Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska » W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny H., teściowej b. prezydenta Gdańsk... "Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar... Zaryglowali Gdańsk, zaryglują Polskę » Sami nad sobą pieją z zachwytu. Klepią frazesy w przedwyborczych uniesieniach. Głoszą w 21 postulata... Daniel Obajtek w hali BHP » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". ... "Tony" Mytnik w peletonie Nawrockiego - Nitras po kaszubskich górkach » W grupie osób udzielających poparcie Karolowi Nawrockiemu w wyborach prezydenckich nie brak także po... Pomorzanie za Karolem Nawrockim » Na liście Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego jest kilkadziesiąt osób z Pomorza. W p... "Tak ta historia wyglądała naprawdę". To trzeba zobaczyć - Nawrocki ca... » - W sprawie Pana Jerzego zrobiłem to, co potrafiłem z ludzkiego odruchu pomocy drugiemu człowiekowi....
Reklama
Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska
piątek, 23 maja 2025 07:26
Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska
W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sopockie co nieco: Nie tylko smog

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 stycznia 2017 15:12

altOstatnie alarmy smogowe w wielu miastach Polski i porównanie emisji szkodliwych pyłów w tych rejonach z niezłymi wynikami badania powietrza w Trójmieście powinny mieszkańców Gdyni, Gdańska i Sopotu niewątpliwie nieco uspokoić i ucieszyć, ale…


No, właśnie – w tym  gronie tylko Sopot ma status uzdrowiska i w związku z tym znacznie bardziej wyśrubowane normy środowiskowe tu obowiązują, ale o ewentualnych zagrożeniach (nie tyle nawet dla tego statusu, co dla naszego zdrowia) trzeba rozmawiać przecież znacznie wcześniej, a nie wtedy, kiedy mleko się już wyleje. Nie grozi nam, na szczęście, takie zagrożenie smogiem jak w Krakowie czy ostatnio w stolicy, ale też nie widać jakiejś specjalnej determinacji lokalnych władz, aby zmierzyć się realnie z tym problemem. Moi (nie tylko sopoccy) czytelnicy zapewne zgodzą się ze stwierdzeniem, że budzące czasami nostalgię (i przynajmniej moje – nomen omen – ciepłe wspomnienia z dzieciństwa) kaflowe piece, opalane węglem to relikt, który – jako szkodliwy dla środowiska – powinien definitywnie zniknąć, zwłaszcza na terenie uzdrowiska. Jeśli – póki co – nie jest to jeszcze możliwe, to miejskie służby powinny skutecznie i zdecydowanie egzekwować, aby nie palono w nich śmieciami. Nie słyszałem jednak o tym, żeby kogokolwiek w Sopocie przykładnie ukarano za spalanie  w swoim piecu np. plastikowych butelek czy jednorazowych pieluch. A na pewno jest to nie tylko szkodliwe dla jakości powietrza, ale wręcz stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia sąsiadów takiego „palacza”.


Owszem, istnieją programy dofinansowania np. instalacji solarów czy wymiany pieców na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania, ale póki co nie są one jakoś specjalnie zachęcające (zwrot maksymalnie do 45% kosztów, co np. przy wyższych później rachunkach za gaz w żaden sposób nie amortyzuje znacznego wydatku) ani szeroko rozreklamowane. W tych kwestiach Sopot na pewno nie jest liderem, a wręcz odwrotnie – odstaje od wielu mniejszych  miejscowości uzdrowiskowych, w których gminne programy instalacji baterii solarnych i fotowoltaicznych na prywatnych domach stanowią wręcz priorytet. W innych – fotowoltaikę wykorzystuje się np. do oświetlenia parków i miejsc publicznych, a w jeszcze innych zastosowano ekologiczne metody podświetlenia ścieżek rowerowych.


W Sopocie na interpelacje np. w sprawie regularnego spalania świeżo ściętego, mokrego drewna w strefie uzdrowiskowej otrzymuję kuriozalne odpowiedzi, że nie jest to szkodliwe i nie stanowi problemu, podobnie jak wielki dziki parking samochodowy, graniczący w tej strefie bezpośrednio z ujęciem leczniczej solanki. Na alarmujące z kolei doniesienia w sprawie wycinki starych drzew, otrzymuję z kolei zapewnienia, że będą tzw. nasadzenia zamienne (np. drzew na… krzaki), co jest małym pocieszeniem, skoro  wszystkie niezależne dane wskazują, że aby drzewo spełniło zadanie „zielonych płuc” musi najpierw rosnąć 40 lat!


Nagminne przekraczenie dopuszczalnych norm hałasu w strefie uzdrowiskowej jest również bagatelizowane, zatem kto by tam się przejmował np. nowymi, przyjaznymi dla mieszkańców, kuracjuszy i środowiska technologiami nawierzchni drogowej, która redukuje hałas samochodowy (tak, tak, są już takie rozwiązania) czy wypróbowaniem specjalnej farby (o której dowiedziałem się skądinąd od… sopockiej firmy, która stosuje ją w praktyce), umożliwiającej redukcję zanieczyszczeń z powietrza – dzięki wykorzystaniu zjawiska tzw. fotokatalizy. Nie jestem w tej materii specjalistą, zatem może ktoś inny niech podpowie sopockiemu włodarzowi (wszak to inżynier), że istnieją już takie nowatorskie technologie i warto je wypróbować, aby Sopot był raczej liderem w dziedzinie kompleksowej ochrony środowiska, a nie kategorii miasta niebezpiecznego! Bo mnie raczej w tej materii nie posłucha. Jeśli jednak zmieni zdanie – służę swoimi uzdrowiskowymi doświadczeniami i dobrymi przykładami, bo sopockie uzdrowisko warte jest wszelkich zabiegów i współpracy – ponad wszelkimi podziałami.


Póki co, martwię się raczej planami dość intensywnej zabudowy niewielkich wolnych terenów, jakie w Sopocie jeszcze zostały i brakiem pomysłu na pełne wykorzystanie ogromnego potencjału uzdrowiskowego, jaki posiadamy. A także tym, że w dziedzinie ochrony środowiska tak naprawdę brakuje długofalowego, spójnego planu redukcji emisji CO² do atmosfery. To znaczy, formalnie niby jest, ale realnie… Obyśmy tylko nie obudzili się za późno, z ręką w wiadomym naczyniu.

Wojciech Fułek  


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież