Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W hołdzie antykomunistycznej armii

Ocena użytkowników: / 6
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 27 lutego 2012 15:41

Instytut Pamięci Narodowej, wspólnie z TVP Historia, organizuje ogólnopolską akcję "Przywróćmy ich pamięci".1 marca po raz drugi obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".  Tego dnia IPN wspólnie z TVP Historia proponuje szkołom ponadgimnazjalnym akcję "Przywróćmy ich pamięci" i wspólne oglądanie spektaklu Teatru Telewizji Polskiej "Tajny współpracownik" w reż. Krzysztofa Langa, według scenariusza Cezarego Harasimowicza. Zostanie on wyemitowany w czwartek o godz. 12, w TVP Historia oraz w Internecie.


Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”,  poświęcony żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia lat 1944-57, został ustalony przez Sejm na pamiątkę zbrodni sądowej z 1951 roku. Tego dnia  w 1951 roku w piwnicach domku gospodarczego więzienia mokotowskiego przy ul. Rakowieckiej 2 wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Zabito ich po trzyletnim ciężkim śledztwie, podczas którego byli wielokrotnie torturowani. Tracili życie pomiędzy godziną 20.00 a 20.45, a plutonem egzekucyjnym dowodził st. sierżant Aleksander Dreja. Skazanych wprowadzano do miejsca kaźni co pięć minut.


W czwartek oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku współorganizuje z Urzędem Miasta Sopotu oraz Światowym Związkiem Żołnierzy „Armii Krajowej” uroczystości, które o godz. 12.00 rozpoczną się pod pomnikiem Sanitariuszki Danuty Siedzikówny „Inki” w Sopocie przy ul. Armii Krajowej.
Wcześniej - o godz.10.30 w Urzędzie Miasta Sopotu wykład poświęcony jednemu z „Żołnierzy Wyklętych”, ppor. Feliksowi Selmanowiczowi, wygłosi historyk z pionu edukacyjno-naukowego IPN, Izabela Brzezińska. Spotkanie przeznaczone jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.


IPN pragnie szkołom ponadgimnazjalnym zorganizowanie tego dnia popołudnia teatralnego z „Żołnierzami Wyklętymi”. Głównym elementem spotkania będzie obejrzenie wyemitowanego w TVP Historia (oraz Internecie) 1 marca o godz. 12.00 spektaklu Teatru Telewizji „Tajny współpracownik” w reżyserii Krzysztofa Langa (autorem scenariusza jest Cezary Harasimowicz). Spektakl "Tajny współpracownik" to opowieść o młodym człowieku, który stał się cennym agentem "bezpieki". Zwerbowany do współpracy z UB w 1948 r., był jeszcze uczniem Gimnazjum im. Małachowskiego w Płocku. Jako agent „Małachowski” został przerzucony na teren powiatu Sokołów Podlaski i wprowadzony do akcji. Doprowadził do wielu wsyp, aresztowań i wyroków śmierci na partyzantach walczących na Podlasiu w oddziałach ppor. „Brzaska” i „Huzara”. Potem pracował jako wicedyrektor jednej z wrocławskich szkół średnich.

 
Pamięć żołnierzy antykomunistycznej armii uczczą też oprócz kombatantów, samorządowców i naukowców także m.in. kibice Lechii Gdańsk i Śląska Wrocław.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież