“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Saks: Do warzenia piwa trzeba mieć powołanie

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 grudnia 2011 15:15

altRozmowa z Michałem Saks, piwowarem w Brovarni Gdańsk



- Piwowarem można zostać czy trzeba się urodzić?
Michał Saks: Trzeba czuć do tego powołanie. Można się nauczyć, ale jak człowiek nie ma tej smykałki, że to go pociąga, że to mu przynosi dużo radości to efekty będą mierne.


alt



- Jaką wiedzę, umiejętności trzeba posiadać, żeby móc zostać piwowarem?

Michał Saks: Przede wszystkim trzeba mieć trochę wiedzy z inżynierii chemicznej, trochę z chemii organicznej i biochemii. Świadomość, jak działają enzymy, jak przebiegają wszystkie reakcje, które w trakcie zacierania, a później fermentacji zachodzą, pomaga w pełni zrozumieć cały proces. Zapewniając odpowiednie warunki, swoimi drobnymi ruchami piwowar może pokierować procesem w takim kierunku, aby osiągnąć efekty jakie sobie zaplanował. Trzeba jeszcze posiadać coś co nazywam wyobraźnią smakowo zapachową. To umiejętność wyobrażenia sobie wcześniej aromatu i smaku gotowego produktu przed przystąpieniem do warzenia. Szczególnie w takim piwowarstwie rzemieślniczym ta wiedza jest potrzebna. W przemyśle bywa tak, że jedna osoba siedzi na warzelni i praktycznie nie wie co się dzieje z piwem w dalszych etapach do rozlewu. W takim browarze jak Brovarnia jest ten plus, że od zakupu surowców po praktycznie sprzedaż, wygląd etykiet piwowar bierze udział.



- Ile czasu trzeba się uczyć, żeby zostać piwowarem?

Michał Saks: To ciężko powiedzieć. W moim przypadku mam za sobą pięć lat studiów biotechnologii, potem praktykowałem w domu. W sumie już siedem lat zajmuje się czynnie piwem i żyję tym. Uczęszczam również na kursy. Ostatnio ukończyłem kurs na sędziego konkursów piw. Im więcej pracuję, tym więcej widzę, że tej wiedzy jest tyle, że cały czas trzeba się doskonalić, ciągle zdobywać wiedzę. Najbardziej procentuje jednak doświadczenie. Jedną rzeczą jest wiedza, a czym innym jest doświadczenie. Jest masa różnych surowców, masa różnych sposobów w które można poprowadzić proces. Po prostu trzeba próbować, zapisywać i to doświadczenie, wyczucie z czasem procentuje. To moim zdaniem różni bardzo dobrych piwowarów od piwowarów.


alt



- Czy można się nauczyć automatycznego warzenia piwa, według stałych zasad doboru surowców czy do każdego piwa trzeba podchodzić oddzielnie i kierować się wyczuciem?
Michał Saks: Oczywiście można zrobić piwo według receptury, trzymając się dokładnie przepisu i nie zastanawiać się o co chodzi. Na pewno coś z tego wyjdzie. Robienie piwa nie jest żadną sztuką tajemną. Jednak robienie wielkich piw i bardzo dobrych, w których ludzie będą się zakochiwać, do których będą wracać, które będzie się kojarzyło z określonymi wspomnieniami, których chwile konsumowania będą pamiętne wymaga już zaangażowania i włożenia serca do każdego piwa.



- Czym różni się piwo warzone w Brovarni od piwa "masowego" produkowanego przez browary?
Michał Saks: Podstawową różnicą jest to, że korzystamy z naturalnych surowców. Używamy tylko słodu, chmielu, drożdży i wody. Żadnych przyspieszaczy na etapie fermentacji czy później leżakowania. Oferujemy szeroki wachlarz piw. Obecnie sklasyfikowanych mamy około 80 styli piwa, z czego przeciętny konsument zna tylko jasnego lagera. Taką misją, którą ja jako piwowar chciałbym realizować, jest to, aby pokazywać, że piwo może być bardzo różnorodne. Tak jak przygotowaliśmy piwo świąteczne o aromatach czekolady, tak jak wcześniej był Witbier - pszenica z dodatkiem kolendry, skórki curacao, bardzo orzeźwiające piwo czy tak jak piwo, które serwowaliśmy w lutym – dymione, piwo wędzone. Jest jeszcze szeroki wachlarz piw, których nie serwowaliśmy i za których warzenie się nie braliśmy. Jest jeszcze dużo do zrobienia (śmiech).


alt



- Ile zajmuje uwarzenie jednego piwa?
Michał Saks: Sześć do ośmiu godzin na warzelni gdzie przygotowujemy brzeczkę piwną. Brzeczkę następnie schładzamy, zadajemy drożdżami - jest takie powiedzenie, że piwowar przygotowuje brzeczkę, a to drożdże produkują piwo – a resztę robi natura. Piwowar musi tylko zapewnić drożdżom czystość i  odpowiednie warunki do "pracy". Po tygodniu piwo jest schładzane, przepompowywane na leżakowanię i od 6 do 8 tygodni, mocniejsze gatunki nawet jeszcze dłużej, leżakuje.



- Jaką ilość piwa w ciągu roku można uwarzyć w Brovarni?
Michał Saks: W ciągu roku jesteśmy  wstanie uwarzyć 100 tysięcy litrów piwa.


alt



- Czy piwowarzy mają swoje specjalizacje czy każdy zrobi każde piwo?
Michał Saks: Ciężko powiedzieć. Przy tym samym sprzęcie, tych samych surowcach, w tym samym miejscu dwóch piwowarów zrobi dwa różne piwa, które od siebie odbiegają. Są piwowarzy, którzy się specjalizują w danych gatunkach piwa. Odpowiadają im smakowo i starają się warzyć takie, które będą im smakowały. Są na przykład piwowarzy angielscy, którzy robią ale i stouty, piwa górnej fermentacji. Piwowarstwo rozwijało się w każdym miejscu gdzie rozwijała się cywilizacja. Każde miejsce odcisnęło swoje piętno na technologii produkcji. W jakim kręgu kulturowym człowiek się obraca, do jakiej technologii ma dostęp takie piwa warzy. Stąd też tak wielka różnorodność styli piwa.


- Jak wygląda tworzenie nowego stylu piwa? Ile czasu trzeba na to poświęcić?
Michał Saks: Ja jeszcze nie aspiruję do stworzenia własnych styli piwa. Staram się tworzyć bardzo dobrych przedstawicieli styli, które znam, ale które będą rozpoznawalne dla piwoznawców jako piwa, które wyszły spod mojej ręki. Między innymi Witbier, czy Rauchbier piwo wędzone. Budowanie receptury to metoda prób i błędów. Trzeba sobie spisać co chce się osiągnąć i zrobić parę podejść. Obserwuje się jak daleko to co wyszło jest od tego co sobie zaplanowaliśmy. Czasami trafia się szybko, czasami wymaga kilkudziesięciu prób, a bywa tak, że mimo lat prób nie uda się trafić.


alt



- Kiedy Brovarnia doczeka się piwa które będzie oryginalnym stylem stworzonym przez ciebie?

Michał Saks: Ze trzydzieści lat (śmiech). Myślę, że przede mną jeszcze trzydzieści lat prób i błędów, żeby swobodnie poruszać się po stylach. Po trzydziestu latach być może coś nowego stworzę.
Rozmawiał Tomasz Łunkiewicz

fot. Maciej Kostun

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież