Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdy dolar marnieje

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 21 października 2009 09:20

Złe dla amerykańskiej waluty informacje nadchodzą co dnia. Niewielu chce jeszcze trzymać kapitał w dolarach – naturalnie chodzi o banki centralne, nie o zwykłych obywateli, chociaż to oni przede wszystkim ponoszą konsekwencje osłabienia dolara jeśli akurat w nim trzymają swoje oszczędności.

A jest ich w Polsce wielu, bo około 3 miliony.



Problem nie jest nowy, ale jeszcze nigdy nie występował w takim nasileniu. Dotyczy waluty w jakiej centralne banki, zwłaszcza te najbogatsze, trzymają rezerwy walutowe. Otóż jeszcze nigdy tyle rezerw nie trzymały euro i w chińskich jenach.

W ostat¬nich kilku latach dolar stracił 1/3 swojej wartości w stosunku do kilku kluczowych walut i ponad połowę do euro. Konsekwencje tej sytuacji ponoszą wszystkie waluty sztywno związane z jego kursem, a drożeje ropa naftowa (i benzyna). Ponoszą wszyscy, którzy trzymają swoje oszczędności w dolarach. I wielu zastanawia się, co z tym fantem zrobić. W tej sytuacji pojawiają się pomysły egzotyczne, ale też wraca temat ważny dla gospodarek wielu krajów i dla nas, którzy mierzymy się z problemem zamiany złotego na euro i którzy spłacamy jako kraj ponad 100 miliardowe długi nominowane właśnie w euro i w dolarach.

Gdy dolar słabnie na świecie aż huczy od plotek na temat nowych walut, które należy wprowadzić (wymyśleć), tak by zredukować negatywne konsekwencje gwałtownych ruchów najważniejszej waluty świata. A to więc państwa arabskie, Rosja i Francja mają knuć, aby zastąpić dolara w handlu ropą koszykiem złożonym m.in. z euro i złota. A to wraca pomysł amero – wspólnej waluty USA i Meksyku. W Azji Centralnej też nie chcą się już rozliczać w dolarach. Kilka miesięcy temu  prezydent Kazachstanu zaproponował utworzenie wspólnej waluty regionalnej (rozliczeniowej), funkcjonującej niezależnie od walut narodowych na terenie Rosji, Białorusi, Kirgizji, Tadżykistanu no i Kazachstanu.  Miałaby się nazywać euraz.

Takich pomysłów jest już na świecie kilka. Problem w tym, że każda taka nowa waluta przejęłaby obciążenia walut, które ją stworzyły – pytanie zatem o wiarogodność i znaczenie gospodarcze Kazachstanu, Turkmenistanu, Chin… Mogłaby zatem  powstać nowa tak zwana „bańka”, która, gdyby pękła, doprowadziłoby świat do kolejnej solidnej katastrofy.

A co robią Amerykanie. Ano nic nie robią. Po prostu świstak robi swoje i zawija czekoladki w papierki. Bo Amerykanom slaby dolar jest potrzebny w wychodzeniu z kryzysu. Owszem, oficjalnie głoszą, że mocny dolar to ważna sprawa, ale palcem w tym kierunku nie kiwają. I nie kiwną jeszcze długo. Słaby dolar sprzyja bowiem amerykańskiemu eksportowi i pomaga wyjść z największej recesji od Wielkiego Kryzysu lat 30. A to jest najważniejsze. Bo gdy brakuje innej dźwigni napędowej gospodarki jaką jeszcze niedawno były kredyty mieszkaniowe, gdy nadal Amerykanie nie kwapią się z wydatkami w swoich sklepach, to najlepszym patentem na rozruszanie gospodarki jest zwiększeniu eksportu, a do tego słaby dolar służy bardzo dobrze.

Kto zatem trzyma tego dolara w skarpecie, albo w innym „pewnym banku”, ten może mu się przyglądać co kilka dni. Bo ten dolar chudnie, marnieje z dnia na dzień i będzie – wiele na to wskazuje - coraz bardziej topniał w oczach.

Jan Kreft









Newer news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież