W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 57:33 104:76
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 13 kwietnia 2010 08:06

altOd dawna zapowiadany w Gdańsku na 13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przybrał niespodziewanie inny – jeszcze głębszy - charakter. Obchody poświęcone będą 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz potwornej tragedii, która wydarzyła się w sobotę w tym samym niemal miejscu – pod Smoleńskiem. Powstała – któż mógł przypuszczać? – druga Lista Katyńska A.D 2010. 


Planowany przebieg wtorkowej uroczystości został zmodyfikowany i z pewnością w obchodach weźmie udział znacznie więcej osób, niż w latach poprzednich, kiedy to spotykało się z tej okazji wąskie grono członków rodzin Ofiar Zbrodni Katyńskiej.


Powiedzieli głośno światu swoją śmiercią: „Był taki Katyń”
Uroczystości organizują: Marszałek województwa Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Rodziny Katyńskie.
- Co roku tego dnia staraliśmy się uczcić pamięć naszych pomordowanych, a tu się okazuje, że nieszczęście przyniosło drugą Listę Katyńską, więc mamy dodatkowe ofiary, które włączamy do modlitw i wspomnień - powiedziała Emilia Maćkowiak, prezes Gdańskiej Rodziny Katyńskiej. – Osoby, które zginęły w minioną sobotę, były bardzo zaangażowane dla sprawy Katynia. Wiedzieliśmy, że oni tak ogromnie chcieli być na tym Miejscu Pamięci. Chyba los spowodował, że przez ich śmierć teraz cały świat się dowiaduje o niebywałej zbrodni sprzed siedemdziesięciu lat. Oni – to strasznie brzmi – powiedzieli głośno światu swoją śmiercią: „Był taki Katyń”.


- Dziwne zrządzenie losu, że przez siedemdziesiąt lat czyniliśmy tak wiele, żeby pokazać światu tę tragedię – mówi Krystyna Łubieńska, członkini Gdańskiej Rodziny Katyńskiej, wybitna aktorka. – To nie tylko wielka tragedia dla nas, członków rodzin ofiar, to było podeptanie prawa międzynarodowego. A teraz sobotnia ofiara rozgłosiła Katyń - skandal straszliwy, potworny, mord, który był ukrywany przez siedemdziesiąt lat - po całym świecie. Nieprawdopodobne! Czy potrzeba było wielkiej ofiary, żeby wszyscy się dowiedzieli o podłości po tylu latach milczenia? Byłam kilkakrotnie w Katyniu, ostatnio o tej porze w ubiegłym roku, leciałam samolotem rządowym – wspomina Krystyna Łubieńska, wtedy marszałek Sejmu RP Bronisław Komorowski wszystko organizował i zostałam zaproszona. Cóż mogę powiedzieć? Wiedziałam wraz z mamą już w 1943 roku, że ojciec zginął w Katyniu, wiadomość, że zrobili to Rosjanie, przyszła do nas, tak, jak do innych wdów i sierot, z Czerwonego Krzyża.


alt


Krystyna Łubieńska w Katyniu w 1991 roku w towarzystwie członków Rodziny Katyńskiej, z prawej – pan Rumianko


Krystyna Łubieńska niemal zawsze obecna jest na uroczystościach związanych z Katyniem, uświetnia spotkania pięknymi okolicznościowymi recytacjami. Czytała w listopadzie 2007 roku w Warszawie Listę Katyńską. Otrzymała dwa miesiące temu od kancelarii Prezydenckiej w podzięce za „Wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas drugiej wojny światowej i po jej zakończeniu” medal i dyplom „Pro Memoria”. Pokazuje dyplom tego odznaczenia i swoje zdjęcie z panem Januszem Krupskim, kierownikiem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który w sobotę także zginął w rządowym samolocie.


- Jestem wdzięczna prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu za to odznaczenie, niewielu ludzi miało tak czyste ręce jak on – mówi Krystyna. – I pani Maria, urocza, myśmy się spotykały, oni się przyjaźnili z rodziną Padlewskich, którzy mieszkali niedaleko nas w górnym Sopocie. Państwo Kaczyńscy przyjechali na pogrzeb architekta Padlewskiego, tacy skromni byli w kościele. Jestem wstrząsnięta, tylu wspaniałych ludzi w sobotę zginęło, z Kryśką Bochenek rozmawiałam dosłownie pięć minut przed wypadkiem, umawiałyśmy się na spotkanie. Z Izą Jarugą Nowacką się nie tak dawno sprzeczałam, ona zagorzała feministka, a ja wstałam i na przekór zarecytowałem wiersz „Kobieta kwiat, kobieta czar” udowadniając, że my jesteśmy tą lepszą połową świata. 


Aleksander Łubieński na koniu
Podczas wtorkowych uroczystości Krystyna Łubieńska recytować będzie wiersz „Katyń” Feliksa Konarskiego (Ref - Rena). Przed mszą odczyta Modlitwę księdza profesora Zdzisława Jastrzębca Peszkowskiego, nieżyjącego już Kapelana Rodzin Katyńskich, napisaną w 1990 roku w 50. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej. To był ocalony jeniec z Kozielska.


Nasza rozmowa w przededniu obchodów jest pełna wzruszeń, aktorka sięga pamięcią wstecz, snuje refleksje o tym, co się zdarzyło wczoraj. Jak relikwię przechowuje zdjęcie swojego ojca, Aleksandra Łubieńskiego, który wspaniale jeździł konno.


alt


Aleksander Łubieński na koniu 


W wydanym w 1994 roku Wojskowym Przeglądzie Historycznym znajduje się dokumentalna opinia o ojcu Krystyny Łubieńskiej: (…)„Oficer pełen energii i inicjatywy, służbę oficera uważa za zaszczyt, prawy Polak i obywatel. Fizycznie wytrzymały, wspaniały jeździec, inteligentny, jako dowódca pewny siebie, zdecydowany. Z Kozielska wywieziony 19 IV 1940 roku w dwunastym transporcie do lasu katyńskiego i tam zamordowany. Ekshumowany z dołu śmierci do mogiły prawdopodobnie piątej. Zidentyfikowany pod numerem 3664”.
Aktorka, czytając tekst, płacze.


Z tego samego dokumentu wojskowego córka, Krystyna Łubieńska,  dowiedziała się, że jej ojciec (…)” w latach szkolnych należał do drużyny harcerskiej im. Waleriana Łukasińskiego. W 1915 roku wyjechał z rodzicami do Kazania, gdzie kontynuował naukę w miejscowej szkole handlowej. Działał w samokształceniowym kole niepodległościowym, brał udział w pracach Towarzystwa Żołnierza Polskiego. Wyróżnił się szczególnie podczas organizowania taboru aprowizacyjnego dla Pierwszego Korpusu.(…)Mając niecałe 17 lat i pracował honorowo w kancelarii dowództwa”.


- Tam poznał w 1918 roku moją mamę, kiedy uciekała z rodzicami z majątku z Aleksandrowa – wspomina Krystyna Łubieńska. -  Razem moi przyszli rodzice zatańczyli na balu mazura i zajęli pierwsze miejsce. Ojciec zakochał się w mamie, Marii z Glińskich – z wzajemnością i ta miłość przetrwała aż do momentu uzyskania przez ojca dyplomu w Wyższej Szkole Handlowej w Warszawie, kiedy wzięli ślub. Pracował w Banku Cukrownictwa SA w Poznaniu, oddział w Warszawie, którego został dyrektorem. Miał piękny głos, może powinien wybrać karierę śpiewaka. Rodzice uwielbiali chodzić na koncerty, jeździli na koncerty Kiepury. Ojciec, jako dyrektor Banku Cukrownictwa sponsorował kulturę, między innymi warszawską Zachetę.


- Rozstaliśmy się bardzo pięknie, bo ojciec z mamą uklękli, to było w Aninie, dokąd ojciec zaraz po wybuchu wojny nas wywiózł, brat Maciej jeszcze nie chodził, ja byłam też mała. – Pojechał do Warszawy, cały czas pracował. Przyjechał już w mundurze, więc rodzice wtedy – widzę ich – uklękli, zmówili modlitwę i tak się pożegnali. Więcej go nie zobaczyliśmy. Znaleziono przy jego zwłokach wizytówki, papierośnicę i dwa listy od mamy… Przez wiele lat nie wolno nam było o tym, co się stało z ojcem, głośno mówić. 

Katarzyna Korczak

Program obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz II masowej zsyłki Polaków na Sybir
Gdańsk, 13 kwietnia 2010 r.

10:00 – uroczystość pod pomnikiem Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim

12:00 – Marsz Pamięci (rozpoczęcie marszu o godz. 12:15)
Udział w marszu – około 700 uczniów gdańskich szkół + członkowie Rodzin Katyńskich i Związku Sybiraków
Trasa marszu:  początek: Plac Solidarności – ul. Doki – ul. Łagiewniki – ul. Gnilna – ul. Rajska – ul. Wielkie Młyny – ul. Podmłyńska – ul. Podwale Staromiejskie (dojście do pomnika Jana III Sobieskiego) – Targ Węglowy – ul. Długa – ul. Długi Targ – zakończenie: przedproże Dworu Artusa

13:15 – Długi Targ, przedproże Dworu Artusa (część oficjalna – przemowy itp.)

14:00 – msza św. w Bazylice Mariackiej poświęcona ofiarom Zbrodni Katyńskiej i II masowej zsyłki Polaków na Sybir koncelebrowana przez ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia


19:00 – Koncert Żałobny poświęcony pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej sprzed 70 lat oraz ofiarom sobotniej tragedii w Smoleńsku w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina na Ołowiance. Wystąpi Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina na Ołowiance, solistą wieczoru (skrzypce)  i koncertmistrzem – dyrygentem będzie Jan Stanienda. W programie:  Muzyka żałobna Witolda Lutosławskiego, Koncert skrzypcowy a-moll BWV 1041 Jana Sebastiana Bacha oraz Symfonia g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Koncert będzie jedynym wydarzeniem artystycznym w Województwie Pomorskim w okresie Żałoby Narodowej upamiętniającym ofiary sobotniej katastrofy lotniczej. Wstęp na koncert jest wolny.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież