Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
Reklama
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

III Trójmiejski Marsz Równości

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
niedziela, 28 maja 2017 08:28

W sobotnie popołudnie ostatniego majowego weekendu po raz trzeci w Gdańsku odbył się Trójmiejski Marsz Równości. Udział w nim wzięło około 3-4 tysięcy osób. Na trasie pojawiały się kilkunasto- i kilkudziesięciu osobowe grupki kontrmanifestantów reprezentujących różnego rodzaju skrajnie prawicowe organizacje. W tym roku obyło się jednak bez większych incydentów.Trasa tegorocznego, III Trójmiejskiego Marszu Niepodległości biegła wzdłuż Alei Grunwaldzkiej, począwszy na skrzyżowaniu z Aleją Wojska Polskiego i ulicą Braci Lewoniewskich, a skończywszy na skrzyżowaniu z ulicami Do Studzienki i Księdza Leona Miszewskiego. Pierwotnie III Trójmiejski Marsz Równości miał odbyć się ulicami Śródmieścia, jednak w ostatnim możliwym zgodnie z literą prawa momencie organizatorzy ze Stowarzyszenia na rzecz osób LGBT Tolerado zmienili trasę, czyniąc to ze względu na bezpieczeństwo uczestników oraz doświadczenia z pierwszej i drugiej edycji, kiedy różne kontrmanifestacje usiłowały zablokować bądź utrudnić przejście Marszu.


alt

Tęczowe flagi, od 1978 roku symbol organizacji LGBTQWedług organizatorów w tegorocznej edycji Marszu uczestniczyło około 4 tysięcy osób, co jest liczbą wiarygodną, ponieważ do Marszu jeszcze długo po jego rozpoczęciu, a już wówczas był on całkiem liczny – grupa zbierająca się w okolicach skrzyżowania Alei Grunwaldzkiej, Alei Wojska Polskiego oraz ulicy Braci Lewoniewskich liczyła około 2 tysięcy osób, dołączały kolejne grupki uczestników.


alt

Czoło III Trójmiejskiego Marszu Równości na kilkanaście minut przed jego rozpoczęciem
Po rozpoczęciu Marszu trzon uczestników rozciągnął się na kilkaset metrów. Przemarsz przebiegał spokojnie, choć dochodziło do pomniejszych incydentów sprowokowanych przez kontrmanifestujące skrajnie prawicowe grupki. Dzięki szybkim interwencjom policji, zabezpieczającej Marsz w liczbie około tysiąca funkcjonariuszy, nie doszło jednak do groźniejszych sytuacji.


alt

W III Trójmiejskim Marszu Równości uczestniczyło wiele lewicowych i liberalnych organizacjialt

III Trójmiejski Marsz Równości rozpoczęto występami wokalnymiPoza stowarzyszeniami od lat wspierającymi osoby homo-, bi-, trans- i aseksualne, a także partiami, które w swoich programach politycznych uwzględniają prawa i potrzeby osób o innej niż heteroseksualna orientacji (w Marszu uczestniczyli przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Partii Razem), w tegorocznej edycji licznie udział wzięli zarówno szeregowi, jak i wysoko postawieni członkowie rządzącej w Gdańsku Platformy Obywatelskiej z Pawłem Adamowiczem, Prezydentem Miasta Gdańska na czele, a także Ewa Lieder, posłanka .Nowoczesnej. Adamowicz otworzył nawet Marsz krótkim przemówieniem, swoją obecność na Marszu motywując kwestiami religijnymi, a konkretnie stwierdzając, że „chrześcijaństwo łączy, nie dzieli”. Była to jednocześnie odpowiedzieć na pytanie dziennikarza z TVP, o łączenie praktyki religijnej z uczestnictwem w tego typu wydarzeniu. W tym kontekście postawę Adamowicza można by uznać za wzorcową, jednakże zapragnął on uczestniczyć w Trójmiejskim Marszu Równości dopiero w bieżącym roku, dlatego tę inicjatywę niestety należy zakwalifikować jako polityczny koniunkturalizm. Zwłaszcza, że PO w okresie swoich rządów nie podjęła żadnych politycznych kroków na rzec osób o innej niż heteroseksualna orientacji.


alt

W trzeciej edycji Trójmiejskiego Marszu Równości uczestniczył Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska


Blisko trzykilometrowy odcinek uczestnicy Marszu pokonali w około półtorej godziny. Cały Marsz, wraz z trwającymi około 40 minut początkowymi przemowami i śpiewami, trwał przeszło dwie godziny. W stosunku do poprzednich dwóch edycji charakteryzował się stosunkowo spokojnym przebiegiem, pomimo licznych prób zakłócenia jego przebiegu, podejmowanych przez skrajnie prawicowe organizacje . Postarali się o to zarówno organizatorzy Marszu, jak i Policja, która zatrzymała w jego trakcie najbardziej agresywnych kontr manifestantów. W jednej z tego typu inicjatyw uczestniczyła Anna Kołakowska, gdańska radna Prawa i Sprawiedliwości, która dwa lata temu wraz z rodziną próbowała zakłócić pierwszą edycję Marszu. W zeszłym roku, w trakcie drugiej z edycji policja zatrzymała jej córkę.


alt

III Trójmiejski Marsz Równości napotkał kontrmanifestacjealt

Na jednej z tablic skrajna prawica chwaliła politykę Ramzana Kadyrova, Szefa Republiki Czeczeńskiej Federacji Rosyjskiej, praktykującego muzułmanina i oddanego protegowane Vladimira Putina

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież