Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska » W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny H., teściowej b. prezydenta Gdańsk... "Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar... Zaryglowali Gdańsk, zaryglują Polskę » Sami nad sobą pieją z zachwytu. Klepią frazesy w przedwyborczych uniesieniach. Głoszą w 21 postulata... Daniel Obajtek w hali BHP » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". ... "Tony" Mytnik w peletonie Nawrockiego - Nitras po kaszubskich górkach » W grupie osób udzielających poparcie Karolowi Nawrockiemu w wyborach prezydenckich nie brak także po... Pomorzanie za Karolem Nawrockim » Na liście Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego jest kilkadziesiąt osób z Pomorza. W p... "Tak ta historia wyglądała naprawdę". To trzeba zobaczyć - Nawrocki ca... » - W sprawie Pana Jerzego zrobiłem to, co potrafiłem z ludzkiego odruchu pomocy drugiemu człowiekowi....
Reklama
Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska
piątek, 23 maja 2025 07:26
Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska
W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Adam Hlebowicz: O dobrą codzienność

altJak zwykle jesteśmy wielcy w chwilach trudnych, gorzej idzie nam z codziennością. Czy tym razem będzie lepiej niż po tylekroć wcześniej? Większość opinii na ten temat jest negatywna, no bo dlaczego właśnie teraz ma być inaczej?


Symbolika tej śmierci jest porażająca – akurat Smoleńsk, akurat Katyń. Bądźmy jednak pewni, że do żadnego portu lotniczego na świecie samolot nie leciałby z takim składem pasażerów. Akurat w tym miejscu i o tej dacie, ci którzy właśnie odeszli, musieli się tam znajdować. Bez względu na wyznawane poglądy polityczne, czy nawet wyznawaną wiarę. To kolejny paradoks tej tragedii. Choć od 65 lat mieszkamy w niemal jednonarodowym i jednowyznaniowym społeczeństwie, tym razem odeszli ludzie różnych wiar i religii. Rabin Michał Schudrich nie poleciał feralnym TU-154 tylko dlatego, że akurat był szabat, święty czas dla religijnych Żydów. Było to więc podwójne requiem dla Katynia, nawiązanie do tradycji II Rzeczpospolitej i hołd śmierci wobec tamtych ofiar z 1940 r.
   

To, że ta codzienność może być lepsza pokazały minione dwa tygodnie. W smoleńskiej katastrofie zginęło kilkudziesięciu najważniejszych urzędników w Polsce, a mimo to państwo się nie zawaliło. Także więc ono, jego struktury, poszczególni urzędnicy zdali ten egzamin. Tak się składa, że mam dobrych kolegów zarówno w Kancelarii Prezydenta jak i w Urzędzie Rady Ministrów. Gdy z nimi rozmawiałem w minionych dniach mówili o nieprzespanych nocach, o ciężkich zadaniach, jakie przyszło im wykonywać (identyfikacja ciał ofiar, organizowanie pogrzebów), jednak nikt nie odstawał, nikt nie narzekał, wszyscy robili najlepiej jak umieli, to co im przypadło do wykonania.
   

Sam przebieg uroczystości żałobnych, tak centralnych, jak i tych, które miały miejsce w poszczególnych miejscach Polski, był wręcz wzorowy. Uczestniczyłem w sobotnim nabożeństwie w Warszawie. Mimo zapowiedzi, że będzie kłopot z dojazdem, że będzie ogromny tłok, organizacja była na najwyższym poziomie. Każdy wiedział to, co do jego zadań należy. Wszystkie służby, wszystkie urzędy, o zwykłych ludziach nie wspominając.
  

Jedną z dobrych cech prezydentury Lecha Kaczyńskiego było przypomnienie, niekiedy wydobycie z niepamięci ludzi niezwykle zasłużonych w minionych latach dla Polski. Myślę tu na przykład o Annie Walentynowicz, ale i setkach, może tysiącach tych, którzy wówczas kiedy trzeba było poświęcali swoje życie, zdrowie, środki finansowe dla wspólnej sprawy zwanej Polską, a którzy już w wolnym, niepodległym kraju zostali odsunięci, zapomniani, niekiedy wręcz odrzuceni czy jak się to ostatnio ładnie mówi - wykluczeni. Jestem przekonany, że oni właśnie w setkach, tysiącach wylegli na nasze ulice i przypominali o tym, co najważniejsze – o dobru wspólnym, jakim jest Polska. Nie wolno zrezygnować z tych ludzi, nie można zapomnieć o zwykłej solidarności, tego tak istotnego słowa we współczesnej polszczyźnie, a tak w ostatnich latach wykoślawianego i deprecjonowanego.
Adam Hlebowicz
Radio Plus

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież