W poniedziałek, 3 czerwca w gabinecie dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ podpisano zostanie porozumienie o współpracy pomiędzy Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku a Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku. Porozumienie podpisali ze strony Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku – dyrektor Tomasz Augustyniak, a ze strony pomorskiego NFZ – dyrektor oddziału Elżbieta Rucińska-Kulesz.
Dokument określa zasady współpracy obu instytucji w popularyzowaniu informacji, postaw i zachowań prozdrowotnych oraz w prowadzeniu wymiany doświadczeń, materiałów informacyjnych i szkoleniowych z zakresu obejmującego zdrowie publiczne. Strony porozumienia deklarują również podejmowanie wspólnych przedsięwzięć mieszczących się w ramach realizacji Narodowego Programu Zdrowia.
- Stacje sanitarno-epidemiologiczne i NFZ współpracują ze sobą w wielu tematach od zawsze. Ta współpraca wymagała tylko sformalizowania - powiedziała Elżbieta Rucińska-Kulesz, dyrektor pomorskiego NFZ. Rok 2019 to rok formalizowania związków. Pierwszy był sformalizowany z PFRON-em, a teraz z Sanepidem. Po co formalizacja? Dobrze jest powiedzieć sobie czym się zajmujemy. Wiele tematów epidemiologicznych takich jak szczepienia, profilaktyk chorób zakaźnych, popularyzowanie informacji wielu tematów to są te zagadnienia, którymi wspólnie możemy się zająć. I dobrze, żebyśmy się zajęli, bo podwójny przekaz jest zawsze bardziej wzmocniony, czytelny dla otoczenia i jest traktowany z większą wagą. Zasięg dotarcia powiększa się dwukrotnie, jeśli nie bardziej, kiedy zaczynamy mówić o tym samym w dwóch kierunkach.
- Jako Państwowa Inspekcja Sanitarna w ostatnim czasie zmieniliśmy strategię i chcemy bardzo mocno wpływać na wybory zdrowotne Polaków - powiedział Tomasz Augustyniak, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. - Współpraca z Narodowym Funduszem Zdrowia, który w swoich zadaniach ustawowych realizuje zadania z zakresu profilaktyki zdrowotnej jest dla nas bardzo istotna. Synergizacja działań, która musi nastąpić żeby dotrzeć w sposób skuteczny z profilaktyką, z przekazem oświatowo-zdrowotnym do Polaków wydaje się być w interesie obu podmiotów. Szczególnie w interesie Narodowego Funduszu Zdrowia, bo to on finalnie płaci za interwencje zdrowotne, a chcemy żeby tych interwencji było jak najmniej. Z tym wiąże się potrzeba wpływania na dobre wybory zdrowotne Polaków, tak aby zmniejszyć ilość interwencji zwłaszcza w kontekście medycyny naprawczej, związanych chociażby z chorobami cywilizacyjnymi.
TŁ
Inne artykuły związane z:
- 07/06/2019 20:36 - Andrzej Seweryn gościem „ERGO Hestia po godzinach"
- 07/06/2019 14:41 - "Dzień Słuchacza" po raz piąty w CKZiU nr 1
- 06/06/2019 17:42 - Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos - wyzwanie globalne
- 06/06/2019 11:01 - List otwarty ludzi gdańskiej nauki i opozycji antykomunistycznej do Pani Prezydent Aleksandry Dulkiewicz
- 06/06/2019 08:43 - Konferencja prezydent Gdańska z szarpaniną z redaktorem TVP w tle
- 04/06/2019 15:45 - Czesław Nowak: Nie miałem zdjęcia z Wałęsą
- 03/06/2019 15:09 - Grzegorz Ksepko p.o. Prezesa Zarządu Energa SA
- 03/06/2019 14:59 - Struk z nagrodą za pracę na rzecz PRL - 18,5 tys. za służbę "towarzysza naczelnika Jastarni"
- 03/06/2019 14:53 - W Sali BHP Stoczni Gdańskiej premier ze związkowcami, a prezydent Gdańska na zewnątrz ECS
- 02/06/2019 14:18 - Mikrofon Micka Jaggera na wystawie w Muzeum Gdańska