Wystawa 51 najlepszych ubiegłorocznych prac dyplomowych studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej otwarta została w poniedziałek, 18 stycznia, na dziedzińcu Północnym PG. Oglądamy projekty architektury: mieszkaniowej, morskiej, przemysłowej, użyteczności publicznej, aż po założenia urbanistyczne.
Prace przedstawiciele katedr wyłonili spośród 200 dyplomów obronionych w ubiegłym roku na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Są wśród nich projekty na temat najbliższego otoczenia – Biblioteka Główna Politechniki Gdańskiej, Zaspy, Nowego Miasta, a także Wyspy Spichrzów w Gdańsku, Sopotu, Gdyni.
Ogłoszono wyniki: dorocznej nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich „Dyplom Roku”, do nagród Towarzystwa Urbanistów Polskich, stowarzyszeń zawodowych oraz do nagród prezydentów miast Gdańska, Sopotu i Gdyni. Po raz pierwszy w historii wystawy dziekan Wydziału Architektury wręczył nagrodę specjalną – statuetkę „Dyplom Roku”.
Na Zaspie – place zabaw, przejażdżki łódkami, wystawy
Projekt „Rewitalizacja parku Jana Pawła II na Zaspie” arch. Izabeli Żoczek i arch. Justyny Żoczek (siostry bliźniaczki) otrzymał I Nagrodę Towarzystwo Urbanistów Polskich. Autorki wybrały miejsce bardzo zaniedbane, przez które przychodzi na co dzień wielu mieszkańców Gdańska.
- Izabela i Justyna najpierw przestudiowały miejsce i zadały sobie pytanie co byłoby tam potrzebne - powiedziała dr inż. arch. Katarzyna Rozmarynowska z Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Politechniki Gdańskiej, promotor pracy. - Wykorzystały wszystkie istniejące elementy, przyporządkowując tym częściom różne funkcje.
Przemyślały wykorzystanie terenu pod względem funkcjonalnym i przestrzennym. Następnie wykonały kolejno analizy poszczególnych fragmentów – plac po hali targowej, pomnik Jana Pała II, staw i in. Jest obszar przeznaczony na wybiegi dla psów. Na stawie – łódeczki, na których można by popływać. Są miejsca dla dzieci, strefa sportowa z boiskami, część na wystawy, na przykład ogrodnicze, z zapleczem. Przewidziały między innymi strefę ciszy z możliwością zorganizowania Drogi Krzyżowej. Organizują place wejściowe. Są kawiarnie, restauracje. Wykorzystują to, co jest, nadając formę. Teren, który obecnie służy tylko jako trakt przejściowy, zagospodarowują wielofunkcyjnie.
Quo vadis młody architekcie?
- Zasadą jest to, że projektów studenckich się nie realizuje - powiedział artysta malarz Jan Buczkowski, prodziekan ds. twórczości na Wydziale Architektury PG. – Pomysł pochodzi od studentów, jest opiekun, którego wkład najczęściej jest dosyć duży. Często te projekty nie muszą liczyć się z brutalną rzeczywistością, z realiami, nie ma tutaj konkretnego inwestora. A więc nie ma tego gorsetu, który krępuje architekta. To są idee projektów, bo kiedy przychodzi do realizacji pojawia się projekt wykonawczy ulega on zmianom, przekształceniom. Z projektem architektonicznym jest tak, że jest ciągle poprawiany, ulepszany. W zaprezentowanych projektach dyplomowych jest wiele świeżości.
- Większość ubiegłorocznych naszych absolwentów gdzieś pracuje, nie zawsze na etacie, na zlecenia, nie ma poczucia odcięcia, że jest obrona pracy dyplomowej i pustka, raczej jest miękkie przejście – kontynuuje Buczkowski. – Dyplom Wydziału Architektury nie daje możliwości od razu wykonywania zawodu, podpisywania się pod pracami, należy przejść jeszcze praktykę budowlaną, zdobyć uprawnienia. I wtedy zaczyna się prawdziwa nauka, w momencie kiedy młody architekt przychodzi do biura okazuje się, ze staje przed zupełnie nowymi wyzwaniami. Pięcioletnie studia nie dają możliwości pełnego przygotowania do zawodu. Nasi absolwenci podejmują różne zajęcia, pole architektury jest szerokie, niektórzy zajmują się tylko wnętrzami, są i tacy, którzy w ogóle rezygnują z pracy architekta, zajmują się sztuką albo innymi pokrewnymi zajęciami.
Ekspozycja – zorganizowana w ramach Politechniki Otwartej - czynna będzie tylko pięć dni – do 22 stycznia w godz. od 10 do 15. Wstęp – wolny.
Lista nagrodzonych „Dyplom 2009”
Nagroda (wyróżnienie) Prezydenta Sopotu
dla Sebastiana Jabłońskiego za pracę pt. „Hotel przy plaży w Sopocie” wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Waldemara Leszkiewicza (nr 22)
Północna Okręgowa Izba Urbanistów nagrodziła 3 prace:
Nagroda I stopnia dla Pawła Świątkiewicza za pracę pt. „Studium komercyjno-funkcjonalne kształtowania strefy biznesu w Gdyni” wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Jadwigi Kiernikiewicz-Wieczorkiewicz. (nr 49)
Nagroda I stopnia dla Filipa Welza za pracę „Studium kształtowania strefy wiekomiejskiej Gdańsk” wykonaną pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Piotra Lorensa. (nr 50)
Nagroda II stopnia dla Joanny Ryłko za pracę „Rewitalizacja terenu dawnego pirsu rybackiego w Gdyni i jego otoczenia” wykonaną pod kierunkiem dr hab.inż. arch. Aleksandry Sas-Bojarskiej. (nr 44)
Towarzystwo Urbanistów Polskich przyznało 3 nagrody:
I Nagroda dla Izabeli i Justyny Żoczek za pracę „Rewitalizacja parku im. Jana Pawła II w Gdańsku” wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Katarzyny Rozmarynowskiej. (praca nr 51)
II Nagroda dla Joanny Ryłko za pracę „Rewitalizacja terenu dawnego pirsu rybackiego w Gdyni i jego otoczenia” wykonaną pod kierunkiem dr hab.inż. arch. Aleksandry Sas-Bojarskiej. (praca nr 44)
II Nagroda dla Filipa Welza za pracę „Studium kształtowania strefy wielkomiejskiej Gdańsk” wykonaną pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Piotra Lorensa. (praca nr 50)
Katarzyna Korczak
Praca Izabeli i Justyny Żoczek "Rewitalizacja parku
im. Jana Pawła II w Gdańsku" wykonana pod kierunkiem dr. inż. arch.
Katarzyny Rozmarynowskiej
- 19/01/2010 18:59 - Kiedy metadon dla Pomorza?
- 19/01/2010 18:41 - Zespół obrony przeciwminowej NATO pod dowództwem Polaków
- 19/01/2010 18:31 - Przyszłość parku w rękach sopocian
- 19/01/2010 13:18 - Badanie cytologiczne za złotówkę
- 19/01/2010 12:44 - Gdynianka w filmie Disney'a
- 18/01/2010 21:25 - Minister Hall na Ołowiance
- 18/01/2010 20:36 - Odlot na gdańskim lotnisku
- 18/01/2010 20:07 - Ratownicy cali i zdrowi
- 18/01/2010 19:24 - PCK dla Haiti
- 18/01/2010 17:18 - Wolności w demokracji