Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kampania Adamowicza: o budżecie w szkole

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 22 kwietnia 2010 13:31

altSpotkanie prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza z maturzystami Szkół Okrętowych i Ogólnokształcących Conradinum we Wrzeszczu odbyło się w czwartek, 22 kwietnia, w auli szkoły. Tematem był budżet miasta Gdańska i związane z nim zagadnienia.


Prezydent zorganizował dla młodzieży przystępny wykład, chętnie wtrącał wątki osobiste, nie spoglądał na zegarek. Na zakończenie uczniowie zadawali pytania. Wszystko trwało dwie godziny lekcyjne.


Dużo wolnych pieniędzy
„Skąd się biorą pieniądze” -padło pierwsze pytanie z
- Pieniądze oczywiście są drukowane, natomiast one się biorą w Polsce, Europie i świecie z tego, że jest pewna nadwyżka między dochodami firm a wydatkami ludzi i ta nadwyżka jest gdzieś lokowana – tłumaczył Paweł Adamowicz. -  W świecie jest bardzo dużo wolnych pieniędzy. Jest takie pojęcie – nadpłynność – ogromna ilość pieniędzy w świecie krąży. Lokujemy w banku w postaci miesięcznej, dwumiesięcznej lokaty, kupujemy akcje, teraz są zapisy PZU, warto je kupić. Na świecie są ludzie, firmy, mający więcej pieniędzy niż chcą wydać i te nadwyżki lokują, innym, którzy ich potrzebują. Oczywiście banki żyją z procentu. Ludzie się często nabierają i korzystają ze złodziejskich pożyczek na 30 proc. i więcej, co wynika, jak się wyraził prezydent z wtórnego analfabetyzmu, pożyczają pieniądze i nie czytają instrukcji zwłaszcza tych napisanych małymi literami. I oszukiwani są.


Pytano także o budżet Gdańska, jak długo miasto będzie musiało spłacać zaciągnięte kredyty.
- Zarządzanie miastem między innymi polega na tym, że w konsultowanym budżecie corocznym wydzielamy środki finansowe na spłatę kredytów z przeszłości, to wszystko mamy rozpisane na poszczególne lata – mówił prezydent.


Prezydent odśnieżał i sprzątał
Młodzież dowiedziała się wielu szczegółów z życia prezydenta. Na przykład, że pracował w czasie studiów na wydziale prawa Uniwersytetu Gdańskiego: jako nocny stróż w Gdańskim Towarzystwie Naukowym na ulicy Grodzkiej, często wtedy zimą odśnieżał teren, a potem sprzątał – w brudnych uniformach od siódmej rano w Stoczni Gdańskiej, podejmował różne zajęcia w Studenckiej Spółdzielni Pracy Techno – Service, gdzie dobrze płacili. Dowiedzieliśmy się też, że prezydent liczy sobie 45 lat, na emeryturę przejdzie w 2030 roku, że w maju urodzi mu się druga córka, Teresa. Mówił też, że studiował z tragicznie zmarłymi w katastrofie pod Smoleńskiem Maciejem Płażyńskim, Lechem Kaczyńskim, że przeszło trzydzieści osób spośród ofiar to jego byli bliscy znajomi i ich odejście odbiera jako bolesną stratę także w wymiarze osobistym. „Jednorazowo tylu przyjaciół, znajomych stracić, to się rzadko zdarza”, stwierdził.


Świat jest otwarty
- Wczoraj chowaliśmy Macieja Płażyńskiego, mojego bardzo dobrego znajomego. Mówię to też dlatego, żeby wam uświadomić, że te więzi ze szkoły, studiów, są bardzo ważne i silne, że należy je cenić i pielęgnować – wyznał prezydent.


Pytano o motywy wyboru studiów przez prezydenta i wtedy dowiedzieliśmy się, że chciał iść na historię, jak jego brat i sąsiadka powiedziała do niego: „Paweł dwóch historyków?”
- I jestem jej bardzo wdzięczny, to była nauczycielka polskiego w mojej szkole podstawowej mówił Adamowicz. -  Jestem zadowolony z wyboru, mnie prawo bardzo pomaga w życiu, w pracy.


Młodzież pytała jak władze chcą zatrzymać młodych ludzi aby nie wyjeżdżali za granicę do pracy. Prezydent powiedział, że teraz, kiedy granice nie są barierą, każdy ma paszport w domu, a do krajów UE jeździmy na podstawie dowodu osobistego,  wyjazdy są zjawiskiem powszechnym, każdy ma prawo wyboru, świat jest otwarty.


- Ludzie będą wyjeżdżać, bo każdy człowiek kieruje się swoim interesem – mówił Adamowicz. - Jeżeli uzna, że lepiej będzie mu się działo w Paryżu czy Nowym Jorku, oczywiście wyjedzie. Z punktu widzenia wielu lat do przodu nie jest za dobre pozbywanie się ludzi rzutkich, mobilnych, ambitnych, nieźle wykształconych, których później zabraknie na polskim rynku pracy. Oczywiście nie jest tak, że wyjeżdżają sami geniusze, wyjeżdżają też złodzieje. Spadek przestępczości w Polsce wynika nie tylko ze świetnej pracy policji, co także ma miejsce, bo się poprawiło, ale też z tego, że i przestępcy wyjeżdżają. 


Wasz los w waszych rękach
- Co robimy, żeby młodych zdolnych ludzi zatrzymać? - kontynuował Adamowicz? Konkurujemy z innymi miastami o inwestycje, ważne jest gdzie pieniądze będą ulokowane. Pieniądze nie znają generalnie ojczyzny, tak mówił Karol Marks, lokuje się tam gdzie są najlepsze ku temu warunki, gdzie można więcej zarobić. Też konkurujemy z innymi miastami o ludzi – to duży kapitał, nie pieniężny. Konkurujemy  o turystów bo turyści to dochód. W Gdańsku nie chcemy walczyć o inwestycje takie jak fabryka samochodów, czy lodówek. Walczymy przede wszystkim o inwestycje w zakresie wysokich usług, po to, żeby absolwenci naszych uczelni wyższych, tak zwane białe kołnierzyki, żeby nie wyjeżdżali za granicę, żeby znajdowali tu pracę. Chodzi o firmy zatrudniające od 100 do 300 osób, wtedy się mówi o środowisku firm, o klastrze firm, jest duża rodzina firm. Życzę wam, abyście wzięli swoje życie we własne ręce, planowali swoje sukcesy, bo tylko wtedy możliwa jest ich realizacja, nie liczcie na przypadek i łut szczęścia – powiedział na zakończenie prezydent. - Wszystko osiąga się codzienną pracą. Każdy z was może liczyć na sukces, od was wszystko zależy.


Element kampanii wyborczej
- Nie każdy z uczniów zna pana prezydenta osobiście, nasz gość rozmawiał z uczniami w bardzo dostępny sposób -  powiedziała Elżbieta Ochman, wicedyrektor Conradinum. - I rzeczywiście przedstawił szanse i perspektywy rozwoju Gdańska, a poza tym była okazja do zadawania pytań również o ich przyszłości, szansach życiowych. To był trzeci termin spotkania z panem prezydentem, poprzednie dwa odwoływano. Młodzież w tym wieku nie jest aż tak zainteresowana rozwojem Gdańska, ale pytała o szanse zatrudnienia na miejscu.
- Czy nie sądzi pani, że był to element kampanii wyborczej pana prezydenta?
- Na pewno tak, ale, uważam, że było to bardzo pożyteczne, wychowawcze, to nasze pierwsze spotkanie z głową miasta. Na pewno to spotkanie utkwi w pamięci uczniów i w zbliżających się wyborach odegra rolę. 
Katarzyna Korczak

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież