Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ... Żegnaj Tomku... » Nie żyje Tomasz Wołek. Mój mentor futbolu i zawodu dziennikarza. Tomka poznałem w 1974 roku. Po pami... Stowarzyszenie „Godność” do Tuska » List Stowarzyszenia „Godność” do Donalda TuskaSzanowny Donaldzie!My, byli się działacze „Solidarnośc...
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
niedziela, 18 września 2022 13:08
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
Lepsza, lepiej płatna praca w pomorskim samorządzie niż służba

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rozewska strażnica polskości
środa, 14 września 2022 13:24
Rozewska strażnica polskości
Pogoda nie nastrajała do długiego pobytu nad morzem, było już
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

III Trójmiejski Marsz Równości

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
niedziela, 28 maja 2017 08:28

W sobotnie popołudnie ostatniego majowego weekendu po raz trzeci w Gdańsku odbył się Trójmiejski Marsz Równości. Udział w nim wzięło około 3-4 tysięcy osób. Na trasie pojawiały się kilkunasto- i kilkudziesięciu osobowe grupki kontrmanifestantów reprezentujących różnego rodzaju skrajnie prawicowe organizacje. W tym roku obyło się jednak bez większych incydentów.Trasa tegorocznego, III Trójmiejskiego Marszu Niepodległości biegła wzdłuż Alei Grunwaldzkiej, począwszy na skrzyżowaniu z Aleją Wojska Polskiego i ulicą Braci Lewoniewskich, a skończywszy na skrzyżowaniu z ulicami Do Studzienki i Księdza Leona Miszewskiego. Pierwotnie III Trójmiejski Marsz Równości miał odbyć się ulicami Śródmieścia, jednak w ostatnim możliwym zgodnie z literą prawa momencie organizatorzy ze Stowarzyszenia na rzecz osób LGBT Tolerado zmienili trasę, czyniąc to ze względu na bezpieczeństwo uczestników oraz doświadczenia z pierwszej i drugiej edycji, kiedy różne kontrmanifestacje usiłowały zablokować bądź utrudnić przejście Marszu.


alt

Tęczowe flagi, od 1978 roku symbol organizacji LGBTQWedług organizatorów w tegorocznej edycji Marszu uczestniczyło około 4 tysięcy osób, co jest liczbą wiarygodną, ponieważ do Marszu jeszcze długo po jego rozpoczęciu, a już wówczas był on całkiem liczny – grupa zbierająca się w okolicach skrzyżowania Alei Grunwaldzkiej, Alei Wojska Polskiego oraz ulicy Braci Lewoniewskich liczyła około 2 tysięcy osób, dołączały kolejne grupki uczestników.


alt

Czoło III Trójmiejskiego Marszu Równości na kilkanaście minut przed jego rozpoczęciem
Po rozpoczęciu Marszu trzon uczestników rozciągnął się na kilkaset metrów. Przemarsz przebiegał spokojnie, choć dochodziło do pomniejszych incydentów sprowokowanych przez kontrmanifestujące skrajnie prawicowe grupki. Dzięki szybkim interwencjom policji, zabezpieczającej Marsz w liczbie około tysiąca funkcjonariuszy, nie doszło jednak do groźniejszych sytuacji.


alt

W III Trójmiejskim Marszu Równości uczestniczyło wiele lewicowych i liberalnych organizacjialt

III Trójmiejski Marsz Równości rozpoczęto występami wokalnymiPoza stowarzyszeniami od lat wspierającymi osoby homo-, bi-, trans- i aseksualne, a także partiami, które w swoich programach politycznych uwzględniają prawa i potrzeby osób o innej niż heteroseksualna orientacji (w Marszu uczestniczyli przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Partii Razem), w tegorocznej edycji licznie udział wzięli zarówno szeregowi, jak i wysoko postawieni członkowie rządzącej w Gdańsku Platformy Obywatelskiej z Pawłem Adamowiczem, Prezydentem Miasta Gdańska na czele, a także Ewa Lieder, posłanka .Nowoczesnej. Adamowicz otworzył nawet Marsz krótkim przemówieniem, swoją obecność na Marszu motywując kwestiami religijnymi, a konkretnie stwierdzając, że „chrześcijaństwo łączy, nie dzieli”. Była to jednocześnie odpowiedzieć na pytanie dziennikarza z TVP, o łączenie praktyki religijnej z uczestnictwem w tego typu wydarzeniu. W tym kontekście postawę Adamowicza można by uznać za wzorcową, jednakże zapragnął on uczestniczyć w Trójmiejskim Marszu Równości dopiero w bieżącym roku, dlatego tę inicjatywę niestety należy zakwalifikować jako polityczny koniunkturalizm. Zwłaszcza, że PO w okresie swoich rządów nie podjęła żadnych politycznych kroków na rzec osób o innej niż heteroseksualna orientacji.


alt

W trzeciej edycji Trójmiejskiego Marszu Równości uczestniczył Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska


Blisko trzykilometrowy odcinek uczestnicy Marszu pokonali w około półtorej godziny. Cały Marsz, wraz z trwającymi około 40 minut początkowymi przemowami i śpiewami, trwał przeszło dwie godziny. W stosunku do poprzednich dwóch edycji charakteryzował się stosunkowo spokojnym przebiegiem, pomimo licznych prób zakłócenia jego przebiegu, podejmowanych przez skrajnie prawicowe organizacje . Postarali się o to zarówno organizatorzy Marszu, jak i Policja, która zatrzymała w jego trakcie najbardziej agresywnych kontr manifestantów. W jednej z tego typu inicjatyw uczestniczyła Anna Kołakowska, gdańska radna Prawa i Sprawiedliwości, która dwa lata temu wraz z rodziną próbowała zakłócić pierwszą edycję Marszu. W zeszłym roku, w trakcie drugiej z edycji policja zatrzymała jej córkę.


alt

III Trójmiejski Marsz Równości napotkał kontrmanifestacjealt

Na jednej z tablic skrajna prawica chwaliła politykę Ramzana Kadyrova, Szefa Republiki Czeczeńskiej Federacji Rosyjskiej, praktykującego muzułmanina i oddanego protegowane Vladimira Putina

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież