Konferencja na Ołowiance, to inauguracja cyklu szesnastu spotkań wojewódzkich, na których prezentowane są przygotowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) założenia zmian w kształceniu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Podczas konferencji zbierano opinie zainteresowanych środowisk nauczycielskich odnośnie proponowanych rozwiązań. Sama dyskusja, była podzielona na cztery panele tematyczne obejmujące zmiany w kształceniu praktycznym w szkolnictwem zawodowym, w kształceniu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, organizacji kształcenia zawodowego i ustawicznego oraz organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
- Te sektory oświaty były przez wiele lat niedoceniane przez kolejne reformy. Dziękuje więc tym wszystkim, którzy pomogli przygotować proponowane propozycje zmian – powiedziała minister Katarzyna Hall.
Minister edukacji zwróciła uwagę na fakt, że specjalne potrzeby edukacyjne mają nie tylko uczniowie z problemami w nauce, ale również wybitnie zdolni. - Zmiany, które proponujemy, mają zapewniać uczniom indywidualne wsparcie ze strony systemu oświaty, bezpośrednio w szkole - podkreśliła minister Katarzyna Hall
- Część programu edukacyjnego zaprezentowana przez panią minister, jak indywidualizacja procesów kształcenia, to nic nowego. O tej kwestii mówiło się w edukacji od wielu lat. Inne tematy poruszane na konferencji na pewno wymagają bliższej analizy. Taką sprawą jest zmiana w kształceniu zawodowym. Zapóźnienia w edukacji zawodowej są w Polsce poważnym problemem. Tutaj, używając terminologii medycznej, zatrzymaliśmy się na etapie rentgena. Są również dobre pomysły, takie jak np. utworzenie studium pedagogicznego na wyższych studiach inżynierskich, wprowadzeniu kursów odnawiających wiedzę dla dawnych absolwentów (dzięki temu technik łączności będzie mógł w swojej starej szkole odświeżyć własną wiedzę), czy przebadanie każdego pięcioletniego dziecka przez poradnie pedagogiczno-psychologiczne. Uważam, że mimo kilku niedociągnięć, plan zmian edukacji to krok w dobrym kierunku – komentuje konferencję Franciszek Potulski, były wiceminister edukacji.
Uczestnikami części ogólnej oraz tematycznych dyskusji panelowych byli dyrektorzy poradni psychologiczno-pedagogicznych, szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia praktycznego, ustawicznego, ośrodków doskonalenia zawodowego oraz wiodący pracodawcy i przedstawiciele samorządów powiatowych z objętego konferencją terenu; przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń pracodawców i urzędów pracy oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych, dyrektorzy szkół specjalnych, Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, Ośrodków Rewalidacyjno-Wychowawczych, Specjalnych Ośrodków Wychowawczych, Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii; przedstawiciele Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych, szkół wyższych i ośrodków naukowych oraz wojewódzkich struktur związków zawodowych, a także parlamentarzyści i przedstawiciele władz lokalnych.
Tomasz Wrzask
- 19/01/2010 18:41 - Zespół obrony przeciwminowej NATO pod dowództwem Polaków
- 19/01/2010 18:31 - Przyszłość parku w rękach sopocian
- 19/01/2010 13:18 - Badanie cytologiczne za złotówkę
- 19/01/2010 12:44 - Gdynianka w filmie Disney'a
- 19/01/2010 11:52 - Wystawa „Dyplom Roku 2009”: Czy tylko marzenia?
- 18/01/2010 20:36 - Odlot na gdańskim lotnisku
- 18/01/2010 20:07 - Ratownicy cali i zdrowi
- 18/01/2010 19:24 - PCK dla Haiti
- 18/01/2010 17:18 - Wolności w demokracji
- 18/01/2010 12:20 - Uniwersalna Strefa Nauki