100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Czarodziejska Góra” w Teatrze Miejskim w Gdyni

18 lutego 2023 roku w Teatrze Miejskim w Gdyni odbyła się premiera „Czarodziejskiej Góry” Thomasa Manna w adaptacji i reżyserii Jacka Bały. Rzadko grany spektakl udało mi się zobaczyć dopiero w październiku. Ważkie tematy w nim poruszane skłaniają do refleksji i zastanowienia, być może stąd tak oszczędna eksploatacja przedstawienia. Niemniej jednak „Czarodziejska Góra” zasługuje na uwagę.


Adaptacja powieści Thomasa Manna z 1924 to spore wyzwanie, ponieważ powieść, uważana za najwybitniejszą tegoż autora, roztacza przed nami świat daleko wykraczający poza ramy czasowe spektaklu teatralnego. „Czarodziejska Góra” to opowieść o młodym człowieku, studencie politechniki Hansie Castorpie, który przybywa w odwiedziny do swojego kuzyna przebywającego w sanatorium w Davos. Jego krótka wizyta, po stwierdzeniu u niego choroby płuc, przekształca się w siedmioletni pobyt sanatoryjny. Pobyt obfitujący we wszelakiego rodzaju przeżycia nie pozbawione refleksji filozoficznych, miłości, przyjaźni, samotności, wszystkiego co pozwala bohaterowi dojrzeć i w pełni docenić własne człowieczeństwo. Hans Castorp poprzez chorobę własną oraz współpacjentów zaczyna zupełnie inaczej postrzegać rzeczywistość. Śmierć staje się codziennością i całkiem przyjemnym przeżyciem, czas w sanatorium czyli „na górze” ma zupełnie inny wymiar niż w normalnym życiu czyli „na dole”, a będąc chorym można sobie pozwolić na wiele więcej, ponieważ choroba to w pewnym sensie wytrych do zwolnienia z odpowiedzialności. Jednocześnie nie ma „na górze” rezygnacji z życia, wręcz odwrotnie, miłość, przelotne romanse, głębokie uczucie, wszystko to znajduje tam swoje miejsce.

alt


Adaptacja tak rozległego materiału wymagała dużego wyczucia, aby nie zatracić sensu powieści i muszę przyznać, że udało się to osiągnąć w pierwszej części przedstawienia w stu procentach. Całość wierna powieści swobodnie prowadzi widza przez przeżycia Hansa Castorpa analizując życie, chorobę, przeznaczenie i śmierć. Jednocześnie poprzez wprowadzenie przerywników muzycznych spektakl nabiera lekkości i humoru, co pozwala widzom odetchnąć po wywodach filozoficznych Settembriniego. Pierwszy akt kończy apokaliptyczna wizja współczesności, w którą przenosi nas reżyser uwspółcześniając treści zawarte w powieści i spektaklu: wojna na Ukrainie, polityczne spory w Unii Europejskiej i nieustanny spór między religiami. I tak naprawdę tutaj należałoby skończyć „Czarodziejską Górę”, bo pokazała wszystko, ciąg dalszy czyli akt drugi prowadzi nas poprzez psychodeliczne eksperymenty dr. Krokowskiego i przeżycia głównego bohatera czyli Hansa Castorpa. Wobec tych wizji normalne życie schodzi na dalszy plan i pozostaje niezauważone, ze szkodą dla spektaklu.

alt


Powieść Manna kończy się wybuchem I Wojny Światowej. Dla mnie spektakl skończył się wizją współczesnych zagrożeń i jednoczesnym przeniesieniem powieści do współczesności. Ciąg dalszy wprowadził zamęt i bałagan.

alt


Scenografię i kostiumy do spektaklu przygotowała Hanna Szymczak, i o ile kostiumy są poprawne i nie wzbudzają kontrowersji to powiem szczerze scenografia zrobiła na mnie duże wrażenie, szczególnie wykorzystanie foteli na kółkach jako uniwersalnych mebli sanatoryjnych. Świetny pomysł. Całe przedstawienie zostało zagrane sprawnie, choć na wyróżnienie zasługuje główny bohater grany przez Macieja Wiznera oraz jego kuzyn Joachim Ziemssen grany przez Krzysztofa Berendta.

alt


Czy warto pójść na „Czarodziejską Górę” – warto na pierwszy akt, drugi możecie sobie darować bez straty dobrego wrażenia z całości.

Małgorzata Zalewska

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież