Gest ubogiej wdowy » Homilia ks bp Wiesława Szlachetki podczas Mszy św. w int. Anny Walentynowicz, Matki Solidarności.Bra... Tablica Ani Solidarność » W niedzielę, 10 listopada, na froncie budynku KK NSZZ Solidarność przewodniczący Piotr Duda i prezes... Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
czwartek, 24 października 2024 17:23
W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
Morskie pejzaże Elżbiety Moszczyńskiej, gdańskiej malarki nie są

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Poprawić diagnostykę

PDF
Drukuj
Email

Rozmowa z doc. dr hab. med. Anną Balcerską, kierownikiem Kliniki Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej w Gdańsku
- Po raz trzeci pieniądze zebrane w czasie tegorocznej XVIII Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeznaczone zostaną na pomoc dzieciom z chorobami onkologicznymi.
- Pierwsza akcja WOŚP na ten cel odbyła się w 1996 roku. Ubiegłoroczna zakończyła się sukcesem, ale okazało się, ze potrzeby ośrodków onkologicznych są tak duże, że pomoc trzeba kontynuować. Dlatego Fundacja WOŚP zdecydowała, że i w tym roku zbierać będzie pieniądze na dziecięcą onkologię, aby na pewien czas placówki wyposażyć. Bo aparatura się zużywa mniej więcej przez okres 8 – 10 lat, przestaje być aktualna i należy ją wymieniać. Potrzebny jest sprzęt, który usprawni diagnostykę, żeby pacjenci zgłaszający się nie tylko do naszej Kliniki, ale w całej Polsce, trafiali nie w trzecim i czwartym stopniu zaawansowania choroby nowotworowej, ale w pierwszym i drugim. Chcemy zwiększyć zarówno diagnostykę obrazową jak i laboratoryjną.
- Co udało się kupić za pieniądze  z ubiegłorocznej akcji WOŚP?
- Rozbudowano diagnostykę ultrasonograficzną. Ze zbiórki zeszłorocznej trzy szpitale – w Starogardzie Gdańskim, Tczewie i Wejherowie otrzymają aparatury ultrasonograficzne. Aparat ultrasonograficzny otrzyma również nasza klinika, która zamierza rozbudować i stworzyć Wojewódzki Ośrodek Konsultacji Ultrasonograficznej. Idea jest taka, że jeżeli lekarz w terenie podejrzewa – w oparciu o badania obrazowe, przede wszystkim o ultrasonograficzne, że węzły chłonne, czy narządy jamy brzusznej budzą niepokój, pacjent zostanie skierowany do tej poradni konsultacyjnej.
- Ma to skrócić czas oczekiwania na diagnozę.
- Chodzi o to żeby bardzo szybko rozpoznanie zostało stawiane. Żeby chory trafiał gdzie trzeba – do Kliniki. Natomiast jeżeli podejrzenie byłoby niesłuszne żebyśmy z przyjemnością  rodzicom mogli powiedzieć: „U państwa dziecka nie rozpoznajemy choroby nowotworowej.” Bo trzeba mieć świadomość, że podejrzenie choroby nowotworowej jest ciężkim przeżyciem rodziców, a jeżeli dziecko jest starsze także dla samego pacjenta.
- Jaką aparaturę Klinika powinna jak najszybciej mieć?
- Staramy się o: tomokomputer, jeszcze jeden aparat USG oraz cytometr przepływowy ośmiokolorowy do współczesnej diagnostyki schorzeń onkohematologicznych. Ta aparatura ma na celu poprawę i usprawnienie diagnostyki. A zatem – szybsze leczenie, sprawniejsze stwarza większą szansę trwałego wyleczenia.
- Czy pacjenci doceniają akcje charytatywne?
-  Tak. Pacjenci oczekują wsparcia. Od momentu rozpoznania choroby średni czas leczenia chorego wynosi 22 – 23 miesiące. Czyli takie dziecko jest wyrwane nagle z normalnego życia, środowiska i jest skazane, z małymi przerwami, na przewlekły pobyt w szpitalu. Pacjenci mają poczucie niezasłużonej krzywdy, która ich spotkała, co jest normalne i ludzkie.  Więc jeżeli chorzy widzą akcję, która powoduje poprawę, mają świadomość, że inni myślą o nich to – poza korzyścią w sensie zakupu nowej aparatury, ogromne znaczenie mają uczucia. Pacjent czuje, że nie jest sam, że otoczenie stara się mu pomóc. Z punktu widzenia psychicznego ta akcja także ma więc ogromna rolę. Wiem, że przebieg finału WOŚP dzieci w telewizji śledzą i cieszą się, że dla nich się kupi to, czy tamto.
Katarzyna Korczak

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież