Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Szukanie pracy to ciężka praca

PDF
Drukuj
Email


Rozmowa z Jackiem Dyrdą, psychologiem biznesu
- Czym się pan zajmuje?
- Od 12 lat prowadzę firmę doradztwa personalnego. Działamy w dwóch obszarach. Jeden z nich to proces rekrutacyjny – wybór kandydata do pracy zgodnie z oczekiwaniami pracodawcy. Drugi to rozwój kompetencji miękkich, jak: komunikacja, współpraca, osiąganie wspólnych celów, przywództwo.


- Jak wygląda portret współczesnego pracodawcy?
- Na przestrzeni kilkunastu lat nastąpił rozwój świadomości pracodawców. Wiedzą już, że warto inwestować w swój zespół, warto prowadzić przemyślaną politykę personalną. To znaczy taką, która daje podniesienie jakości pracy w firmie. Realizuje się to w prowadzeniu przemyślanych procesów rekrutacyjnych oraz inwestowaniu w różne szkolenia. Szefowie firm ciągle jednak dużo chętniej inwestują np. w kursy kadr i płac dla księgowych niż w kompetencje miękkie. Taka sytuacja powoli się jednak zmienia.
- A jak wygląda współczesny pracownik?


- Tutaj widzimy duże zróżnicowanie. Ludzie młodzi po maturze, czy studiach, umieją szukać pracy. Wiedzą, co zawrzeć w CV, podkreślają swoje mocne strony, pamiętają o ważnym dla pracodawcy doświadczeniu zawodowym. Dużo gorzej radzą sobie ludzie starsi. Nie chodzi tutaj nawet o osoby w wieku przedemerytalnym. Są to najczęściej ludzie, którzy mają wielkie doświadczenie zawodowe, ale po wielu latach pracy w jednej firmie nie umieją się znaleźć na rynku pracy. Gdy ją tracą, nie wiedzą, co ze sobą mają zrobić. Wysyłają jedną, dwie oferty do firm i zwykle nie dostają odpowiedzi.
- Jak pomóc takim ludziom?


- Trzeba przede wszystkim pamiętać, że osoba która straciła pracę, jest w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Często traci wiarę w siebie, swoje umiejętności. Najczęściej nie umie pokazać swoich atutów na rozmowie kwalifikacyjnej. W tej sytuacji pomocny jest outplacement (zwolnienie monitorowane). Pamiętajmy, że w czasie kryzysu pracę tracą wszyscy, również wybitni specjaliści i kierownicy działów. Firmy chcą się przyjaźnie rozstać i proponują przygotowanie do poszukiwania pracy.
- Jak wygląda dzisiaj outplacement?


- Outplacement koncentruje się wokół pomocy zwalnianemu pracownikowi w odnalezieniu się na rynku pracy. Obejmuje szkolenia, kursy, odprawy, pomoc psychologiczną itp. Pracownicy największą wagę przywiązują do dużych odpraw, ale każde pieniądze kiedyś się kończą. Stąd, według mnie, najważniejsza jest tu pomoc psychologiczna oraz nauczenie pracownika aktywnego poruszania się na rynku pracy. Pierwszy krok stanowi rozmowa z pracownikiem i uświadomienie mu, że zwolnienie to nie jego wina, a pewne stany emocjonalne są normalne. Później ważne jest określenie profilu osobowego i ustaleniu na tej podstawie kierunku, w którym kariera zwalnianego powinna się rozwijać. Bardzo ważna jest również umiejętność podkreślenia własnych atutów na rozmowie kwalifikacyjnej. No i aby nie poddawać się po kilku nieudanych.
- Jaki pracownik jest dzisiaj poszukiwany?


- Jeszcze dziesięć lat temu byli to młodzi, prężni, przebojowi. Dzisiaj coraz częściej poszukiwani są specjaliści o zaawansowanej wiedzy. Inżynierowie o doświadczeniach projektowych, czy wiedzy konstruktorskiej. Fachowcy, którzy mają kilkunastoletnie doświadczenie i nauczyli się nowych narzędzi pracy, umieją wpasować się we współczesną rzeczywistość, są obecnie mocno poszukiwani. Młodzi ludzie naturalnie nie mogą sprostać tym oczekiwaniom.
- Jakie ma pan rady dla osób, które straciły pracę?


- Trzeba być aktywnym i poznać rynek pracy. Szukanie pracy to ciężka praca, szczególnie w czasie kryzysu. Trzeba szukać ofert, rozsyłać CV i wszystkim wokół mówić, że szukamy zatrudnienia. Ludzie często się wstydzą swojego bezrobocia, natomiast znajomi potrafią nam przy znalezieniu pracy pomóc. Nie wolno poddawać się apatii i czekać na ofertę z nieba. Czasami nawet warto podjąć pracę poniżej swoich kwalifikacji, aby nie wypaść z rytmu i ciągle szukać, aktywnie szukać, wtedy nam się uda.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież