Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

IV Festiwal Solidarity of Arts 2012

W Gdańsku, w dniach od 8 sierpnia do 2 września, już po raz czwarty odbędzie się Festiwal Solidarity of Arts. W tym roku wyjątkowo, oprócz muzyki, w programie przewidziano również wydarzenia plastyczne.Otóż jednym z głównych wydarzeń będzie długo wyczekiwana instalacja przestrzenna Jerzego Janiszewskiego, na którą zaprasza Europejskie Centrum Solidarności. Jerzy Janiszewski, od lat tworzący w Hiszpanii artysta-grafik, twórca logotypu Solidarności, w piątek 17 sierpnia przywiezie do rodzinnego Gdańska wciąż rzadko w naszym kraju spotykaną estetykę radości. Instalacja o tytule „Koncert na wstążki” z użyciem czterech 20-metrowych wież i bardzo wielu wstążek o łącznej wadze aż 7 ton, będzie prezentowana na skwerze przy Wielkim Młynie w Gdańsku do 30 września.


alt


W ramach festiwalu - jak powiedziano podczas konferencji prasowej w Sali Okrągłej im. Lecha Bądkowskiego Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego - Polski Instytut Sztuki Filmowej, w czwartek 30 sierpnia zaprasza do Kina Neptun w Gdańsku (godz. 18.00) na premierę filmu Michała Bielawskiego pt. „Mundial: Gra o Wszystko”. – Ten film - powiedział nam reżyser - realizowałem przez dwa lata, docierając do różnych archiwów. W prawie dwugodzinnym filmie dokumentuję występ reprezentacji Polski na mistrzostwach świata w piłce nożnej w 1982 roku w Hiszpanii z perspektywy internowanych w tym czasie działaczy Solidarności. Zespół reprezentacji Polski zakwalifikował się wtedy do rozgrywek, jednak istniały obawy, iż wprowadzony u nas w kraju na pół roku przed rozpoczęciem mistrzostw stan wojenny może źle wpłynąć na postawę piłkarzy. Istotnie początek turnieju był dla Polaków zły. Dwa bezbramkowe remisy w meczach z Włochami i Kamerunem spowodowały, iż Polska znalazła się na ostatnim miejscu w grupie. Jednak ostatecznie, w meczu ostatniej szansy Polacy nieoczekiwanie rozgromili Peru 5:1, zdobywając 5 bramek w ciągu 22 minut. Awans z grupy wywalczyli także Włosi, którzy zremisowali wszystkie trzy mecze, a w ostatnim spotkaniu z Kamerunem z trudem obronili korzystny wynik 1:1. Ale to Włosi dotarli do finału i pokonali RFN 3:1, zaś Polska w meczu o trzecie miejsce wygrała z Francją 3:2, tym samym powtarzając osiągnięcie z Mundialu 1974 roku, kiedy to też w meczu o trzecie miejsce pokonaliśmy Brazylijczyków. Ale film opowiada o otoczce naszej reprezentacji i działaczach Polskiego Związku Piłki Nożnej. Ukazuje coś, z czego pokłosiem mamy też i obecnie do czynienia.


alt


Co do festiwalowej muzyki, to Polska Filharmonia Bałtycka wystawi nigdy do tej pory nie zagraną w Polsce kantatę „Genesis” napisaną w latach 1943-44 przez siedmiu wybitnych kompozytorów, w tym tak od siebie różnych jak Strawiński i Schönberg.


Ale gwoździem programu będzie trzecie z rzędu największe w kraju widowisko jazzowe roku, czyli Stańko+. Wielki polski jazzman zaprosił najwybitniejszych polskich i zagranicznych muzyków z całego świata do Gdańska na świętowanie swoich 70. urodzin. Jego gościem specjalnym będzie legendarny muzyk Quincy Jones, a to uświadamia skalę międzynarodowego sukcesu dotychczasowych projektów „+” oraz klasę Tomasza Stańki.

Tym bardziej, gdyż Quincy Jones, urodzony 14 marca 1933 roku w Chicago, to światowej klasy amerykański trębacz, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Wielokrotnie nominowany do Nagrody Grammy i wielokrotnie odznaczony, w tym Narodowym Medalem Sztuki.
Na dziedzińcu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, amerykański gość będzie uczestniczył w sobotę 11 sierpnia o godz. 20.00 w uroczystości odsłonięcia swoich dłoni w Alei Gwiazd. Następnie pół godziny później na scenie plenerowej Filharmonii rozpocznie się koncert pt. Przestrzeń Wolności: Stańko+. Wstęp na koncert jest wolny.

- Te 70. urodziny Tomasza Stańki i przyjazd jego specjalnego gościa, to niezbyt pilnie strzeżona tajemnica Solidarity of Arts - powiedział Krzysztof Materna, dyrektor festiwalu. - Sztuką na wysokim poziomie udaje nam się dotrzeć do dziesiątek tysięcy ludzi w całej Polsce. W sierpniu 2012 mamy nadzieję zrobić w Gdańsku to po raz czwarty. Pomysł i formuła naszego festiwalu pozostają bez zmian. Najwybitniejsi polscy i zagraniczni twórcy przybywają do wyjątkowego dla Europy miasta, by wspólnie realizować oryginalne projekty najwyższej artystycznej próby. Dodatkowo dbamy o promocję instytucji kultury związanych z Trójmiastem i Pomorzem oraz – kiedy tylko to możliwe – wychodzimy z naszymi produkcjami w przestrzeń miejską. Najlepszym przykładem wypełniania tak ujętej misji festiwalu są dwa największe w Polsce widowiska jazzowe ostatnich dwóch lat, Możdżer+ oraz Marcus+. W 2011 roku świętowaliśmy także początek polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej: I, CULTURE Orchestra, inaugurująca swoje europejskie tournée właśnie w Gdańsku, okazała się jednym z najjaśniejszych punktów programu kulturalnego naszego przewodnictwa w Unii Europejskiej. Nadchodząca edycja jest wolna od rocznic (nie licząc okrągłych urodzin jednej z jej największych gwiazd), ale jak najbardziej wierna zasadzie, że wartością nadrzędną jest jakość artystyczna każdego przedsięwzięcia.


altNależy również wspomnieć o koncercie inaugurującym tegoroczny festiwal. Otóż 8 sierpnia w środę w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej o godz. 19.00 odbędzie się koncert pod nazwą „Maxim Vergerov – w poszukiwaniu muzycznej doskonałości”, połączony z oficjalnym otwarciem festiwalu.
Maxim Vergerov, to wirtuoz skrzypiec i altówki, dyrygent i pedagog. Jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów – muzyków. Przemierza estrady świata wzdłuż i wszerz. Jest ciągle w drodze. Także w stałym poszukiwaniu doskonałości wyrazu muzycznego. Tego oczekuje również od swoich uczniów. Muzyka pochłania go bez reszty. Urodził się 20 sierpnia 1974 r. w Nowosybirsku w rodzinie z muzycznymi tradycjami. Gdy miał 5 lat zaczął uczyć się gry na skrzypcach. Jako 10-latek w 1984 r. wyjechał po raz pierwszy za granicę – do Polski; zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Po latach powiedział: „Wydawało mi się, iż Polska leży na krańcu świata. Takich podróży się nie zapomina, nic więc dziwnego, że zawsze z serdecznością myślę o Polsce”. W 1990 r. potwierdził swój nadzwyczajny talent zwycięstwem na Międzynarodowym Konkursie im. Carla Flescha w Londynie.


Organizatorami festiwalu - tego wielkiego święta kultury na Pomorzu są: Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasto Gdańsk, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Polska Filharmonia Bałtycka, Europejskie Centrum Solidarności oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież