PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz... Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Odsłonięto pomnik rotmistrza Pileckiego

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 września 2019 20:01

Przed Muzeum II Wojny Światowej odsłonięto pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystości wzięli udział m.in. Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego; arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański; Andrzej i Joanna Gwiazdowie; senator Antoni Szymański, reprezentujący marszałka senatu, Piotr Karczewski, doradca społeczny prezydenta Andrzeja Dudy w sprawach samorządu, kombatanci, przedstawiciele IPN, stowarzyszeń kombatanckich, samorządowcy i radni, służb mundurowych.


Projekt pomnika zrealizowany w 2019 r. wyłoniony został w drodze konkursu. Zwycięską koncepcję wybraną przez kapitułę konkursu pod przewodnictwem prof. Stanisława Radwańskiego, przedstawiło Studio Rzeźby Maciej Jagodziński–Jagenmeer, duet artystyczny, który tworzą absolwenci Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – Aneta i Maciej Jagodzińscy–Jagenmeer.

alt


Pomnik przedstawia postać rotmistrza Witolda Pileckiego ustawioną na cokole nawiązującym kształtem do form architektonicznych Muzeum. Wykonana z brązu figura mierząca 2,8 m uchwycona jest w ruchu, odzwierciedlającym w symboliczny sposób pobyt Rotmistrza w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdzie znalazł się jako ochotnik, wykonując rozkaz infiltracji i zorganizowania w obozie struktur ruchu oporu, a także brawurową ucieczkę – Witold Pilecki przedstawiony w mundurze rotmistrza, gestem dłoni odrzuca za siebie obozową czapkę. Umieszczenie figury na krawędzi cokołu symbolizuje charakterystyczny rys biografii Rotmistrza, który przez większość życia poruszał się między życiem a śmiercią, między dwoma totalitaryzmami, między niepodległością a zniewoleniem Polski.

alt


- Gdańsk tak jak wszystkie inne miasta Rzeczpospolitej Polskiej potrzebuje spiżu i brązu naszych bohaterów, bo z brązu jest pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego - powiedział dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. - Potrzebuje go nie po to, aby upiększać krajobraz w przestrzeni, nie po to, aby uczyć skomplikowanej historii pierwszej połowy XX wieku, ale także dlatego, że za nazwami placów, ulic, za tymi pomnikami idzie konkretny zestaw wartości. Wartości tak ważnych, także w XXI wieku, dla Polski suwerennej, niepodległej i demokratycznej. Dlatego bardzo się cieszę, że rotmistrz Witold Pilecki dołącza dziś do grona bohaterów, do polskich śladów pamięci w Gdańsku, o których wspólnie ze społecznikami, tymi którzy są dziś wśród was i stoją skromnie na tym placu, a jest bardzo niewielu, z którymi dbaliśmy o to, by te polskie ślady pamięci w Gdańsku się pojawiały. W Gdańsku stoi pomnik dedykowany Żołnierzom Wyklętym, jest aleja poświęcona naszym bohaterom walk podziemia antykomunistycznego, z inicjatywy arcybiskupa gdańskiego powstał pomnik Danuty Siedzikówny "Inki", a tuż obok naszego muzeum, w sercu Stoczni Gdańskiej wiedzie aleja błogosławionego księdza Popiełuszki. Dzisiaj do naszych bohaterów dołącza rotmistrz Pilecki. Ja marzę sobie, że rotmistrz Pilecki stanie się dla nas, w czasach gdy czasami brakuje nam odwagi, gdy upadamy, potrzebujemy wzmocnienia, stanie się dla nas wszystkich kompasem wartości, kompasem, który skieruje nas w odpowiednim kierunku. Bo wartości, które reprezentuje ten człowiek, bohater to godność, to honor, to szlachetność, to oczywiście wolność, ale też miłość, miłość do drugiego człowieka, do rodziny, do Boga i do ojczyzny. Bo bohater, któremu dedykujemy dziś pomnik to nie tylko bohater rzeczy wielkich, narodowych przełomów, o których będzie dziś najwięcej mowa, to natomiast także bohater dnia codziennego. Taki bohater, który nie potrzebował wojny i nie potrzebował śmierci do tego, aby służyć Rzeczpospolitej Polsce. Służył jej swoim zaangażowaniem społecznym, za co został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi w roku 1938.

Dyrektor Nawrocki odczytał list Zofii Pileckiej-Optułowicz, córki rotmistrza Pileckiego, Piotr Karczewski list od prezydenta Andrzej Dudy, a senator Antoni Szymański odczytał list od Stanisław Karczewskiego, marszałka senatu.


- Kiedy przed kilkoma laty rozgorzała dyskusja jak ma wyglądać narracja polskiego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dyskusja, myślałem o tym, że powinniśmy przeprowadzić narodową debatę, kogo cudzoziemiec odwiedzający to wspaniałe Muzeum, mający na to 2-3 godziny czasu, kogo powinien zapamiętać w polskim Muzeum II Wojny Światowej z imienia, nazwiska - powiedział Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Pewni trzeba byłoby to ograniczyć do kilku nazwisk, bo percepcja ludzka nie jest zbyt rozciągła. I myślałem, że gdybyśmy taką narodową debatę przeprowadzili to wydaje mi się, że na wysokiej pozycji umieściliby się tacy polscy żołnierze jak generał Władysław Anders, generał Stanisław Maczek, z polskich męczenników oczywiście ojciec Maksymilian Maria Kolbe, Janusz Korczak, spośród bohaterów Irena Sendlerowa. Ale bez wątpienia w tym kilkuosobowym panteonie Polaków, którzy powinni być odznaczeni, szczególnie w takim muzeum, zmieściłby się również rotmistrz Witold Pilecki. I dobrze, że obecna dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej koryguje wcześniej zaplanowaną narrację, tak aby postać rotmistrza Pileckiego była mocno w tym muzeum wyeksponowana. Mój rząd i moje ministerstwo od samego początku naszego urzędowania uważaliśmy, że Witold Pilecki jest takim symbolem, który po prostu pokazuje polski los w pierwszej połowie XX wieku.


Po oficjalnym odsłonięciu pomnika Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź dokonał poświęcenia pomnika, odczytano apel poległych i oddano salwę honorową.

alt


Po zakończeniu uroczystości odsłonięcia pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego, zaprezentowana została aplikacja mobilna wykorzystująca technologię rozszerzonej rzeczywistości - KOMPAS WARTOŚCI AR, stworzona specjalnie z myślą o zwiedzających Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wartości wyryte na kompasie „Honor”, „Życie”, „Miłość” i „Wolność” to drogowskaz dla gości, dzięki któremu poznają nie tylko historię największych bohaterów, ale i doświadczą bliskości historii. Wystarczy smartfon lub tablet z zainstalowaną aplikacją, aby między innymi zobaczyć na placu przed Muzeum oraz na Wystawie Głównej przechodzącego rotmistrza Witolda Pileckiego.


Uroczystość odsłonięcia pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego była częścią obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Tomasz Łunkiewicz

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież