Gdańszczanie za Nawrockim. Grzegorz Berendt: Polegać jak na Zawiszy » Każdy z nas zna tytułowe porównanie. Są ludzie, których jesteśmy pewni; wiemy, że nie zawiodą, dotrz... Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska » W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny H., teściowej b. prezydenta Gdańsk... "Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar... Zaryglowali Gdańsk, zaryglują Polskę » Sami nad sobą pieją z zachwytu. Klepią frazesy w przedwyborczych uniesieniach. Głoszą w 21 postulata... Daniel Obajtek w hali BHP » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". ... "Tony" Mytnik w peletonie Nawrockiego - Nitras po kaszubskich górkach » W grupie osób udzielających poparcie Karolowi Nawrockiemu w wyborach prezydenckich nie brak także po... Pomorzanie za Karolem Nawrockim » Na liście Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego jest kilkadziesiąt osób z Pomorza. W p...
Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska
piątek, 23 maja 2025 07:26
Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska
W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jestem ostrożnym optymistą

PDF
Drukuj
Email

O mijającym kryzysie i szansach na szybkie wprowadzenie polskiego euro, z profesorem Dariuszem Filarem, członkiem rady Polityki Pieniężnej, rozmawia Dariusz Olejniczak.

Panie profesorze, mijający rok był rokiem trudnym zarówno dla gospodarki ogólnoświatowej, jak i dla większości indywidualnych konsumentów. Coraz częściej jednak słyszymy zapewnienia polityków i ekonomistów, że najtrudniejszy okres mamy już za sobą, że kryzys mija, lub że wręcz już się skończył. Czy te głosy triumfu są uzasadnione?


- Żeby odpowiedzieć na to pytanie należy kilka spraw wyjaśnić. Otóż jeszcze niedawno, w gospodarce światowej, mieliśmy do czynienia z dwoma zjawiskami ekonomicznymi, które nałożyły się na siebie. Pierwszym z nich była recesja, która jest jednym z elementów cyklu koniunkturalnego. Powtarza się ona w różnych odstępach czasowych, mniej lub bardziej regularnie i nie jest to nic szczególnie nowego.

 

Drugim zjawiskiem był kryzys na rynkach finansowych i towarzyszące mu swego rodzaju załamanie konsumpcji, produkcji, zatrudnienia, czyli tej realnej gospodarki. Dziś wszystko na to wskazuje, że to załamanie koniunkturalne mamy już za sobą, natomiast na rynkach finansowych wciąż jeszcze obserwuje się duże napięcie i niepewność. I tak wygląda to w skali światowej. Natomiast, jeśli chodzi o gospodarkę polską, to mieliśmy do czynienia raczej ze spowolnieniem niż z recesją. A i sam kryzys finansowy przebiegał łagodniej.

 

Wśród czynników decydujących o tym, że nie było tak dramatycznie jest fakt, iż nasze banki nie inwestowały w ryzykowne aktywa. Nasz sektor bankowy jest znacznie bardziej tradycyjny niż w innych krajach. Podsumowując kryzys można powiedzieć, że świat zachorował, a my mieliśmy jedynie zadyszkę.


Jakie to daje perspektywy na nadchodzący rok?


- W prognozach na przyszły rok jestem dość ostrożny. Trzeba skupić się na wskaźnikach kwartalnych. Pokazują one, iż na przykład w II kwartale tego roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniósł 0, 5 procenta. Kwartał III to podobny, półprocentowy, przyrost. Zatem, o ile roczny wskaźnik w 2009 roku wyniesie około 1, 7 procenta, to należy ostrożnie szacować, iż kolejne dwanaście miesięcy, to będzie mniej więcej dwuprocentowy wzrost gospodarczy w skali roku. Nie możemy więc oczekiwać pięcio- sześcioprocentowego wzrostu. Będzie raczej mozolne gramolenie się w górę niż gospodarcza rakieta w kosmos.


Jak z tym trudnym, kryzysowym okresem poradził sobie minister finansów, Jan Rostowski?


- Całkiem dobrze. Przeprowadził Polskę przez te sztormowe fale całkiem sprawnie i bezpiecznie. Pytanie wciąż otwarte, to jaką ma strategię dalszego długiego rejsu.


A co z szansami na szybkie przyjęcie polskiego euro?


- Należy patrzeć na to zagadnienie realnie. Euro jest oczywiście Polsce potrzebne. Jego przyjęcie byłoby zakończeniem procesu przyłączania Polski do stabilnej, bogatej grupy państw europejskich. Ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że Bank Europejski oraz Komisja Europejska nie zgodzą się na przyjęcie do strefy euro kraju, który będzie destabilizował unijną ekonomię. Europa chce równowagi. Aby to zagwarantować musimy spełniać kryteria Maastricht. Na spełnienie kryterium fiskalne potrzebujemy około czterech lat, na kryterium inflacyjne jakieś dwa lata, a realizacja kryterium polityczno-prawnego będzie możliwa nie wcześniej niż po wyborach prezydenckich, czyli w roku 2011. Wynika z tego, że polskie euro będziemy mieć w portfelach w roku 2015.

 

 

 

Profesor Dariusz Filar, członek rady Polityki Pieniężnej. Fot: Maciej Kostun

 

Rozmawiał Dariusz Olejniczak

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież