Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

"Sztuka Pełnosprawna" bawiła, uczyła, integrowała

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 16 grudnia 2017 21:45

Kilkadziesiąt prac wykonanych techniką ceramiczną, witraż i tkanina to efekt ponad półrocznego projektu „Sztuka pełnosprawna” prowadzonego przez Fundację im. Helen Keller, w którym wzięły udział osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich rodziny.



- Celem projektu „Sztuka pełnosprawna” była rehabilitacja społeczna poprzez sztukę i działania twórcze, rozbudzenie kreatywnych zainteresowań uczestników, stworzenie możliwości osobistego i zawodowego rozwoju, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnościami oraz podniesienie ich znaczenia w społeczeństwie i poprawa samooceny - powiedziała Iwona Rozbicka, prowadząca projekt z ramienia Fundacji im. Helen Keller. - Uczestnikami projektu były osoby z niepełnosprawnością wzroku, niepełnosprawnością słuchu i niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz osoby z otoczenia czyli rodziny i osoby na co dzień pracujące z osobami niepełnosprawnymi. Podczas odbywających się przez pół roku warsztatów uczestnicy poznali bardzo różne techniki artystycznego wyrazu – ceramika, witraż i tkanina. Pracowało się wspaniale. Powstało bardzo dużo prac. Nie obyło się bez przygód. Wiele prac się potłukło, wybuchło w piecu podczas wypalania. Tematem przewodnim warsztatów było morze ponieważ mieszkamy nad morzem, Gdańsk związany jest z morzem i chcieliśmy to podkreślić. Oprócz prac ceramicznych powstały trzy wspólne prace - tkanina, witraż i wspólna praca ceramiczna - ławica ryb.


alt



Przykładem integracyjnej roli projektu jest rodzina Walkowskich.
- Udział w projekcie była dla mnie oderwaniem od codzienności - powiedziała Daniela Walkowska. - Na zajęciach zapominałam o codziennych trudnościach, o szkole. Zajęcia ceramiczne były fajne. Lubiłam wykonywać prace w których motywem była łódka. Lubię prace artystyczne i dlatego zgłosiłam się do tego projektu.


alt

Daniela Walkowska (pierwsza z prawej) z mamą i siostrą przy stoliku z pracami wykonanymi w ramach projektu


- Mnie do udziału namówiła córka, bo sama bym się nie zdecydowała - powiedziała Katarzyna Walkowska, mama Danieli. - Ale jak już zaczęliśmy pracować w glinie, w tkaninie to dla mnie był to czas oderwania od rzeczywistości. To był tak głęboki relaks, że nie mogłam myśleć o niczym innym, bo trzeba było pracować nad materiałem. Wskazówki Kasi i Iwony były bezcenne. Nie wiedziałam, że glinie trzeba upuścić pęcherzyki powietrza, że trzeba nad nią pracować. Było dużo zabawy, ale też dużo nauki. Poznawaliśmy technologie wykonywania przedmiotów codziennego użytku. Części wykonanych prac mamy zamiar używać, ale część jest stricte ozdobna. W zajęciach uczestniczył również mój mąż i pozostałe dzieci, ale pomysłodawcą projektów była Daniela. Po raz pierwszy spotkałam się z grupą dorosłych osób, które mają dysfunkcje, które znakomicie sobie radzą. Podczas zajęć osoby słabowidzące lub niewidzące prześcigały się w kulinariach. Wydawało mi się, że jestem gospodynią pełną gębą, a od nic uczyłam się pewnych rzeczy, bardzo specjalistycznych jeśli chodzi o kuchnię. To było niesamowite! Uważam, że cenne jest to, że poznaliśmy te osoby. One nie są jakimiś sierotkami zamkniętymi w sobie, ale osobami aktywnymi, które świetni radzą sobie z codziennością.


- Dzięki projektowi miałam okazję tworzyć różne rzeczy - powiedziała Małgosia Urbańska. - W wolnym czasie robię robić różne rzeczy. Zajęcia artystyczne były fajne i dały mi dużo radości. Praca w technice ceramicznej była ciekawa. Udało mi się zrobić wszystkie prace jakie chciałam.


alt

Małgosia Urbańska z mamą i bratem prezentuje swoje prace


Projekt, finansowany ze środków PFRON za pośrednictwem Miasta Gdańsk, podsumowano 15 grudnia w Sieni Instytutu Kultury Miejskiej. Podczas spotkania zapewniona była audiodeskrypcja oraz tłumaczenie na język migowy.


We wtorek 19 grudnia o godz. 17.00 w Galerii Punkt Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki na ul. Chlebnickiej 2 odbędzie się wernisaż prac, które będzie można oglądać w Galerii Punkt do 31 grudnia.


Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież