało list do Prezydenta Andrzej Dudy, w którym protestuje wobec działa... Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego? » To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b. prezydenta Sopotu, dziś sejmowego prokurato... Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ...
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

O trójmiejskiej scenie muzycznej lat 60-tych

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 17 grudnia 2009 19:24

Promocja książki „Motława Beat. Trójmiejska scena lat 60.” Romana Stinzinga i Andrzeja Ichy odbędzie się w sobotę, 19 grudnia na poziomie „0” w C.H. Manhattan przy ul. Grunwaldzkiej 82 we Wrzeszczu.


Książka ukazała się w październiku 2009 r. nakładem Gdańskiego Kantoru Wydawniczego. Na 440 stronach ukazana jest historia trójmiejskiej sceny big beatowej lat 60. Bogata jest szata zdjęciowa – zdjęcia ukazujące muzyków i publiczność na legendarnych gdańskich, sopockich i gdyńskich scenach. Do książki dołączone są dwie płyty CD z przebojami z tamtych lat.


Obecni będą autorzy Roman Stinzing i Andrzej Icha oraz zaproszeni goście. Będzie można porozmawiać i kupić książkę po promocyjnej cenie.
„Motława-Beat. Trójmiejska scena big-beatowa lat 60-tych” opowiada o zjawisku, które narodziło się na świecie we wczesnych latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, utrwaliło się w latach sześćdziesiątych i funkcjonuje nieprzerwanie do dzisiaj. Nie ominęło również Polski
– muzyka młodzieżowa, której początki miały miejsce w Trójmieście zmieniła bezpowrotnie krajową scenę muzyczną. Docierała również do innych państw bloku socjalistycznego kształtując gust muzyczny młodzieży w tych krajach. Przynosiła powiew wolności o smaku zakazanego owocu.
Muzyka, która z Zachodu dotarła na polskie Wybrzeże nie mieściła się w obowiązujących w PRL-u standardach kulturowych. Ledwo tolerowana przez władze, entuzjastycznie przyjmowana przez młodzież, z trudem znajdowała swoje miejsce w strukturach organizacyjnych zdominowanych przez tradycyjną rozrywkę.


Polska odmiana rock and rolla znana jest pod nazwą big-beatu. Określenie to było swojego rodzaju kamuflażem łagodzącym w pewnym stopniu stosunek władzy do nietypowej muzyki i rodzących się nowych wyzwań kulturowych.


Miasta polskiego Wybrzeża stały się kolebką nowych trendów. Niezależnie od obcojęzycznych rozgłośni radiowych – polscy marynarze przekazywali wiedzę o tym, co dzieje się w świecie muzycznym zachodniej Europy. Prywatny import stanowił podstawowe źródło zaopatrzenia młodych ludzi w zagraniczne płyty gramofonowe niedostępne w Polsce. Niemożliwe stało się możliwym. Polski rock and roll czyli big-beat narodził się przede wszystkich dzięki pasji i aktywności uczniów i studentów. Inspirowani muzyką zachodnią wzbogacali ją o elementy tkwiące w polskiej tradycji kulturowej zyskując fantastyczny aplauz rówieśników, którzy masowo uczestniczyli w imprezach – od wieczorków tanecznych przez występy klubowe, koncerty plenerowe aż po festiwale o zasięgu ogólnopolskim.

 

 


Nowa muzyka tworzyła się w domach, na podwórkach, piwnicach, później w klubach przyzakładowych, domach kultury i wszędzie tam
gdzie młodzi muzycy amatorzy mogli po prostu. . . grać. Książka składa się z dziewięciu rozdziałów. W części Trójmiejski im puls przedstawiono w zarysie rozwój muzyki big-beatowej w latach sześćdziesiątych, koncentrując się na dokonaniach zespołów Gdańska,
Gdyni i Sopotu. Szerzej, w czterech rozdziałach, ze względu na znaczenie i typowość drogi artystycznej, omówiono formacje: Meteory i Tony z Gdańska, Takty z Sopotu i Złote Struny z Gdyni.


Dużo miejsca poświęcono wyjątkowemu w Polsce zjawisku – letniej scenie muzycznej Non-Stop w Sopocie, która stała się kulturalną wizytówką miasta i była przez lata wielkim świętem muzyki młodzieżowej. Uwagę autorów przyciągnął również gdański finał Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków, który odegrał znaczącą rolę w kształtowaniu gustów muzycznych młodego pokolenia i wpłynął na rozwój muzyki big-beatowej w Polsce.


Osobny rozdział w książce dedykowano Jerzemu Kosseli, wybitnej postaci polskiej muzyki, współzałożycielowi zespołów Niebiesko-Czarni i Czerwone-Gitary, które zdobyły popularność w Polsce i zagranicą.


W części Zespoły od A do Z w formie encyklopedycznej przedstawiono trójmiejskie formacje, które działały i tworzyły muzykę w tamtym okresie. W efekcie poszukiwań udało się dotrzeć do informacji dotyczących siedemdziesięciu ośmiu zespołów. Niektóre opisy są bogatsze,
a o niektórych grupach wiadomo dziś tylko tyle, że istniały.


W książce zamieszczono wiele oryginalnych materiałów z minionego okresu – artykuły i anonse prasowe, recenzje, reprodukcje plakatów, a przede wszystkim kilkaset fotografii, które wprowadzają czytelnika w atmosferę tamtych lat i pokazują w zatrzymanym kadrze wydarzenia muzyczne, muzyków i ich publiczność.


Książka jest prawdopodobnie pierwszym tak szczegółowym opracowaniem przedstawiającym narodziny polskiej odmiany rock and rolla czyli big-beatu, nurtu muzycznego i szerzej – kultury młodzieżowej lat sześćdziesiątych w Polsce.
Dodatkowym prezentem dla miłośników polskiej, trójmiejskiej muzyki big-beatowej lat 60-tych, są załączone do książki dwie płyty CD. Na jednej zarejestrowano 23 nigdy nie publikowane utwory trójmiejskich zespołów: Czarne Golfy, Odłam, Pięciolinie, Takty i Tony. Kolejna to autorskie nagrania Jerzego Kosseli.


Katarzyna Korczak


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież