Działacze najlepszych organizacji pozarządowych i liderzy III sektora odebrali laury podczas Gali Bursztynowego Mieczyka, która odbyła się w dniu 9 grudnia w Sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina na Ołowiance w Gdańsku.
Po raz pierwszy współorganizatorem poza Regionalnym Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych było Europejskie Centrum Solidarności.
Nagrody Główne Bursztynowego Mieczyka 2009 dostali:
1. Pomorskie Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności - za innowacyjność i promowanie nowych rozwiązań
Pomorskie Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności to międzysektorowe partnerstwo utworzone w celu rozwiązywania problemu bezdomności. Forum jest płaszczyzną współpracy blisko trzydziestu organizacji pozarządowych i instytucji sektora publicznego działa od 1997 roku. Celem organizacji jest dążenie do uzyskania wpływu na tworzenie strategii rozwiązywania problemów społecznych dotyczących bezdomności na poziomie gminy, powiatu, województwa. Forum jest organizacją parasolową, która grupuje i zrzesza instytucje oraz organizacje, które bezpośrednio dostarczają usługi ludziom bezdomnym w różnych sferach np. zdrowia, wsparcia społecznego, mieszkalnictwa, zatrudnienia. Ponadto do Forum należą instytucje tworzące regionalną politykę społeczną oraz jednostki naukowe diagnozujące i badające zjawisko bezdomności. Najważniejsze i wyróżniające projekty forum to przede wszystkim: „Agenda Bezdomności”, „12 odważnych ludzi”, „Impuls- pakiet startowy dla partnerstwa społeczno-publicznego w obszarze bezdomności”, „Werbel demokracji”. Forum bod 2004 roku jest członkiem Europejskiej Federacji Organizacji działającej na rzecz bezdomnych.
2. Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio - za współpracę z innymi partnerami, w szczególności z instytucjami sektora publicznego
Puckie Hospicjum powstało 6 grudnia 2004 roku. Swoim zasięgiem obejmuje powiat pucki i część powiatu wejherowskiego. Hospicjum zapewnia opiekę medyczną, psychologiczną i duchową w domach pacjentów. W ciągu zaledwie 5 lat działalności swą opieką i profesjonalizmem ulżyło w cierpieniu ok. 400 chorych. Hospicjum zapewnia opiekę lekarską, pielęgniarską oraz wolontariuszy. W 2005 został utworzony Zakład Opieki Zdrowotnej, mający umowę z NFZ, co sprawia, że pomoc osobom chorym jest bezpłatna. We wrześniu 2009 roku dzięki aktywności lokalnej w ciągu zaledwie dwóch lat, powstało Hospicjum Stacjonarne. Hospicjum organizuje m.in. Areopag Etyczny dla młodzieży, spełnia marzenia podopiecznych, umożliwiając jednemu z nich wyjazd do Rzymu i spotkanie z papieżem; współpracuje z Fundacją DKMS, która pozyskuje potencjalnych dawców szpiku kostnego, organizuje „Akcję Żonkil” oraz „Światełko dla Hospicjum”, podczas których aktywnie działa ponad 150 wolontariuszy, a także hospicjum organizuje konferencje poświęcone profilaktyce nowotworowej, dzięki którym udało się zaszczepić dzieci i młodzież przeciwko wirusowi HPV, a także jest planowane utworzenie jeszcze w tym roku Klubu Honorowych Dawców Krwi.
3. Gdyńskie Stowarzyszenie Integracyjne „Promyk”- za całokształt działalności organizacji na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego
Stowarzyszenie od 2001 roku podejmuje szereg działań, które przede wszystkim zapobiegają wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych intelektualnie, zwiększają aktywność i udział w życiu społecznym i zawodowym tych osób oraz promują otwartość na problemy drugiego człowieka i tolerancję dla jego odmienności. Działania stowarzyszenia to szeroko rozumiana oferta wsparcia . Potwierdza wielki potencjał niejednokrotnie ukryty osób niepełnosprawnych i jednocześnie integruje społeczeństwo lokalne w działaniach na rzecz wspólnych problemów społeczeństwa. Stowarzyszenie jest współinicjatorem Gdyńskiej Spółdzielni Socjalnej „Promyk”, w której zatrudnienie znalazło 17 osób z grupy zagrożonej wykluczeniem społecznym. Organizacja prowadzi m.in. Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Gdyni, warsztaty terapii zajęciowej, program aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych – Kawiarenka „Maciejka”, liczne festyny, wyjazdy integracyjne, Świetlicę Socjoterapeutyczną „Nadzieja”, wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, Klub Miłośników Sztuki, Integracyjny Klub Sportowy i wiele innych.
4. Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby - za działalność w zakresie ochrony przyrody
Towarzystwo powstało w 1998 roku. Wyrastało z ducha Konferencji Plenarnej Narodów Zjednoczonych w Rio de Janeiro- „Środowisko i rozwój”. Działalność Towarzystwa od początku przede wszystkim zajmuje się przede wszystkim opieką wyznaczonego biegiem rzeki Łeby. Jednym z ważnych działań podjętych przez organizację było przywracanie drożności ekologicznej rzeki. Została wybudowana przepławka w Chocielewku oraz utworzono w 2004 roku stałe przejścia migracyjne w przestawkach sieciowych na jeziorze Łebsko. Dzięki za wszystko temu umożliwiono dotarcie dużych ryb do Lęborka i promocję i rozwinięcie tarła troci wędrownej i łososia atlantyckiego. Wśród licznych działań warto zwrócić uwagę na zwalczanie zanieczyszczeń rzeki i jej dopływów, doprowadzenie do poprawy funkcjonowania rybackich gospodarstw hodowlanych zlokalizowanych w pobliżu rzeki, podniesienie ekologicznego standardu decyzji administracyjnych, udział w pracach Komisji ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Rady Powiatu Lęborskiego.
Wyróżnienia:
1. Stowarzyszenie „ Wspólnota Serc”
2. Ustecki Uniwersytet Trzeciego Wieku „Żyj kolorowo”
3. Koło Gospodyń Wiejskich w Górkach
4. Spółdzielnia Socjalna „50+”
5. Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne
6. Stowarzyszenie na rzecz Szkolnictwa Specjalnego
7. Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
Po raz pierwszy przyznano nagrodę Specjalnego Bursztynowego Mieczyka, którą wręczył Ojciec Maciej Zięba Jackowi Taylorowi za odwagę i wytrwałość w budowaniu wolnej i samorządnej Polski.
Nagrody specjalne:
Stowarzyszenie Malborskie Centrum Kwadrat (MC2) - Nagroda Marszałka Borusewicza
Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego „Klub Nowodworski” - Nagroda Ministra Kultury
Gdańskie Stowarzyszenie Pedagogów Praktyków - Nagroda Ministerstwa Edukacji Narodowej
Komitet Inicjatyw Lokalnych Wrzeszcz - Nagroda Rzecznika Praw Obywatelskich
Fundacja Pomorskie Hospicjum dla Dzieci - Nagroda Pana Z. Misiuro
Stowarzyszenie „Węsiory”- Nagroda Macieja Płażyńskiego
Po uroczystości oficjalnej oficjalnej odbyło się widowisko muzyczno-poetyckie pt. „Herbert”, w którym wystąpili: Karim Martusewicz, Sylwia Wiśniewska, Gaba Kulka, Wojciech Waglewski, Adam Nowak i Jan Nowicki. Artystom towarzyszyła międzynarodowa grupa muzyków Karimski Club.
Katarzyna Korczak
Laureaci Bursztynowych Mieczyków. Fot: Materiały promocyjne Pomorskiego Centrum Informacji
i Wspomagania Organizacji Pozarządowych Laureaci Bursztynowych Mieczyków
- 17/12/2009 12:36 - Zimowa akcja dokarmiania ptaków
- 17/12/2009 12:14 - Sopocki jarmark bożonarodzeniowy
- 17/12/2009 00:00 - Stowarzyszenie Pokolenia Wybrzeża Gdańskiego: Przynieś książkę
- 14/12/2009 19:10 - „Izrael wczoraj i dziś” w Gdańsku
- 14/12/2009 15:26 - Centrum Sztuki Współczesnej: Z czterech ścian do świata
- 14/12/2009 10:40 - Dzień Otwarty Gardenii
- 14/12/2009 07:20 - Odeszła Nina Rasz
- 13/12/2009 15:15 - "INNO3city": O przedsiębiorczości dla Pomorza
- 13/12/2009 13:18 - Nocna komunikacja na żądanie
- 12/12/2009 15:20 - Niedziela Melomana