W związku z trwającymi nie od dziś próbami weryfikacji historii i relatywizowania odpowiedzialności za największą tragedię XX wieku gdański IPN wydał oświadczenie. Jego bezpośrednim powodem była hucpa wywołana przez gdański magistrat związana ze „świętowaniem” rocznicy wybuchy wielkiej światowej wojny, która pochłonęła rzesze ludzkich istnień, w tym około sześć milionów obywateli polskich.
Największa tragedia w dziejach Polski wymaga upamiętnienia szczególnie godnego – oświadczenie IPN Gdańsk w sprawie obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku
Dla Polski znaczenie tej rocznicy jest wyjątkowe. To my, Polacy, ponieśliśmy największe straty, zarówno materialne, jak i te nieodwracalne – osobowe. Przez pamięć o milionach ofiar, o prawdziwych bohaterach, którzy oddali życie za to, że byli Polakami, za to, że służyli odrodzonej niepodległej Rzeczypospolitej, musimy szczególnie dbać o ich godne upamiętnienie. Ofiary zbrodniczych mocarstw – Niemiec i Związku Sowieckiego ‒ nie mogą zostać zapomniane.
Biorąc pod uwagę rangę 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, słusznie zwrócono uwagę na plany jej obchodów. Zrozumiałe zdziwienie oraz oburzenie wywołała pierwsza wersja komunikatu władz Gdańska z 30 lipca 2019 r. o obchodach planowanych przez miasto na 1 września. Ani „radosny pochód”, ani „koncert”, ani „tańce” nie są odpowiednią formą uczczenia obchodów wybuchu największego w dziejach ludzkości konfliktu zbrojnego, który pochłonął miliony istnień. Plany organizacji tego typu wydarzenia świadczą o głębokim braku empatii i zrozumienia, czym była II wojna światowa.
Pragniemy przypomnieć o dyskryminacyjnym charakterze Wolnego Miasta Gdańska wobec Polonii, o tragicznym losie obrońców Poczty Polskiej i Westerplatte, jak również o tym, że tereny przedwojennego województwa pomorskiego stały się już w pierwszych miesiącach II wojny światowej polem ludobójstwa (Zbrodnia Pomorska 1939).
IPN w Gdańsku prowadzi od lat działania edukacyjne, naukowe i upamiętniające dotyczące tych wydarzeń (m.in. konferencje i publikacje naukowe poświęcone Zbrodni Pomorskiej czy tablice na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie). Nieustannie zachęcamy miasto Gdańsk do wykorzystania tego dorobku, w tym najnowszej wystawy „Ukradzione dzieciństwo”, poświęconej wojnie z perspektywy polskich dzieci.
Usunięcie z oficjalnej strony internetowej Ratusza niektórych, szczególnie oburzających, fragmentów komunikatu o formie miejskich obchodów należy przyjąć z nadzieją, że gdański magistrat zachowa jednak tradycyjną formę obchodów w duchu zadumy i refleksji.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.
- 05/08/2019 12:05 - Stowarzyszenie Godność: Nie ma powodów, Młodzi Włodarze naszego wspaniałego miasta, aby prawdę składać na ołtarzu obcej polityki historycznej
- 04/08/2019 11:43 - Kto 1 sierpnia wieńce składa a kto je chowa
- 03/08/2019 07:49 - Fundacja LOTOS wesprze budowę pomnika w Lesie Szpęgawskim
- 02/08/2019 15:20 - Kaźń Warszawy 1944 – zbrodnia nieukarana. Niemieccy dyplomaci wstydzą się i przepraszają
- 02/08/2019 15:15 - Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Muzeum Westerplatte
- 31/07/2019 18:25 - Szykany, straszenie, pogarda i śmierć - mecenas Płażyński apeluje do władz miasta w sprawie budynku przy Al. Grunwaldzkiej
- 31/07/2019 14:37 - Piotr Adamowicz wchodzi do polityki
- 31/07/2019 11:36 - "Radosny pochód" czy radosna "głupawka" - Gdańsk bohaterom Westerplatte
- 31/07/2019 10:37 - Marcin Horała: W tej kadencji wiele zrobiliśmy dla Trójmiasta
- 25/07/2019 17:23 - Marek Biernacki: Demokracja liczy głowy, a nie je rozbija