Upragnione lato przyniosło możliwość urlopowych wyjazdów. Najczęściej synonimem udanych wakacji jest wyjazd zagraniczny i choć nie zawsze tak musi być, bo nasz kraj oferuje również wiele ciekawych miejsc, to, aby z wakacji przywieźć tylko dobre wspomnienia warto z rozmysłem wybrać cel podróży.
Wydaje się, ze mimo wszystko w miarę bezpiecznym miejscem jest Grecja, choć wiele ostatnio słychać o olbrzymich kłopotach ekonomicznych tego kraju to jednak turystyka jest tam jedną z podstawowych gałęzi gospodarki i mimo wszystko nie wydaje się, aby Grecy z dnia na dzień przestali czerpać z tego korzyści. – Grecja cieszy się popularnością nawet nieco większą niż ostatnio, to w związku z korzystnymi cenami, czy to jeśli chodzi o kontynent, czy wyspy greckie. Nie słyszałem natomiast przypadków, by ktoś dysponujący kartami kredytowymi zagranicznych banków miał jakiekolwiek problemy w Grecji. Mogą się natomiast pojawić problemy czysto techniczne. Po prostu w bankomacie może zabraknąć pieniędzy – powiedział nam Wiesław Niechwiedowicz z gdańskiej Agencji Podróży i Turystyki Holidays. Można więc rozpatrzyć ewentualność zabrania ze sobą większej ilości gotówki. - Nadal popularnymi kierunkami są: Hiszpania wraz ze swoimi wyspami, Włochy, bliżej nas Chorwacja, czy dla klientów preferujących własny dojazd – Litwa. Z wiadomych przyczyn odnotowuje się spadek zainteresowania Północną Afryką – dodał Wiesław Niechwiedowicz.
Taki stan rzeczy związany jest oczywiście z niedawnymi atakami terrorystycznymi czy niestabilną sytuacją polityczną przede wszystkim w Tunezji, w mniejszym stopniu w Egipcie, pozostałe śródziemnomorskie kraje Afryki są mniej popularne ze względu na ceny. – Praktycznie nie można już mówić o jakichś egzotycznych miejscach podróży Pomorzan. Częste są pytania o wakacje i wyjazdy do Indonezji, Tajlandii, Chile, Japonii czy nawet Australii. Są też chętni na wyjazdy na przykład na Alaskę – stwierdził właściciel biura Holidays. Wczasy na Korfu można wykupić już od nieco ponad 1800 PLN, zaś w bułgarskich Złotych Pisakach już za niespełna 2400 PLN.
O ile zagrożenia ekonomiczne czy polityczne wydają się być możliwe do przewidzenia i można ich uniknąć np. nie wybierając się w zagrożone miejsca o tyle należy pamiętać, aby z wyjazdów przywieźć tylko miłe pamiątki. Podróże w tropikalne części świata lub do krajów rozwijających się wiążą się z narażeniem na egzotyczne drobnoustroje, a warunki sanitarne oraz poziom i dostępność opieki medycznej w takich rejonach najczęściej odbiegają znacznie od europejskich standardów. Planując podróż do krajów o podwyższonym ryzyku zdrowotnym należy skorzystać z konsultacji w poradni zajmującej się medycyną podróży bądź chorobami tropikalnymi. Na spotkanie z lekarzem specjalistą najlepiej umówić się w terminie co najmniej 6-8 tygodni przed wyjazdem, co w razie potrzeby ułatwi wygodne zaplanowanie schematu szczepień. Jeśli nie mamy tyle czasu warto i tak wybrać się do specjalisty, możliwy jest bowiem przyspieszony schemat szczepień, warto też dowiedzieć się jak zapobiegać malarii, o ile tam gdzie się wybieramy występuje ta groźna dla zdrowia i życia choroba. Obecnie jedynym szczepieniem wymaganym jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce, chorobie wirusowej o potencjalnie śmiertelnym przebiegu, przenoszonej przez komary w części krajów Afryki i Ameryki Południowej. Jest ono warunkiem pozwolenia na wjazd do niektórych państw Afryki. Bywa wymagane także w przypadkach podróży tranzytowych przez kilka krajów obejmujących regiony zagrożone żółtą gorączką.
Dobór szczepień przed wyjazdem powinien zawsze być przeprowadzany indywidualnie w oparciu o trasę i charakter planowanej podróży oraz stan zdrowia podróżnego. Nie ma konkretnych wytycznych ile szczepionek można przyjąć jednocześnie, ale zwykle podaje się maksymalnie cztery.
Choroby, przed którymi chronią szczepienia najczęściej zalecane w ruchu turystycznym to:
- Wirusowe zapalenie wątroby typu A (szczególnie Egipt, Indie, Chiny)
- Wirusowe zapalenie wątroby typu B
- Tężec i błonica
- Dur brzuszny (szczególnie Indie, Afryka, Azja, Ameryka Południowa)
- Choroba Heinego-Medina (szczególnie Afryka Subsaharyjska, Indie)
- Meningokokowe zapalenie opon mózgowych (szczególnie Afryka środkowa, Indie)
Jerzy Domski
- 12/07/2015 21:29 - Masz dość! Chodź z nami! - SLD walczy o wyborców
- 04/07/2015 20:32 - Pozyskuj nowych klientów i buduj z nami pozycję swojej marki
- 03/07/2015 20:54 - W Sopocie powstaje Park Hestii
- 03/07/2015 16:48 - Ul. Hucisko zostanie zamknięta na cztery miesiące
- 03/07/2015 15:35 - Lewnau: Wybierasz się na urlop? Zobacz, co może się zdarzyć i jak się przed tym chronić
- 02/07/2015 18:11 - Kobiety powalczą w Gdańsku: Ewa Kopacz kontra Joanna Senyszyn?
- 02/07/2015 10:50 - Łatwiej o ZIP dla obłożnie chorych i niepełnosprawnych
- 01/07/2015 21:38 - Motoserce 2015
- 30/06/2015 18:38 - Konkretne pytania w referendum? Chce tego PiS i „Solidarność”
- 30/06/2015 16:23 - Prezydent elekt do gdańskich związkowców: Nasz cel to godne życie w bezpiecznej Polsce