Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Związkowcy wyjdą na ulice Gdańska 9 listopada

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
środa, 23 października 2013 18:59

Jeśli kartel władzy liczył, że wielka manifestacja przeciwko lekceważeniu społeczeństwa 14 września 2013 r. w Warszawie będzie ostatnią w tym roku to się mylił.


Sztab protestacyjny NSZZ „Solidarność” stwierdził w środę, że rząd odrzucił wszystkie związkowe postulaty zgłaszane podczas wrześniowych dni protestu. W związku z tym akcje protestacyjne będą kontynuowane. Przeprowadzone zostaną regionalne manifestacje. Pierwsza z nich wyjdzie na ulice w sobotę 9 listopada w Gdańsku.


To kontynuacja działań Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego. Już podczas zeszłotygodniowego spotkania w gdańskiej siedzibie NSZZ „Solidarność” pomorscy liderzy NSZZ „S”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych postanowili zwołać manifestację w Gdańsku. Weźmie w niej udział co najmniej 5 tys. związkowców. Spodziewany jest udział związkowców reprezentujących całe woj. pomorskie w tym z Regionu Słupskiego NSZZ „S” oraz struktur wojewódzkich pozostałych central związkowych.


Tym razem trasa nie będzie wiodła do urzędów administracji państwowej czy samorządowej. Związkowcy mają dość dostarczania wojewodzie petycji, który może pełnić li tylko rolę listonosza do warszawskich urzędów.
- Mamy dość przychodzenia pod skrzynkę pocztową. Sami potrafimy znaleźć drogę by przedstawić nasze żądania, by je zaprezentować reszcie naszego społeczeństwa – mówi Dośla.


Manifestanci zbiorą się 9 listopada od godz. 11 na Placu Solidarności. Stamtąd wyruszą o godz. 12. Przejdą trasą od Placu Solidarności, przez Wały Piastowskie i Rondo Hucisko, Targ Drzewny i Węglowy, ul. Długą, następnie Długim Targiem do Zielonej Bramy.
– W sferze gospodarki wbrew temu, co próbują nam wmówić usłużni prorządowi ekonomiści i komentatorzy nie ma pozytywnych zmian. Trwa exodus młodych ludzi za granicę. Szukają oni lepszego życia w krajach, które według rządu, są dotknięte kryzysem. Nie widać najazdu poszukujących pracy do Polski, która jakoby nie wpuściła do siebie kryzysu. Jak długo polskie społeczeństwo ma wierzyć w brednie opcji rządzącej, jak długo można spokojnie patrzeć, jak grupa urzędników i politycznych funkcjonariuszy niszczy gospodarkę, rujnuje miejsca pracy? Przez sześć lat rząd PO-PSL, a głównie sam premier Tusk i jego minister Rostowski doprowadzili do katastrofy finansów państwa. Wystarczy porównać dług publiczny sprzed sześciu lat z obecnym, który dwukrotnie wzrósł. Do tego jeszcze doliczmy dług ukryty i dodajmy olbrzymie zadłużenie zagraniczne, przekraczające dwunastokrotnie to z czasów Gierka, które spłacaliśmy 32 lata – wylicza Krzysztof Dośla, przewodniczący gdańskiej „S”, argumentując akcję protestacyjną.


Wtóruje mu Stanisław Szukała, przewodniczący Zarządu Regionu „S” w Słup­sku.
- Zapraszam do zachodnich powiatów województwa pomorskiego. Do wyludnionych się przez wyjazdy do innych krajów za pracą miasteczek jak Kępice, jak Człuchów, do gmin, z których nie sposób się wydostać w inne rejony Pomorza do pracy bo zlikwidowano połączenia komunikacyjne. Mamy dość nieudolnego rządu, który zmienił pracowników niemal w niewolników – mówi Szukała.


O dalszych decyzjach poinformują wspólnie związkowcy z „S”, OPZZ i Forum ZZ. Już wiadomo, że spór z rządem zostanie przeniesiony na forum międzynarodowe – do Rady Europy, Rady Unii Europejskiej oraz Międzynarodowej Organizacji Pracy.


Zdaniem związkowców  obecna formuła funkcjonowania komisji wyczerpała się i bez zdefiniowania jej na nowo nie ma możliwości powrotu. Dotyczy to również Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego. „Solidarność” chce jednak dwustronnych rozmów z organizacjami pracodawców idących w kierunku dialogu społecznego, zmierzającego do zawiązywania ponadzakładowych układów zbiorowych. Centrale związkowe przygotowują już własne propozycje instytucjonalnego dialogu. Pierwsze projekty ma już OPZZ.  Propozycje idą w stronę modelu znanego np. z Niemiec i innych krajów UE, w których stronami dialogu są pracownicy i pracodawcy, a rządy występują w roli notariuszy zawartych porozumień.
Tym, którzy  z nadania obywateli sprawują władzę, związkowcy przypominają zapis ustawy zasadniczej , który wskazuje rolę dialogu jako jeden z fundamentów ustroju gospodarczego. Otóż art. 20 Konstytucji RP stanowi, że "społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej". 


Dialog społeczny nie jest wiec uprawnieniem władzy publicznej, lecz jej obowiązkiem. O randze dialogu społecznego świadczy wskazanie w Preambule do Konstytucji dialogu, jako jednej z podstaw ustawy zasadniczej.
"(...) ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot".
A jeśli tego mało koalicji PO-PSL to Akt Europejski z 1986 roku (nowelizacja kluczowego dla Unii Europejskiej Traktatu Rzymskiego) określa „dialog społeczny" jako pojęcie prawne w prawie europejskim. 
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież