Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Miasto dla biznesu. Co decyduje o biznesowym potencjale regionu?

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 30 grudnia 2011 17:51

altKoszty prowadzenia działalności, dostęp do wykwalifikowanej kadry oraz dostępność powierzchni biurowych - to główne kryteria lokalizacji inwestycji w dzisiejszych czasach. Ważna jest także rozwinięta infrastruktura, wizerunek miasta i wsparcie ze strony jego instytucji. Bez tego nowoczesny biznes ominie nasze miasto szerokim łukiem.




Są miasta przyjemne dla oka, ale nie cieszące portfela, bywa też odwrotnie. W jednych miło spędza się czas i wydaje pieniądze, w innych pieniądze się "robi". - Rzeczywiście niektóre miasta jak magnes przyciągają do siebie biznes, z innych biznes ucieka daleko - komentuje Maciej Grabski, biznesmen, inwestor kompleksu biurowego Olivia Business Centre. Nie jest to kwestią przypadku. - Rozwinięta infrastruktura komunikacyjna i biurowa, dostęp do wykwalifikowanej kadry, otwarcie na nowoczesne gałęzie przemysłu, a także wielkość i otwartość miasta są dzisiaj decydujące dla jego biznesowego potencjału - dodaje Maciej Grabski.



Duży może więcej
O ile zakłady produkcyjne uciekają często poza wielkie aglomeracje, gdzie mogą znacznie obniżać koszty funkcjonowania, o tyle "biznesowy core" lepiej się czuje w centrach dużych miast. Nie jest to wcale fanaberia białych kołnierzyków. Duże miasta zapewniają to, co w dzisiejszych czasach jest dla biznesu kluczowe - rozwiniętą infrastrukturę, prestiżowe, nowoczesne biurowce, w których biznes może się optymalnie rozwijać, a także łatwy dostęp do wykwalifikowanej kadry. Trójmiasto jest pod tym względem specyficzne. Wykorzystuje efekt synergii trzech niezależnych, położonych obok siebie miast, uzupełnianych tzw. Małym Trójmiastem, czyli Rumią, Redą i Wejherowem. Nie bez znaczenia jest też obecność innych firm, które skupiając się w jednym miejscu mogą wspólnie napędzać biznesowe koło zamachowe. Taka współpraca biznesu dobra jest nie tylko dla poszczególnych jego elementów. Przekłada się też na realne korzyści dla miasta oraz regionu. Duże inwestycje niczym kula śniegowa potrafią przyciągać następne, powodując ciągły rozwój największych polskich aglomeracji.



Infrastruktura i transfer wiedzy przez ulicę
Rozbudowa portu lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, a także autostradowego skomunikowania Trójmiasta (które powoli, jednak staje się coraz lepsze) z punktu widzenia biznesu są niezwykle ważne. Dzięki takim inwestycjom nikną bariery szybkiego przemieszczania się do innych ważnych ośrodków jak Warszawa, czy Wrocław. Czas to już nie pojedynczy pieniądz, ale góra pieniędzy. W XXI wieku nikt już nie chce spędzać większości tygodnia w podróży. Dla załatwiających interesy przyjezdnych kontrahentów istotny jest również wypoczynek i związana z nim bogata baza hotelowa. Wypoczynek w komfortowych warunkach, możliwość skorzystania ze spa, czy też aktywne spędzenie wieczoru w centrum rekreacyjno-sportowym, mogą stanowić wcale już nie dodatkową, tylko oczekiwaną atrakcję. Nie można jednak zapominać, że biznes to przede wszystkim ludzie. Łatwy dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry wydaje się tak oczywistym czynnikiem jego rozwoju, jak kapitał pieniężny, czy wspomniana wcześniej infrastruktura. Tutaj znowu większe ośrodki, z dużymi, dobrej renomy uniwersytetami, mają ogromną przewagę nad resztą miast. Trójmiasto ma się czym pochwalić. Działa tutaj ok. 30 uczelni i szkół wyższych, w tym takie marki jak Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny, czy Akademia Morska w Gdyni. Młoda, wysoko wykwalifikowana kadra jest więc na wyciągnięcie ręki.



Nowoczesne gałęzie
To, czy miasto będzie się dynamicznie rozwijać, uzależnione jest również od jego biznesowego charakteru. Nie chodzi tutaj o przychylność władz i ich aktywność na polu przyciągania inwestorów (choć ona jest również bardzo ważna), ale o rodzaj dominującej gałęzi przemysłu. Największe szanse na dynamiczny rozwój w najbliższych latach mają miasta, których biznes z jednej strony jest mocno zdywersyfikowany, z drugiej oparty w dużej mierze na nowoczesnych technologiach. Polska stała się w ostatnim czasem największym w Europie zagłębiem outsourcingowym. W wielu miastach powstawały centra usług, głównie typu SSC (ang. Shared Services Center - Centra Usług Wspólnych). Oprócz nich sporo jest również typowych BPO (ang. Business Process Outsourcing - Outsourcing Procesów Biznesowych),  zajmujących się głownie usługami informatycznymi. Trójmiasto, zaraz po Warszawie, jest jednym z najbardziej atrakcyjnych dla tego biznesu miast, zatrudniając w tym sektorze ok. 11 000 osób (w tym ok. 4 600 pracowników w centrach IT). Stanowi to ok. 11% rynku BPO/SSC w Polsce (3 miejsce pod względem wielkości zatrudnienia zaraz po Krakowie i Warszawie). Sektor ten wydaje się być bardzo odporny na wahania koniunktury, co pokazuje dynamiczny jego rozwój w ostatnich, kryzysowych dla wielu latach.  Jednym z powodów rozwoju tej gałęzi jest szukanie przez firmy oszczędności i outsourcowanie wielu usług. Drugim jest fakt, iż Polska doceniana jest w tym sektorze za ogromny potencjał i wiedzę specjalistów. Sektor BPO/SSC jest najszybciej rozwijającą się w ostatnich latach gałęzią przemysłu, odnotowująca dodatkowo bardzo małą rotację pracowników. Nic więc dziwnego, że miasta starają się przyciągać firmy działające w tym sektorze. Do tego nie wystarczą jednak chęci. Potrzeba odpowiednich warunków.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież