Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Sławomir Rybicki: Zmierzamy w kierunku ustrojowej hybrydy

Ocena użytkowników: / 19
SłabyŚwietny 
czwartek, 07 czerwca 2018 18:52

Ze Sławomirem Rybickim senatorem PO z okręgu gdyńskiego, byłym sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP, prawnikiem, rozmawia Artur S. Górski


- Pojawiły się rysy na monolicie gdyńskiej samorządności, a gdynianie tracą wpływ na miasto, skoro radni z klubu prezydenta Wojciecha Szczurka przyklasnęli pomysłowi, by pozbyć się 49 procent udziałów w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji? I to bez konsultacji społecznych i bez debaty publicznej…
Sławomir Rybicki: Byłem zaskoczony uchwałą więc uważam, że władze miasta mogłyby poprawić komunikację i przeprowadzić konsultacje. Co do meritum: gdyby się okazało - a zakładam, że takie intencje przyświecają prezydentowi Gdyni, iż środki ze sprzedaży 49 procent udziałów PEWiK pójdą na poprawę jakości wody i unowocześnienie sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, byłoby to uzasadnione. Sprzedaż ta jest w istocie rodzajem kredytu, zaciągniętego w stosunkowo bezpiecznym funduszu jakim jest Polski Fundusz Rozwoju. Jest to kwota niebagatelna, bo około stu milionów złotych.


- Jednak brak dyskusji z mieszkańcami i informacji na co Gdynia zechce wydać owe 100 milionów złotych może nasuwać przypuszczenia, że chodzi o zasypanie przekraczającej 90 milionów dziury powstałej po fiasku koncepcji lotniska…
Sławomir Rybicki: Nie podejrzewam władz Gdyni o taki zabieg. Byłoby to niezrozumiałe i nie do zaakceptowania.


- Czy Platforma Obywatelska zawalczy o fotel prezydenta Gdyni?
Sławomir Rybicki: 23 czerwca na konwencji w Gdańsku Platforma przedstawi kandydatów we wszystkich miastach, w których są stanowiska prezydentów i burmistrzów. Uważam, że w Gdyni Platforma powinna poprzeć obecnego prezydenta, który jest od lat akceptowany oraz reprezentuje obóz demokratyczny, dając gwarancję sprawnego zarządzania miastem i pokonania kontrkandydata PiS…


- O ile PiS wystawi kandydata i nie zdecyduje się, tak jak w 2010 roku, na poparcie Wojciecha Szczurka. Byłoby to ciekawe porozumienie ponad podziałami…
Sławomir Rybicki: PiS wystawi kandydata. Takie deklaracje składali lokalni politycy tej partii. Mówi się o pośle Marcinie Horale.

alt


- Poseł Horała jest zajęty sprawami krajowymi, komisją do spraw VAT i innymi kwestiami, jak uposażenia parlamentarzystów…
Sławomir Rybicki: Z naciskiem na inne kwestie. Jestem zdania, że PiS wystawi kandydata. PO zaś skoncentruje się na liście radnych, popierając Wojciech Szczurka. Nie przewiduję jakiegoś tąpnięcia w gdyńskiej strukturze samorządowej władzy.

 
- Tymczasem mamy realizację kolejnego etapu na drodze ku zmianie w strukturach samego państwa. W czwartek senatorowie zajęli się sprawozdaniem Krajowej Rady Sądownictwa…
Sławomir Rybicki: Omawialiśmy sprawozdanie KRS za 2017 rok, przedstawione przez jej nowego przewodniczącego…


- Po tym poczuł się pan uspokojony, iż obywatele mają zagwarantowany wystarczający poziom bezpieczeństwa w relacji państwo a obywatel?
Sławomir Rybicki: Wręcz przeciwnie. Krajowa Rada Sądownictwa straciła walor niezależności od władzy politycznej. Nowelizacja ustawy o KRS dała politykom prawo wyboru 15 sędziów. To politycy mają wpływ na ukształtowanie KRS, co łamie zasadę trójpodziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.


- Taka wykładnia zapowiada dyktat polityczny nad trzecią władz poprzez wydrenowanie KRS z jej podmiotowości?
Sławomir Rybicki: W istocie tak jest. Ustawa o KRS i inne ustawy okroiły ją z wielu kompetencji, a samo ukształtowanie KRS jest niezgodne z Konstytucją RP. Nie tylko według opozycji, ale według wielu instytucji zrzeszających prawników, w tym i tych międzynarodowych. Może to mieć fatalne skutki. Otóż wyroki wydawane przez sędziów, których powoła prezydent według wskazania KRS, mogą być potraktowane jako wyroki dotknięte poważną wadą prawną, którą okaże się skład sędziowski ukształtowany w sposób nieprawidłowy. Mogą zatem być one kwestionowane. Państwo polskie będzie w ślad za tym wypłacało odszkodowania po procesach, w których orzekali sędziowie wybrani przez niekonstytucyjną radę.


- Krytycznie opisuje stan sądownictwa Rada Praw Człowieka ONZ w raporcie o kondycji polskiego sądownictwa. Raport powstał na podstawie obserwacji specjalnego wysłannika ONZ Diego Garcii-Sayana poczynionej jesienią 2017 roku. Dlaczego więc z taką determinacją obóz PiS zmierza do tych zmian?
Sławomir Rybicki: W moim przekonaniu celem wprowadzanych przez PiS jest ograniczenie konstytucyjnej niezależności sądownictwa by umożliwić władzy ustawodawczej oraz wykonawczej ingerencję w sądownictwo. Trybunał Konstytucyjny w zasadzie nie prowadzi swej działalności, polegającej na ocenianiu zgodności ustaw z konstytucją, a staje się radcą prawnym rządu. Wraz z tym, co zadziało się wokół Sądu Najwyższego i KRS okazuje się, że trójpodział władzy w Polsce ulega likwidacji, a jeden z fundamentów demokracji, czyli niezależne sądownictwo odchodzi w niebyt.


- W jakim politycznym celu?
Sławomir Rybicki: W celu demontażu ustroju demokracji liberalnej i pójścia w kierunku hybrydy demokracji, państwa, które zmierza ku rządom autorytarnym, nieopartym na klasycznym podziale władzy, w którym władza sądownicza stanie się elementem władzy wykonawczej.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież