Czas na rząd ocalenia państwa. "Tusk jak bezpaństwowiec" » Po dojściu do władzy Donalda Tuska i jego ekipy nasza demokracja stawała się coraz bardziej fasadowa... Nie jeden wyrok, a więcej. Nadal figuruje jako karana. Siedziała w wię... » Anna Kanigowska, "opiekunka" Jerzego Ż. i informatorka Onet.pl, ma za sobą kilka, a nie jeden wyrok ... LIst Czesława Nowaka ze Stowarzyszenia 'Godność' do Prezydenta Karola ... » PanKarol NawrockiPrezydent Elekt Rzeczypospolitej PolskiejSzanowny Panie Prezydencie,Drogi Karolu!Pi... Gdańsk zagłosował przeciw swojemu synowi. Co się tu z nami porobiło?Gd... » W Gdańsku mamy morowe powietrze. Na ulicach miasta – od Sobieszewa po Osowę – twarze ludzi są poważn... PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa! » Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie po godz. 8.30 wybór Karola Nawrockiego na Prezydenta ... Likwidator Radia Gdańsk z wierchuszką KO na marszu w Warszawie » Zamiast “czystej wody” jest gęsty szlam w Radiu Gdańsk. W niedzielę, 25 maja, w Warszawie odbyły się... Kim naprawdę jest Karol Nawrocki? Co mówią o nim ludzie z Gdańska, byl... » „To jest po prostu człowiek, który swoją pracowitością wspiął się na poszczególne stanowiska, ale za... Apel do rodaków przed drugą turą wyborów prezydenckich » My, uczestnicy Konferencji Formacji Niepodległościowej, 24. organizacji działaczy opozycji antykomun... Janusz Szewczak: Nawrocki szansą Konfederacji - albo szparagi u kancle... » Karol Nawrocki ma własny obraz i wizje rozwoju Polski, Polski, która ma ambicje, aspirację, która in... Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wybor... » Odezwa Obywatelskiego Komitetu Poparcia dr. Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich – przed II t...
PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa!
poniedziałek, 02 czerwca 2025 07:49
PKW podała oficjalne wyniki II tury. Nawrocki wygrywa!
Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalnie po godz. 8.30
Wybrzeże weźmie bonus...
sobota, 05 lipca 2025 09:52
Wybrzeże weźmie bonus...
Gdańskie Wybrzeże wraca na tor przy Elbląskiej. W zaległym meczu
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki: Dziki geniusz – Charles Mingus
środa, 30 kwietnia 2025 22:06
Z jazzowej półki: Dziki geniusz – Charles Mingus
Stosunkowo niedawne zauroczenie muzyką Mingusa, mogę jedynie

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Skarby i tajemnice gdańskich latryn

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 02 lutego 2010 12:04

altNajwcześniejsze gdańskie latryny wyposażone były w miejsca do stawiania stóp, swoje potrzeby załatwiano wisząc w powietrzu. Wystawa „Miejsca sekretne na gdańskich podwórkach” otwarta została we wtorek, 26 stycznia w  Muzeum Archeologicznym przy ul. Mariackiej 25/26 w Gdańsku. 


Już w XIV i XV wieku pojawiały się w latrynach deski do siedzenia takie, jakie czasem jeszcze zobaczyć można w wiejskich sławojkach. W latrynach, bywało, spędzano miłe chwile życia towarzyskiego.
W dawnym Gdańsku latryny budowano z drewna, którego w okolicach było pod dostatkiem. Ale już w pobliskim Elblągu latryny w większości murowano. 


Dzieci bawią się tak samo
Prezentowane są zabytki z okresu od XV do przełomu XVIII/XIX wieku wydobyte z latryn podczas badań archeologicznych w rejonie ulic: Szeroka, Tandeta, Świętojańska, Wałowa, Grząska,  Klesza oraz Łagiewniki. Odnaleziono i zaprezentowano prawdziwe skarby. Latryny bowiem przed wiekami służyły także jako pojemniki na śmiecie. Ówcześnie zniszczone i wyrzucone nieużyteczne przedmioty są dziś dokumentem kultury materialnej. Na podstawie badań określa się także co drzewiej jadano. 


- Nam się najbardziej podoba kolekcja dziecięcych zabawek, które pogubiły dzieci - mówi Ewa Trawicka, współkomisarz wystawy. – Są wśród nich: imitacje zegarków, figurki zwierzątek i żołnierzyków, miniaturowa srebrna zastawa stołowa i in. Nic się nie zmieniło, tak wtedy, jak i teraz dzieci naśladują dorosłych. Teraz mamy natłok zabawek plastikowych, ale idea pozostała ta sama.


Z nocnikiem przez podwórko
Warunki higieniczne w dawnych czasach nie były na wysokim poziomie. Jedyny środek czystości to wapno, którym przysypywano warstwy ekstrementów i odpadków. Z czasem latryny zasypywano warstwą ziemi i urządzenie używano dalej.
- Latryny budowano na podwórkach, ich konstrukcje na przestrzeni lat się zmieniały – kontynuuje Ewa Trawicka. – Dlatego bardzo popularne były nocniki, żeby unikać wychodzenia z domu w nocy, czy przy brzydkiej pogodzie.
- Każda parcela miała swój kącik higieniczny – dodaje Agnieszka Ruta, współkomisarz wystawy.  – Korzystali z nich mieszkańcy kilku okolicznych kamienic.
- W latrynach archeolodzy odnajdują wiele przedmiotów dawnej kultury materialnej – zapinki, brosze, kielichy, sztućce – mówi Henryk Paner, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. – W Gdańsku były to miejsca singlowe. Ale - w innych miastach Europy - spotykano latryny wieloosobowe, a więc były to również przybytki, w których toczyło się życie towarzyskie.
Kapsuła historii
- Ekspozycja ukazuje życie dawnych gdańszczan w różnych aspektach - mówi Jerzy Kamrowski, współtwórca wystawy. – Na przykład dowiadujemy się, że jadano olbrzymią ilość fig, z których w XIX i na początku XX wieku przyrządzano różnego rodzaju lekarstwa – przeciwko grypie, przeciwko kaszlowi itp. Tak przynajmniej wierzono. Gdy się popatrzy na ceramikę znalezioną w latrynach okazuje się, że mamy reprezentację obszernego kawałka świata - kamionki angielskie i nadreńskie, fajanse holenderskie, porcelanę chińską. 


Te wyroby przywożono do gdańskiej metropolii z wielu krajów, a jak się wysłużyły – lądowały w latrynach. Odnaleziono w latrynach i zaprezentowano także monety z Europy.
- Latryna jest kapsułą historii, która przechowała pamięć tamtych czasów – stwierdza Kamrowski. – W muzeach pokazujemy działa sztuki, o latrynach mówi się nader rzadko. 


Dwie apetyczne pupy
Na wystawie Jerzy Kamrowski zamieścił ilustrację – fragment obrazu Petera Breughla - do starego niderlandzkiego przysłowia, które brzmi: ”Jeśli chcesz kogoś dobrze poznać musisz razem z nim razem zrobić kupę”. I na obrazie przez otwór w latrynie wyzierają obok siebie dwie apetyczne pupy, reszta postaci znajduje się w środku. Breughl jest autorem całej malarskiej tablicy ilustrującej przysłowia niderlandzkie. Polskie analogiczne przysłowie mówi, jak wiemy, że aby kogoś dobrze poznać trzeba z nim zjeść beczkę soli.   


Na okładce zaproszenia na wystawę jest reprodukcja obrazu Pietera Vernera „Uliczka z Delft”.
- Miasta hanzeatyckie były bardzo podobne, a ponieważ nie mieliśmy takiego widoku z epoki z Gdańska posłużyliśmy się tym pięknym nastrojowym obrazem wprowadzającym w klimat i tematykę prezentacji.
Katarzyna Korczak 


Fot. Maciej Kostun


alt


 Nocnik cynowy XVIII w. 


alt



alt



alt



alt



alt


Zabawka cynowa - krowa, 1 poł. XIX w.



alt


Spodek, na górnej powierzchni motyw suchych kwiatów malowany podszkliwnie na niebiesko, 1 poł. XIX w.



alt


Dzban, dzban kamionkowy z cylindryczną szyjka i wyciskaną stopką, 1 poł. XVI w.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież