Beata Szydło złożyła rezygnację ze stanowiska premiera. Jednak nie oznacza to powołania nowego składu rządu. To nastąpi najpewniej w ciągu miesiąca i najprawdopodobniej to wicepremier Mateusz Morawiecki zostanie premierem. O nim mówiło się od kilku dni jako o tym, który zastąpi na tym stanowisku Beatę Szydło. Może to też oznaczać, iż prezes Jarosław Kaczyński w ten sposób wskazał, kto ma przejąć po nim schedę w PiS za kilka lat.
Szydło, która w czwartek wieczorem złożyła rezygnację podczas Komitetu Politycznego PiS, była popularna wśród elektoratu PiS. Wyborcy tej partii zapewne przyjmą rezygnację do wiadomości.
Nie wiadomo jednak co było powodem zmiany. Na te pytanie nie potrafił odpowiedzieć żaden z posłów i senatorów PIS przepytywanych przez dziennikarzy. Na decyzję prezesa Kaczyńskiego i byłej premier, wpłynęło tak sytuacja polityczna, jak i międzynarodowa. Zapewne nie bez znaczenia są też finanse, czyli unijne pieniądze oraz kwestia konsumpcji dobrej zmiany przez obywateli.
Pakiet socjalny realizowany przez PiS zgodnie z zapowiedziami przedwyborczymi i programem wyborczym partii teraz potrzebuje oliwienia. Machina gospodarcza musi pracować by sfinansować wydatki socjalne.
Co dość kuriozalne: tego samego dnia odejścia Beaty Szydlo chciała PO, zgłaszając wotum nieufności i jej macierzysty obóz polityczny. Dlaczego obóz władzy zdecydował się na ten krok jest niejasne. Rano Beata Szydło pytała z trybuny sejmowej "za co chcecie mnie odwołać?".
Teraz zanosi się na porządkowanie spraw wewnątrz rządu. Zatem pozycja Zbigniewa Ziobry i Antoniego Macierewicza jest zagrożona. Podobnie jak ich nominatów w spółkach i instytucjach państwa.
Przypomnijmy, że dymisję rządu składa premier na ręce prezydenta RP, co oznacza też dymisję całego rządu. Zatem do końca grudnia br. będzie sytuacja zawieszenia, nim zostanie sformowany i skompletowany rząd najpewniej właśnie Mateusza Morawickiego.
Mateusz Morawiecki do polityki wszedł niedawno. Był historykiem, bankowcem, doradcą Donalda Tuska. Zresztą prezes Kaczyński umiejętnie sięga po kadrę a to z PZPR (np. Piotrowicz, choć nie tylko), UW (Gliński, Zalewska), po ministrów Tuska (Gowin).
Dużo bardziej znany był jego ojciec Kornel Morawiecki, doktor fizyki, lider Solidarności Walczącej.
Tak Kornel Morawiecki o swoim synu mówił we wrześniu ub.r., podczas rozmowy z Arturem S. Górskim w trakcie rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017 w Gimnazjum w Kosakowie:
- Mateusz, dzisiaj wicepremier, był dobrym uczniem?
Kornel Morawiecki: Tak, był bardzo dobrym uczniem. Radził sobie. Studentem też był bardzo dobry. Zdobywał różne stypendia. Ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim.
- Nomen omen był w PRL uniwersytetem imienia Bolesława Bieruta, a chyba jednym z najbardziej zbuntowanych w kraju…
Kornel Morawiecki: Na początku jego studiów. Cóż tego patrona sobie studenci nie wybierali, a może właśnie ten patron wywołał w nich ducha przekory.
- Mateusz potem wyjechał do Szwajcarii...
Kornel Morawiecki: Tam nauczył się niemieckiego. Jak sam żartował studiował Europę w Bazylei. Na tyle szybko i dobrze, że ukończył studia w Hamburgu, we Frankfurcie nad Menem, w Stanach Zjednoczonych. Dostał stypendium i ukończył studia podyplomowe prawa europejskiego i ekonomiki integracji gospodarczej. Zrobił szybko dyplom MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Miał dwadzieścia kilka lat, nie pamiętam. Na pewno był przed 30. Wygrał stypendium w Bazylei bo był najlepszy. Śmiałem się, że został magister Europae (Mateusz Morawiecki ukończył studia z zakresu prawa międzynarodowego, prawa europejskiego, integracji gospodarczej i walutowej, czyli Master of Advanced European Studies na Uniwersytecie w Bazylei – dop. red). Tam studiowali studenci ze wszystkich krajów Europy. Skończył te studia jako pierwszy z ekonomii i trzeci z prawa. Koncerny mu oferowały olbrzymie pieniądze nie tylko na owe czasy. No i wybrał. Został w bankach i zarabiał. Teraz zarabia o wiele, o wiele mniej.
ASG
- 11/12/2017 21:12 - 12. Doroczne Spotkanie Obywatelskie Gdańszczan
- 11/12/2017 11:03 - Grudzień 1970 w filmie i w piosence
- 11/12/2017 08:47 - Przystanków przybywa, pociągów ciągle mało
- 10/12/2017 19:52 - Daniel Obajtek: Patriotyzm gospodarczy zmienia Polskę
- 08/12/2017 14:28 - Elżbieta Rucińska-Kulesz Liderem Roku w Ochronie Zdrowia
- 07/12/2017 16:12 - Westerplatte polskie Pearl Harbor
- 07/12/2017 11:04 - Grudniowe rocznice 1970-1981. Kalendarium obchodów
- 06/12/2017 22:20 - Mikołajki z Dr Clownem
- 06/12/2017 20:32 - "Zrób prezent - podziel się sobą" po raz czwarty
- 06/12/2017 18:01 - Św. Mikołaj rozdawał prezenty chorym dzieciom