Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Umowa o współpracy MIIWŚ i GKS Gedania 1922

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 
piątek, 15 stycznia 2021 14:21

15 stycznia 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a Gdańskim Klubem Sportowym Gedania 1922, będącym kontynuatorem historycznego polonijnego klubu Gedania, powstałego w 1922 r. w Wolnym Mieście Gdańsku.


Na mocy podpisanej umowy o współpracy pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a Gdańskim Klubem Sportowym Gedania, Muzeum stanie się Oficjalnym Partnerem Klubu. W ramach współpracy szkolące się w klubie Gedania 1922 dzieci i młodzież będą mogły bezpłatnie zwiedzać Muzeum, w tym także korzystać m.in. ze Strefy Nowych Technologii, która w przystępny i atrakcyjny sposób zachęca młodych ludzi do poszerzania wiedzy. Logo Muzeum pojawi się natomiast na strojach sportowych młodych sportowców. Wspólne działania obu instytucji będą skupiały się także na przygotowaniach do 100. rocznicy powstania historycznego klubu Gedania, która przypada w 2022 r. W ramach tych szczególnych obchodów odbędą się m.in. liczne mecze - w tym także międzynarodowe, prowadzone będą działania charytatywne, zostanie zorganizowana wystawa oraz wydana książka opowiadająca o sportowcach Gedanii, patriotach, którzy walczyli w trakcie II wojny światowej. Współpraca między instytucjami to przede wszystkim szereg działań o charakterze edukacyjnym i sportowym, skierowanych do dzieci i młodzieży, które rozwijając swoje pasje sportowe będą mogły jednocześnie poznać historię tego szczególnego klubu sportowego, jak i niezwykłych postaci związanych z polską Gedanią, utworzoną w Wolnym Mieście Gdańsku w 1922 r.


W wydarzeniu wzięli udział: dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku; Władysław Barwiński, Prezes Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922; Bartosz Dolański, Dyrektor Sportowy Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922; Mateusz Kotecki, Koordynator ds. współpracy między instytucjami, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

alt


Na mocy podpisanej umowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stało się partnerem Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922. O tym, dlaczego zdecydowano się na taki krok, mówił dyrektor Muzeum dr Karol Nawrocki: – Opowiadamy o historii wszędzie tam, gdzie można o historii opowiedzieć. Przypominamy polskich bohaterów, przypominamy ofiarę, jaką Polska poniosła podczas II wojny światowej. Nie ma miejsca, w którym nie jesteśmy gotowi do tego, aby opowiadać o historii. Dlatego też naturalnym wydaje się współpraca z Gdańskim Klubem Sportowym Gedania 1922. (…) Jak napisał prof. Janusz Trupinda ponad 100 zawodników Gedanii straciło życie w czasie II wojny światowej. Zawodnicy Gedanii bronili Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, ginęli w Szymankowie, bronili także i ginęli na Westerplatte. (…) Z tych wszystkich przyczyn, z naszej misji, z inkluzywności naszej instytucji, z faktu, że „Gedania” przed wojną znaczyła tyle, co „Polska” – ten klub i przynależność do niego była rodzajem nie tylko deklaracji sportowej, ale też deklaracji narodowej, gotowości do obrony bardzo ważnych wartości, do obrony Rzeczpospolitej w zdominowanym przez Niemców Wolnym Mieście Gdańsku – postanowiliśmy, aby Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stało się oficjalnym partnerem Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922.


GKS Gedania 1922 powstał w 2006 roku, jest kontynuatorem Gedanii Gdańsk, przypominając i pielęgnując historię klubu, którego 100. rocznica powstania przypadnie w przyszłym roku.
– Organizując klub w 2006 roku, przyjęliśmy nazwę Gedania 1922, żeby szczególnie uwzględnić historię najstarszego polskiego klubu piłki nożnej w Gdańsku. Wybraliśmy również motto „Historia zobowiązuje”. To motto dzisiaj się niemal w stu procentach dopełniło. To jest dla Gedanii element stałości i trwałości, na którym budowaliśmy rozwój edukacyjny, sportowy i szkoleniowy naszej młodzieży i im mówimy, czym była Gedania i kim byli gedaniści, jakie jest znaczenie tego klubu w Gdańsku, jakie znaczenie miał ten klub w okresie, kiedy było Wolne Miasto Gdańsk. Gedaniści czuli się mocno związani z polskością i byli jej nośnikiem w Wolnym Mieście Gdańsku. Element historyczny jest bardzo ważny równolegle z elementem szkolenia dzieci i młodzieży – podkreślał Władysław Barwiński, prezes Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922.


O założeniach partnerstwa między Muzeum II Wojny Światowej a klubem opowiedział Mateusz Kotecki, koordynator współpracy międzyinstytucjonalnej z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Na stronach Gedanii 1922 znajdzie się logotyp Muzeum, ale nie tylko.
– Na koszulkach, w których występować będzie pierwszy zespół Gedanii, pojawi się wizerunek jednego z bohaterów, gedanisty, który oddał życie za Polskę. Następną kwestią jest dotarcie do kolejnych pokoleń gdańszczan, młodych gedanistów. Dlatego, gdy tylko sytuacja na to pozwoli, młodzi sportowcy odwiedzą Muzeum, by poznać historię Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, sytuację, kiedy klub powstawał blisko 100 lat temu, z jakimi problemami tutaj się borykano. Zgodnie z mottem klubu „Historia zobowiązuje”, aby ci młodzi sportowcy mieli świadomość, że reprezentują barwy klubu, który niesie uniwersalne i ponadczasowe wartości – mówił Mateusz Kotecki.


Wstępny plan obchodów przedstawił Bartosz Dolański, dyrektor sportowy Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922. – To między innymi mecz towarzyski pierwszego zespołu Gedanii z klubem z Ekstraklasy. Mam nadzieję, że na 100-lecie awansujemy do III ligi, bardzo na to liczę. Jeżeli chodzi o mecz, to rozmawiamy w tej sprawie z wieloma klubami. Na pewno będzie turniej międzynarodowy dla dzieci, a także odsłonięcie historycznej alejki z eksponatami dotyczącymi gedanistów – bohaterów II wojny światowej. Do tego dojdzie bal charytatywny, podczas którego zostaną docenione osoby zasłużone dla Gedanii.

źródło muzeum1939.pl
fot. M. Bujak

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież