Sąd wójta karze, wojewoda honoruje? » Czy to nie kompromitacja? Skazany prawomocnie na 25 tys. złotych grzywny za niewypłacenie należnych ... "Wejście w historię": Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyzna... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podczas pierwszej w 2024 roku odsłony cyklu "Wejście w histori... Konkurs wokalnych talentów przedszkolaków » 13 przedszkolaków wzięło udział w Międzyprzedszkolnym konkursie piosenki "Śpiewam, bo lubię".Organiz... Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza » O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i inwestycjach drogowych, również tych bardzo ... Mariusz Hoffman – „Plakat malowany poezją” » „Gdańska Galeria Sztuki” … „Gazety Gdańskiej” zaprasza do galerii „W zaułku” na kolejną prezentację ... VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny Szumiące Zabawy » Po raz ósmy Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Szkoła Podstawowa nr 49 w Gdańsku zorgan... Matysiak i Milewski w Telewizji Republika » W czwartek, 21 marca, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą posłanka Paulina Matysiak z Nowej Lewicy ... Szóstka Szostaka - program KWW Kocham Gdańsk » KWW Kocham Gdańsk przedstawił swój program - "szóstkę Szostaka".Przedstawione postulaty zostały opra... Goście Katarzyny Gójskiej: Tarczyński, Kanthak, Witkowski, Ćwik » W środę o 20:00 gośćmi redaktor Katarzyny Gójskiej w programie "W PUNKT" będą: Dominik Tarczyński, e... Grzywna dla wójta Szemudu - kiedy zapłaci nauczycielom? » Kompromitacja minister B. Nowackiej i wójta Szemudu R. Kalkowskiego. Szefowa MEN gawędziła w lutym o...
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
wtorek, 26 marca 2024 15:12
Tomasz Rakowski: Gdańsk nie ma gospodarza
O „układzie gdańskim” zmianach w polityce mieszkalnej i
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
sobota, 23 marca 2024 19:43
AP Orlen odczarowała Polsat Plus Arenę
Do pięciu razy sztuka. Dopiero w piątym meczu piłkarki AP Orlen
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
sobota, 23 marca 2024 08:12
Samodzielna Lechia, zadyszka Jaguara
I LIGA FORTUNA
Dwójka trójmiejskich liderów nadal
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
piątek, 15 marca 2024 19:17
Lechia rozbiła outsidera po przerwie
Lider pewnie ograł ostatnią drużynę w tabeli. Lechia bez

Galeria Sztuki Gdańskiej

Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
poniedziałek, 18 marca 2024 19:14
Estera Karp w Polsce, w Skierniewicach
Przejechałem pół Polski, ale warto było. Tak dobrej wystawy dawno

Sport w szkole

Ostatni akcent w piłce ręcznej
niedziela, 24 marca 2024 18:36
Ostatni akcent w piłce ręcznej
Ostatnim akcentem rywalizacji w piłce ręcznej, rozgrywanej w ramach

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Ranking wielkich nieobecnych

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 11 maja 2010 16:51

altPolitechnika Gdańska znalazła się na drugim miejscu rankingu szkół wyższych zorganizowanym przez tygodnik „Wprost” oraz magazyn studencki „Dlaczego?”. W zestawieniu zabrakło jednak czołowych szkół wyższych zarówno z województwa, jak i kraju.


W badaniu oceniano jakość kształcenia, w tym m.in. umiejętności dydaktyczne kadry, akredytacje prowadzonych kierunków studiów, liczbę studentów uczestniczących w wymianie międzynarodowej, liczbę godzin języków obcych, zaplecze informatyczno-biblioteczne oraz zakres pomocy finansowej dla studentów. Istotne były też badania i osiągnięcia naukowe pracowników, liczba grantów, uprawienia do nadawania tytułów naukowych i udział nauczycieli akademickich w projektach międzynarodowych. Co ciekawe, ocenie poddano także prorynkowe działania szkół wyższych, w tym popyt na absolwentów danej uczelni. Z rankingu wynika, że Politechnika Gdańska najwięcej punktów nazbierała dzięki wysokiej jakości kształcenia


- Tego typu rankingi mają to do siebie, że są bardzo trudno mierzalne. Tym niemniej bardzo miło jest widzieć, że w kolejnym z nich Politechnika Gdańska zajmuje tak wysokie miejsce. Ze studenckiego punktu widzenia to bardzo dobra wiadomość utwierdzająca w przekonaniu, że dokonało się słusznego wyboru. To także sygnał dla przyszłych studentów, którzy jeszcze szukają swojej wymarzonej szkoły wyższej. Osobiście mam nadzieję, że nasza politechnika utrzyma dotychczasowe wysokie tempo rozwoju i nadal z powodzeniem będzie konkurowała z najlepszymi polskimi uczelniami – cieszy się Łukasz Idzik, przewodniczący Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej.


Wielcy nieobecni

Wysokie miejsce PG powinno napawać dumą. Niestety w rankingu nie wzięły udział czołowe uczelnie państwowe w kraju m.in. Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński. Z konkursu wycofał się również Uniwersytet Gdański oraz Gdański Uniwersytet Medyczny. Część uczelni państwowych swój brak uczestnictwa w rankingu tłumaczy nieprecyzyjnością pytań oraz brakiem odniesienia do wiarygodnych mechanizmów weryfikacji kształcenia.


- Zrezygnowaliśmy z udziału w rankingu uczelni wyższych przygotowanym przez tygodnik „Wprost” i magazyn studencki „dlaczego?”, podobnie duża część uczelni. Ważne jest, aby rankingi opierały się na tak zwanych twardych danych, które corocznie przygotowują wszystkie uczelnie w swoich sprawozdaniach. Są one wówczas porównywalne i dają najlepszą gwarancję rzetelności. Według naszej opinii pytania, które pojawiły się w przesłanej nam ankiecie, w dużej części były nieprecyzyjnie skonstruowane, a niektóre zostawiały zbyt duże pole do interpretacji i możliwości dowolnych odpowiedzi. Na niektóre z kolei nie sposób było odpowiedzieć, zwłaszcza uczelni tak dużej jak Uniwersytet Gdański, gdzie studiuje niemal 30 tysięcy studentów. Przykładem niech będzie pytanie o sukcesy sportowe, naukowe i inne naszych studentów. Na ten temat trzeba by przygotować obszerny referat, a przecież rzecznik nie może w dowolny sposób dzielić sukcesów studentów na mniej i bardziej ważne. Inny przykład to pytanie o to, od kiedy na uczelni można studiować poszczególne kierunki magisterskie. To już wymagałoby z kolei przygotowania swojego rodzaju historycznego studium, aby każdy kierunek wskazać z datą. Kryteria w rankingach zawsze będą budziły kontrowersje, zwłaszcza że w większości zakładają porównywanie uczelni bardzo różnych – technicznych, uniwersytetów, medycznych, artystycznych, sportowych, dużych uczelni publicznych i niewielkich niepublicznych. I zapewne bardzo trudno jest ankietę ułożyć tak, by takich kontrowersji nie budziła. Ale w naszej opinii pytania ankietowe były niedopracowane i budziły zbyt wiele wątpliwości, stąd decyzja uczelni o podziękowaniu za zaproszenie. Nie wykluczamy oczywiście udziału w nim w przyszłym roku i mamy nadzieję, że organizatorzy wszystkich rankingów będą się starali przygotowywać  je tak, aby były dodatkową, rzetelną informacją dla przyszłych kandydatów, która w pewnej mierze będzie pomocna w wyborze uczelni – podkreślała Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy UG.


Organizatorzy się bronią

Swojego rankingu bronią jednak organizatorzy konkursu. Według tygodnika Wprost ranking „nie jest kolejnym uczelnianym konkursem na liczbę doktorów habilitowanych”, a „Prezentowany dziś ranking szkół wyższych ma więc być pierwszym krokiem w stronę rankingu, który pokazałby realną wartość wiedzy zdobywanej na polskich uczelniach. Ich realną pozycję w naukowym świecie, ale nade wszystko realne kompetencje w kształceniu obywateli: mądrych, samodzielnie myślących, konkurencyjnych i innowacyjnych”.


Na ile takie rankingi są potrzebne musimy odpowiedzieć sobie sami. Nie zmienia to faktu, że bardzo trudno porównać w bezpośredniej rywalizacji uczelnie tak różne od siebie jak uniwersytety, uczelnie techniczne, czy szkoły sportowe. Pamiętajmy również, że szkoły państwowe będące wciąż najbardziej prestiżowymi uczelniami w naszym kraju ich program nauczania jest do siebie bardzo zbliżony, a rywalizacja sprowadza się najczęściej do kadry naukowej i warunków materialnych. Uczelnie, które kształcą kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tys. żaków rocznie są również organizmami bardzo odpornymi na wszelkie zmiany. Tym większym zaskoczeniem dla czołowych polskich szkół wyższych była nietypowa forma i zakres tematyczny pytań. W dzisiejszych czasach takie kwestie jak średnia kwota jaką zarabiają absolwenci szkoły może budzić uśmiech na twarzy kadry naukowej, nie zmienia to jednak faktu, że może to być jeden z powodów dla jakich maturzyści wybiorą daną uczelnie.
Tomasz Wrzask

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież