Uroczyste wręczenie nagród laureatom finału II Międzynarodowego Konkursu Album dla Gdańska 2009 oraz wernisaż wystawy pokonkursowej odbędą się w piątek, 18 grudnia, w siedzibie Gdańskiej Galerii Fotografii, Dziale Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ul Grobla, ród św. Ducha w Gdańsku.
Patronat Honorowy sprawują: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydent Miasta Gdańska. Wystawa czynna będzie do 31 stycznia 2010 roku.
Druga edycja zainaugurowanego w 2008 roku konkursu spotkała się z niebywałym zainteresowaniem. Organizatorzy zachęcali w nim do odstąpienia od tradycyjnych metod ilustrowania krajobrazu miejskiego znanych z przewodników. Współczesne przeobrażenia lokalnego pejzażu stały się inspiracją dla wielu twórców odważnie eksperymentujących z medium fotografii.
Regulamin tegorocznego konkursu nie dopuszczał zdjęć zrobionych przed rokiem 2005 oraz ograniczał liczbę prac jednego autora do 5, mimo to do 15 października 2009 roku do Gdańskiej Galerii Fotografii wpłynęło aż 455 zdjęć 109 autorów z Polski, Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Jury II Międzynarodowego Konkursu Album dla Gdańska 2009 w składzie: Robert Kwiatek fotoreporter, Krzysztof Miękus dziennikarz, artysta wizualny, kurator wystaw, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka historyczka sztuki, kuratorka wystaw i Monika Zawadzka antropolożka, architektka, 9 listopada wybrało w dwóch kategoriach: Autorów Profesjonalistów i Autorów Amatorów, najbardziej niekonwencjonalne, nowatorskie w formie wizualnej „kadry gdańskie” wyłaniając dziewięciu laureatów, których fotografie zaprezentowano na wystawie w Gdańskiej Galerii Fotografii.
Profesjonalni i amatorzy
Zwycięzcy fotografowie konkursu to: uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta za trzy fotografie z cyklu „Młode miasto” w kategorii Fotograf Profesjonalny Michał Szlaga i Paweł Bajerski, laureat Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego w kategorii Fotograf Amator, za cztery prace bez tytułu. Dwie nagrody specjalne Prezydenta Miasta Gdańska otrzymały Anita Czarniecka za pracę „Dotknij – poczuj – krzycz LECHIA GDAŃSK!” i Magdalena Ubysz, za trzy prace z cyklu „Tu powstanie nowoczesny stadion piłkarski”. Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego zdobyła Natalia Lorenc za pracę „Świecą się tylko reklamy z odległą obietnicą”.
Wyróżnienia
Jury przyznało również cztery wyróżnienia honorowe: dla Kacpra Kowalskiego, za prace Łodzie i Budowa; dla Katarzyny Zięby-Szpernalowskiej za prace: „Nowy dzień, Start!, Wyżej!”, dla Moniki Szuby za prace z cyklu Stocznia, dla Stanisława Łuszcza za pracę Walka. Nagrody finansowe dla laureatów konkursu ufundowali Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski. Projekt swym patronatem objął również Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.
Poza pracami laureatów konkursu na wystawie znalazło się ponad 100 innych, zasługujących na szczególną uwagę, wybranych spośród fotografii zgłoszonych na konkurs. Część z nich jest pokazywana w formie prezentacji multimedialnych.
Różnorodność tematyczna
Fotografie laureatów konkursu odzwierciedlają różnorodność opracowań tematu. Prace Michała Szlagi przywołują na myśl magiczny świat lustrzanych odbić w choinkowych bombkach tego, co w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej. Paweł Bajerski w czterech oryginalnych kadrach odsłonił niepowtarzalny nastrój nieco zastygłych w bezruchu zakątków miasta. Monika Szuba przypomniała tradycyjną formę kliszy fotograficznej rejestrując tereny dawnej Stoczni Gdańskiej. Sentymentalne skojarzenia może budzić cykl prac Magdaleny Ubysz, zdjęcie Natalii Lorenc i Stanisława Łuszcza. Takiemu obrazowi miasta kolorytu nadają prace Katarzyny Zięby-Szpernalowskiej, Anity Czarnieckiej i po raz kolejny laureata Konkursu – Kacpra Kowalskiego.
Kontrasty
Na wystawie znalazły się fotografie olśniewających przepychem kamieniczek i zaułków gdańskiego Głównego Miasta, nietypowo potraktowanych dziewiętnastowiecznych fasad, bram i podwórek. Jakby w kontraście do nich zjawiły się także tereny przypominające o dawnej świetności Stoczni Gdańskiej, fragmenty cichych, skromnych, a jednak tak bliskich detali historycznych, współczesnych, witanych z reguły każdego dnia zdawkowym, pospiesznym spojrzeniem w drodze do pracy. Wybrane zdjęcia autorów biorących udział w konkursie będzie można obejrzeć w postaci interaktywnej prezentacji. Najbardziej reprezentatywne dla idei II edycji Konkursu zdjęcia znalazły swoje miejsce w publikacji „Album dla Gdańska 2009” towarzyszącej wystawie. Autorką zamieszczonego w niej eseju jest Monika Zawadzka, która rozważa wpływ transformacji gospodarczej na zmianę urbanistyczną przestrzeni miejskich.
Wykład i warsztaty edukacyjne
W ramach programu edukacyjnego wystawy, 8 stycznia 2010 roku odbędzie się wykład Tomasza Błyskosza dyrektora Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Gdańsku pt. „Oblicza architektury w obiektywie”. W trakcie trwania wystawy odbędą się również warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Czy to znacie, czy już to widzieliście?”.
Wystawie towarzyszą dwa konkursy dla zwiedzających, w których nagrody ufundowali Elektrociepłownie Wybrzeże S.A. i Biuro ds. Euro 2012. Zachęcamy do uczestnictwa i refleksji nad dynamicznie zmieniającą się strukturą metropolii gdańskiej, konglomeratu stref historycznych i miejsc nowoczesnych inicjatyw architektów, zwłaszcza w atmosferze przygotowań do Mistrzostw Europy EURO 2012 oraz starań o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.
Formuła międzynarodowa
Projekt przyjął formułę międzynarodową i adresowany jest do wszystkich fotografów. Organizatorem dorocznego Międzynarodowego Konkursu Album dla Gdańska jest Gdańska Galeria Fotografii, Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku. Projekt jest realizowany we współpracy i przy wsparciu: Urzędu Miasta Gdańska, Urzędu Marszałkowskiego, Biura ds. Euro 2012, Elektrociepłowni Wybrzeże S.A., Biura Gdańsk i Metropolia ESK 2016.
Kuratorem wystawy jest Maria Szymańska. Współpraca: Mariola Balińska, Alicja Lipińska, Justyna Gabriel, Sylwester Gałuszka, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka.
Katarzyna Korczak
Fotografia Magdaleny Ubysz zdobywczyni nagrody specjalnej Prezydenta
Fotografia Anity Czarneckiej „Dotknij – poczuj – krzycz LECHIA GDAŃSK!” - nagroda specjalna Prezydenta
- 13/01/2010 15:06 - Cukunft w Uchu
- 13/01/2010 09:52 - Repertuar trójmiejskich kin
- 13/01/2010 09:09 - Malinovskiy w Kwadratowej
- 12/01/2010 18:00 - Nowa wystawa w PGS
- 12/01/2010 10:25 - Aga Barańska - rozważania o modzie
- 17/12/2009 19:31 - Kartki dla Marleny
- 17/12/2009 19:24 - O trójmiejskiej scenie muzycznej lat 60-tych
- 16/12/2009 17:33 - Święty Józef w Domu Rzemiosła
- 15/12/2009 17:58 - Krytyka Polityczna Świetlica w Trójmieście zaprasza
- 15/12/2009 17:46 - Wernisaż Wojciecha Sęczawy