Prezydent w potrzebie » Od ostatniej soboty w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przebywa b. prezydent RP - Lech Wa... 110 lat Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” » „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Ta łacińska sentencja, użyta w satyrach rzymskiego poety Juwenalisa ... Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS... W tygodniku „Sieci”: Prezes NBP ujawnia: tak chcą obalić rząd i polski... » W najnowszym numerze „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński wyjaśnia, jaki ... Niebieski namiot pomorskiego NFZ na Jarmarku Św. Dominika zaprasza » Informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, wszystkich programach profilaktycznych finansowanych prze...
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
środa, 03 sierpnia 2022 16:02
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Rasmus Jensen zostaje w Zdunek Wybrzeżu na sezon 2023
wtorek, 09 sierpnia 2022 16:21
Rasmus Jensen zostaje w Zdunek Wybrzeżu na sezon 2023
Rasmus Jensen pozostanie zawodnikiem Zdunek Wybrzeża Gdańsk na
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
piątek, 15 stycznia 2021 14:21

15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a Gdańskim Klubem Sportowym Gedania 1922, będącym kontynuatorem historycznego polonijnego klubu Gedania, powstałego w 1922 r. w Wolnym Mieście Gdańsku.


Na mocy podpisanej umowy o współpracy pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a Gdańskim Klubem Sportowym Gedania, Muzeum stanie się Oficjalnym Partnerem Klubu. W ramach współpracy szkolące się w klubie Gedania 1922 dzieci i młodzież będą mogły bezpłatnie zwiedzać Muzeum, w tym także korzystać m.in. ze Strefy Nowych Technologii, która w przystępny i atrakcyjny sposób zachęca młodych ludzi do poszerzania wiedzy. Logo Muzeum pojawi się natomiast na strojach sportowych młodych sportowców. Wspólne działania obu instytucji będą skupiały się także na przygotowaniach do 100. rocznicy powstania historycznego klubu Gedania, która przypada w 2022 r. W ramach tych szczególnych obchodów odbędą się m.in. liczne mecze - w tym także międzynarodowe, prowadzone będą działania charytatywne, zostanie zorganizowana wystawa oraz wydana książka opowiadająca o sportowcach Gedanii, patriotach, którzy walczyli w trakcie II wojny światowej. Współpraca między instytucjami to przede wszystkim szereg działań o charakterze edukacyjnym i sportowym, skierowanych do dzieci i młodzieży, które rozwijając swoje pasje sportowe będą mogły jednocześnie poznać historię tego szczególnego klubu sportowego, jak i niezwykłych postaci związanych z polską Gedanią, utworzoną w Wolnym Mieście Gdańsku w 1922 r.


W wydarzeniu wzięli udział: dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku; Władysław Barwiński, Prezes Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922; Bartosz Dolański, Dyrektor Sportowy Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922; Mateusz Kotecki, Koordynator ds. współpracy między instytucjami, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

alt


Na mocy podpisanej umowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stało się partnerem Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922. O tym, dlaczego zdecydowano się na taki krok, mówił dyrektor Muzeum dr Karol Nawrocki: – Opowiadamy o historii wszędzie tam, gdzie można o historii opowiedzieć. Przypominamy polskich bohaterów, przypominamy ofiarę, jaką Polska poniosła podczas II wojny światowej. Nie ma miejsca, w którym nie jesteśmy gotowi do tego, aby opowiadać o historii. Dlatego też naturalnym wydaje się współpraca z Gdańskim Klubem Sportowym Gedania 1922. (…) Jak napisał prof. Janusz Trupinda ponad 100 zawodników Gedanii straciło życie w czasie II wojny światowej. Zawodnicy Gedanii bronili Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, ginęli w Szymankowie, bronili także i ginęli na Westerplatte. (…) Z tych wszystkich przyczyn, z naszej misji, z inkluzywności naszej instytucji, z faktu, że „Gedania” przed wojną znaczyła tyle, co „Polska” – ten klub i przynależność do niego była rodzajem nie tylko deklaracji sportowej, ale też deklaracji narodowej, gotowości do obrony bardzo ważnych wartości, do obrony Rzeczpospolitej w zdominowanym przez Niemców Wolnym Mieście Gdańsku – postanowiliśmy, aby Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stało się oficjalnym partnerem Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922.


GKS Gedania 1922 powstał w 2006 roku, jest kontynuatorem Gedanii Gdańsk, przypominając i pielęgnując historię klubu, którego 100. rocznica powstania przypadnie w przyszłym roku.
– Organizując klub w 2006 roku, przyjęliśmy nazwę Gedania 1922, żeby szczególnie uwzględnić historię najstarszego polskiego klubu piłki nożnej w Gdańsku. Wybraliśmy również motto „Historia zobowiązuje”. To motto dzisiaj się niemal w stu procentach dopełniło. To jest dla Gedanii element stałości i trwałości, na którym budowaliśmy rozwój edukacyjny, sportowy i szkoleniowy naszej młodzieży i im mówimy, czym była Gedania i kim byli gedaniści, jakie jest znaczenie tego klubu w Gdańsku, jakie znaczenie miał ten klub w okresie, kiedy było Wolne Miasto Gdańsk. Gedaniści czuli się mocno związani z polskością i byli jej nośnikiem w Wolnym Mieście Gdańsku. Element historyczny jest bardzo ważny równolegle z elementem szkolenia dzieci i młodzieży – podkreślał Władysław Barwiński, prezes Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922.


O założeniach partnerstwa między Muzeum II Wojny Światowej a klubem opowiedział Mateusz Kotecki, koordynator współpracy międzyinstytucjonalnej z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Na stronach Gedanii 1922 znajdzie się logotyp Muzeum, ale nie tylko.
– Na koszulkach, w których występować będzie pierwszy zespół Gedanii, pojawi się wizerunek jednego z bohaterów, gedanisty, który oddał życie za Polskę. Następną kwestią jest dotarcie do kolejnych pokoleń gdańszczan, młodych gedanistów. Dlatego, gdy tylko sytuacja na to pozwoli, młodzi sportowcy odwiedzą Muzeum, by poznać historię Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, sytuację, kiedy klub powstawał blisko 100 lat temu, z jakimi problemami tutaj się borykano. Zgodnie z mottem klubu „Historia zobowiązuje”, aby ci młodzi sportowcy mieli świadomość, że reprezentują barwy klubu, który niesie uniwersalne i ponadczasowe wartości – mówił Mateusz Kotecki.


Wstępny plan obchodów przedstawił Bartosz Dolański, dyrektor sportowy Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922. – To między innymi mecz towarzyski pierwszego zespołu Gedanii z klubem z Ekstraklasy. Mam nadzieję, że na 100-lecie awansujemy do III ligi, bardzo na to liczę. Jeżeli chodzi o mecz, to rozmawiamy w tej sprawie z wieloma klubami. Na pewno będzie turniej międzynarodowy dla dzieci, a także odsłonięcie historycznej alejki z eksponatami dotyczącymi gedanistów – bohaterów II wojny światowej. Do tego dojdzie bal charytatywny, podczas którego zostaną docenione osoby zasłużone dla Gedanii.

źródło muzeum1939.pl
fot. M. Bujak

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież