Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska » W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny H., teściowej b. prezydenta Gdańsk... "Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar... Zaryglowali Gdańsk, zaryglują Polskę » Sami nad sobą pieją z zachwytu. Klepią frazesy w przedwyborczych uniesieniach. Głoszą w 21 postulata... Daniel Obajtek w hali BHP » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". ... "Tony" Mytnik w peletonie Nawrockiego - Nitras po kaszubskich górkach » W grupie osób udzielających poparcie Karolowi Nawrockiemu w wyborach prezydenckich nie brak także po... Pomorzanie za Karolem Nawrockim » Na liście Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego jest kilkadziesiąt osób z Pomorza. W p... "Tak ta historia wyglądała naprawdę". To trzeba zobaczyć - Nawrocki ca... » - W sprawie Pana Jerzego zrobiłem to, co potrafiłem z ludzkiego odruchu pomocy drugiemu człowiekowi....
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
poniedziałek, 19 maja 2025 21:28
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
- Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Czy miasto wysłucha mieszkańców?

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 08 listopada 2017 20:11

Likwidacja Rodzinnych Ogródków Działkowych, problemy rozwoju Olszynki czy zastrzeżenia do rozwiązań komunikacji drogowej. To tylko niektóre kwestie, które zostały podniesione przez mieszkańców podczas emocjonalnej debaty dotyczącej Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska. Biuro Rozwoju przedstawiło dokument, który określa generalną strategię do 2045 roku. Czy miasto dostrzega problemy mieszkańców i ma pomysł na ich rozwiązanie?



Debata odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności i była świetną okazją do zweryfikowania założeń jakimi zarządzający miastem mają kierować się przez najbliższe 30 lat. Gorący panel dyskusyjny rozpoczął się dopiero po wystąpieniach włodarzy i planistów z Biura Rozwoju Gdańska. Najpierw głos zabrał prezydent Paweł Adamowicz, który określił miejsce Gdańska na inwestycyjnej mapie Polski, a także przedstawił główne wyzwania. Wśród nich znalazł się napływ ludzi z Białorusi i Ukrainy, emigracja Polaków za granicę i związany z nią brak rąk do pracy. Dlatego, zdaniem prezydenta, miasto powinno być otwarte zarówno na nowych przybyszów z innych części kraju, jak i z zagranicy i umożliwiać im integrację. Dokumenty strategiczne muszą uwzględniać długofalowe rozwiązania.
- Studium jest pewną sumą naszej wiedzy, dostępną tu i teraz. Jest sumą naszych doświadczeń i naszego myślenia o mieście w powiązaniach metropolii, województwa pomorskiego, Polski i Unii Europejskiej . Jest naszym świadectwem i wykładem na temat jak widzimy swoje miasto w przyszłości – przemawiał prezydent.


Ważne, iż dokument uwzględnił około 60% wniosków, jakie napłynęły do Biura Rozwoju Gdańska. Łącznie w okresie konsultacyjnym zgłoszono ich przeszło 900. Następnie główne założenia liczącego 500 stron projektu wyłożyła dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, Edyta Damszel - Turek.
- Zakładamy, że w ciągu najbliższych 30 lat będzie nas w Gdańsku pół miliona. Potrzebne więc będą kolejne mieszkania. Przybywa też coraz więcej nowych miejsc pracy, co także będzie przyciągać nowych mieszkańców – powiedziała dyrektor Damszel - Turek. - W ramach tego dokumentu dużo dyskutowaliśmy o środowisku, głównie o zieleni, ale też o terenach wodnych. Chcielibyśmy, by w 2045 r. tereny zielone były dostępne w każdej dzielnicy, by można było się do nich dostać w ciągu 5-15 minut od domu.


alt



Do strategicznych części aglomeracji tzw. biegunów rozwoju zaliczono Port Morski, Port Lotniczy i Centralne Pasmo Usługowe, jednak wszystkie obszary i dzielnice zostały opisane pod względem dalszych działań. Niektóre z nich zostały uwzględnione pod rozbudowę mieszkaniową, przemysłową,  usługową czy rolną.


Wreszcie przyszedł czas na bezpośrednią debatę. Mieszkańcy zadawali po trzy pytania i następnie planiści mieli możliwość odniesienia i odpowiedzi. Na sali była wyjątkowo liczna reprezentacja mieszkańców Olszynki, którzy mieli pretensje o forsowanie rolniczego charakteru dzielnicy. Brak możliwości zabudowy mieszkaniowej i usługowej sprawia, że mieszkańcy są skazani na ciężkie warunki. Dodatkowo padły ostre słowa pod kątem zasadności terenów rolnych w tym miejscu. W niedalekiej okolicy znajduje się rafineria i zakłady przemysłowe, a to nie sprzyja uprawie. Planiści zwrócili uwagę na możliwość instalacji farm fotowoltanicznych i przejścia na produkcję energii, jednak to nie usatysfakcjonowało mieszkańców. Pojawiły się, także głosy dotyczące błędów w planowaniu infrastruktury w tej części Gdańska. Olszynka jest obecnie odcięta przez potężne węzły komunikacyjne, które zwiększają problemy retencyjne – duże obszary są podmokłe i okresowo zalewane. Jeden z mieszkańców, po emocjonalnym wystąpieniu po prostu wyszedł z sali.


Głos zabrał także działkowiec z ogródków na Niedźwiedniku. Był przede wszystkim zbulwersowany wizją likwidacji terenów zielonych i przekazaniu ich deweloperom. Mężczyzna zwrócił uwagę  zarówno walory przyrodnicze miejsca, jak i potrzeby starszych ludzi, którzy korzystają z działek. Zagroził, także strajkiem działkowców. Z odpowiedzią wystąpił Zastępca Prezydenta Miasta ds. Polityki Przestrzennej, Wiesław Bielawski, który uspokajał, iż ten proces nie nastąpi w najbliższym czasie, a plan jest rozpisany do 2045 roku. Ponadto poruszono kwestie organizacji metropolii, zwiększenia znaczenia komunikacji zbiorowej i stanu dróg. Pojawiły się także pozytywne opinie, które podkreślały profesjonalizm strony technicznej, a także myślenie perspektywiczne o zwiększającej się liczbie mieszkańców aglomeracji.


Każdy z nas ma możliwość wglądu do tego strategicznego dokumentu. Warto zajrzeć do projektu i zapoznać się z głównymi założeniami, by móc w przyszłości skontrolować plany i powiedzieć „sprawdzam”. Dodatkowo, każdy mieszkaniec może do 12 grudnia zgłaszać własne uwagi i zastrzeżenia.  Projekt jest wyłożony (na stronie oraz w Biurze Rozwoju Gdańska) do 21 listopada.


Piotr Kallalas

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież