Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Fotyga krytykuje rząd za politykę wschodnią

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 04 lipca 2011 12:21

altByła minister spraw zagranicznych Anna Fotyga w rozmowie z nami krytykuje rząd Donalda Tuska za zaniechania w polityce zagranicznej na kierunku wschodnim.- W traktacie lizbońskim zagwarantowaliśmy sobie stanowisko polskiego rzecznika generalnego przy Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Niestety, przez zaniechanie ze strony obecnej koalicji funkcja ta wypracowana w toku negocjacji nie została obsadzona - mówi Fotyga.

Zdaniem byłej minister brak obsady tego stanowiska skutkowało m.in. porażką w sporze o dopuszczenie polskiej pisowni nazwisk na Litwie.Tymczasem MSZ oświadczyło przed trzema miesiącami, że traktuje priorytetowo przyznanie Polsce stałego rzecznika generalnego. Na razie jednak efektów brak.

Mimo to szef MSZ Radosław Sikorski doczekał się słów pochwały od byłej szefowej dyplomacji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego za wyrażone w czwartek opinie podczas spotkania dyplomatów w Wilnie w ramach Forum Zgromadzenia Ministerialnego Wspólnoty Demokracji.

- Stosunki polsko-litewskie polepszyłyby się w tym wypadku, jeśli Litwa pokazałaby gesty życzliwości dla polskiej mniejszości narodowej oraz spełniła wcześniej złożone obietnice - powiedział Sikorski, przed inauguracją Wspólnoty Demokracji w Wilnie.

Przed oficjalnym rozpoczęciem konferencji Sikorski spotkał się także z reprezentującymi Polaków mieszkających na Ziemi Wileńskiej działaczami Akcja Wyborcza Polaków na Litwie.

- Polska mniejszość narodowa posiada na Litwie wpływy polityczne i, wygląda na to, że jest bardzo popularna w tym kraju. Będziemy kontynuowali dialog z władzami Litwy na temat spełnienia obietnic, które były dane w przeciągu ostatnich lat - powiedział Sikorski.

W opinii Fotygi wypowiedzi Sikorskiego świadczą, że polski MSZ reaguje na szowinistyczne poczynania litewskich władz, jak np. nowelizacja ustawy o oświacie, która uderza w nauczanie w jęz. polskim.

- Traktuję wypowiedzi ministra Sikorskiego jako element odmiennego spojrzenia na relacje z Litwą skoro już tak wiele zostało w nich zepsute przez decyzje litewskiego rządu - dodaje Fotyga, która opracowuje na potrzeby programu PiS sferę polityki zagranicznej.

- Polityka zagraniczna jest i będzie tematem kampanii. Mam nadzieje, że doprowadzi to też do debaty o naszej roli w regionie - mówi Fotyga.

Niepokój opozycji budzi bowiem aktywność Rosji na forum europejskim i zdaniem PiS polska postawa defensywna. Zdaniem byłej szefowej polskiej dyplomacji Rosja buduje swoje wpływy nie tylko poprzez stosowanie jako narzędzia nacisku surowców energetycznych, ale także poprzez instrumenty finansowe. PiS upatruje więc szansy na odwrócenie tej tendencji poprzez zaangażowanie się w sprawy europejskie amerykańskiej administracji.

- Amerykanie przystąpili do bardziej szczegółowego monitorowania sytuacji w naszym regionie - uważa Fotyga. Dowodem tego procesu jest zwołany szczyt NATO-Rosja.

W poniedziałek w Soczi spotykają się sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen i szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Tematami rozmów będą tarcza antyrakietowa i sytuacja w Libii. W kolejnych spotkaniach ma też uczestniczyć prezydent Rosji Dmitrij Medwiediew.

To pierwsze spotkanie Rady NATO-Rosja (NRC) organizowane na terytorium Federacji Rosyjskiej po konflikcie rosyjsko- gruzińskim z 2008 r.

Artur S. Górski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież