O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Album dla Gdańska: Nagrody i wernisaż

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 18 grudnia 2009 08:54

Uroczyste wręczenie nagród laureatom finału II Międzynarodowego Konkursu Album dla Gdańska 2009 oraz wernisaż wystawy pokonkursowej odbędą się w piątek, 18 grudnia, w siedzibie Gdańskiej Galerii Fotografii, Dziale Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ul Grobla, ród św. Ducha w Gdańsku.


Patronat Honorowy sprawują: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydent Miasta Gdańska. Wystawa czynna będzie do 31 stycznia 2010 roku.


Druga edycja zainaugurowanego w 2008 roku konkursu spotkała się z niebywałym zainteresowaniem. Organizatorzy zachęcali w nim do odstąpienia od tradycyjnych metod ilustrowania krajobrazu miejskiego znanych z przewodników. Współczesne przeobrażenia lokalnego pejzażu stały się inspiracją dla wielu twórców odważnie eksperymentujących z medium fotografii.

 

Regulamin tegorocznego konkursu nie dopuszczał zdjęć zrobionych przed rokiem 2005 oraz ograniczał liczbę prac jednego autora do 5, mimo to do 15 października 2009 roku do Gdańskiej Galerii Fotografii wpłynęło aż 455 zdjęć 109 autorów z Polski, Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Jury II Międzynarodowego Konkursu Album dla Gdańska 2009 w składzie: Robert Kwiatek fotoreporter, Krzysztof Miękus dziennikarz, artysta wizualny, kurator wystaw, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka historyczka sztuki, kuratorka wystaw i Monika Zawadzka antropolożka, architektka, 9 listopada wybrało w dwóch kategoriach: Autorów Profesjonalistów i Autorów Amatorów, najbardziej niekonwencjonalne, nowatorskie w formie wizualnej „kadry gdańskie” wyłaniając dziewięciu laureatów, których fotografie zaprezentowano na wystawie w Gdańskiej Galerii Fotografii.


Profesjonalni i amatorzy
Zwycięzcy fotografowie konkursu to: uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta za trzy fotografie z cyklu „Młode miasto” w kategorii Fotograf Profesjonalny Michał Szlaga i Paweł Bajerski, laureat Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego w kategorii Fotograf Amator, za cztery prace bez tytułu. Dwie nagrody specjalne Prezydenta Miasta Gdańska otrzymały Anita Czarniecka za pracę „Dotknij – poczuj – krzycz LECHIA GDAŃSK!” i Magdalena Ubysz, za trzy prace z cyklu „Tu powstanie nowoczesny stadion piłkarski”. Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego zdobyła Natalia Lorenc za pracę „Świecą się tylko reklamy z odległą obietnicą”.


Wyróżnienia
Jury przyznało również cztery wyróżnienia honorowe: dla Kacpra Kowalskiego, za prace Łodzie i Budowa; dla Katarzyny Zięby-Szpernalowskiej za prace: „Nowy dzień, Start!, Wyżej!”, dla Moniki Szuby za prace z cyklu Stocznia, dla Stanisława Łuszcza za pracę Walka. Nagrody finansowe dla laureatów konkursu ufundowali Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski. Projekt swym patronatem objął również Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.
Poza pracami laureatów konkursu na wystawie znalazło się ponad 100 innych, zasługujących na szczególną uwagę, wybranych spośród fotografii zgłoszonych na konkurs. Część z nich jest pokazywana w formie prezentacji multimedialnych.


Różnorodność tematyczna
Fotografie laureatów konkursu odzwierciedlają różnorodność opracowań tematu. Prace Michała Szlagi przywołują na myśl magiczny świat lustrzanych odbić w choinkowych bombkach tego, co w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej. Paweł Bajerski w czterech oryginalnych kadrach odsłonił niepowtarzalny nastrój nieco zastygłych w bezruchu zakątków miasta. Monika Szuba przypomniała tradycyjną formę kliszy fotograficznej rejestrując tereny dawnej Stoczni Gdańskiej. Sentymentalne skojarzenia może budzić cykl prac Magdaleny Ubysz, zdjęcie Natalii Lorenc i Stanisława Łuszcza. Takiemu obrazowi miasta kolorytu nadają prace Katarzyny Zięby-Szpernalowskiej, Anity Czarnieckiej i po raz kolejny laureata Konkursu – Kacpra Kowalskiego.


Kontrasty
Na wystawie znalazły się fotografie olśniewających przepychem kamieniczek i zaułków gdańskiego Głównego Miasta, nietypowo potraktowanych dziewiętnastowiecznych fasad, bram i podwórek. Jakby w kontraście do nich zjawiły się także tereny przypominające o dawnej świetności Stoczni Gdańskiej, fragmenty cichych, skromnych, a jednak tak bliskich detali historycznych, współczesnych, witanych z reguły każdego dnia zdawkowym, pospiesznym spojrzeniem w drodze do pracy. Wybrane zdjęcia autorów biorących udział w konkursie będzie można obejrzeć w postaci interaktywnej prezentacji. Najbardziej reprezentatywne dla idei II edycji Konkursu zdjęcia znalazły swoje miejsce w publikacji „Album dla Gdańska 2009” towarzyszącej wystawie. Autorką zamieszczonego w niej eseju jest Monika Zawadzka, która rozważa wpływ transformacji gospodarczej na zmianę urbanistyczną przestrzeni miejskich.


Wykład i warsztaty edukacyjne

W ramach programu edukacyjnego wystawy, 8 stycznia 2010 roku odbędzie się wykład Tomasza Błyskosza dyrektora Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Gdańsku pt. „Oblicza architektury w obiektywie”. W trakcie trwania wystawy odbędą się również warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Czy to znacie, czy już to widzieliście?”.
Wystawie towarzyszą dwa konkursy dla zwiedzających, w których nagrody ufundowali Elektrociepłownie Wybrzeże S.A. i Biuro ds. Euro 2012. Zachęcamy do uczestnictwa i refleksji nad dynamicznie zmieniającą się strukturą metropolii gdańskiej, konglomeratu stref historycznych i miejsc nowoczesnych inicjatyw architektów, zwłaszcza w atmosferze przygotowań do Mistrzostw Europy EURO 2012 oraz starań o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.


Formuła międzynarodowa
Projekt przyjął formułę międzynarodową i adresowany jest do wszystkich fotografów. Organizatorem dorocznego Międzynarodowego Konkursu Album dla Gdańska jest Gdańska Galeria Fotografii, Dział Muzeum Narodowego w Gdańsku. Projekt jest realizowany we współpracy i przy wsparciu: Urzędu Miasta Gdańska, Urzędu Marszałkowskiego, Biura ds. Euro 2012, Elektrociepłowni Wybrzeże S.A., Biura Gdańsk i Metropolia ESK 2016.


Kuratorem wystawy jest Maria Szymańska. Współpraca: Mariola Balińska, Alicja Lipińska, Justyna Gabriel, Sylwester Gałuszka, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka.
Katarzyna Korczak

 

 

Fotografia Magdaleny Ubysz zdobywczyni nagrody specjalnej Prezydenta

 

 

 

 


Fotografia Anity Czarneckiej „Dotknij – poczuj – krzycz LECHIA GDAŃSK!” - nagroda specjalna Prezydenta

 

 

 Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież