W środę, 18 stycznia, już po raz dwudziesty pierwszy, szczególnie zasłużeni w ubiegłym roku mieszkańcy Elbląga zostali uhonorowani dorocznymi nagrodami prezydenta miasta.
Uroczysta gala odbyła się w Teatrze im. Aleksandra Sewruka, a prezydenckie „Oscary”, jak je obiegowo nazywają elblążanie, otrzymały osoby i instytucje, które w minionym roku odnosiły znaczące sukcesy i przyczyniły się do rozwoju miasta.
W działalności oświatowej i pedagogicznej nagrodę otrzymała Janina Dziwniel-Stępka, od lat związana z Młodzieżowym Domem Kultury. Pani dyrektor specjalizuje się w edukacji teatralnej i kulturze żywego słowa, propaguje metody dramy w nauczaniu.
W kategorii kultura i sztuka nagrodzono Tomasza Steńczyka, wokalistę, gitarzystę i lidera elbląskich zespołów. Artysta niemal z każdego konkursu przyjeżdża z kolejnym trofeum, a na liście jego sukcesów są nagrody z najbardziej prestiżowych festiwali piosenki artystycznej w Polsce.
Nagroda w kategorii działalność gospodarcza trafiła do związanej od wielu lat z Elblągiem firmy Energa Kogeneracja. Firma plasuje się w czołówce najlepiej rozwijających się zakładów w regionie. W czerwcu 2011 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę bloku opalanego biomasą, który ma być jednym z większych w Polsce.
Nagrodę w dziedzinie ochrona środowiska otrzymała Eleonora Gontarska–Gajowniczek, naczelnik elbląskiego Wydziału Spraw Terenowych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.
W kategorii służba zdrowia i opieka społeczna uhonorowana została Iwona Orężak, od lat działająca na rzecz środowiska osób starszych. Z Uniwersytetem III Wieku i Osób Niepełnosprawnych, związana jest od początku jego powstania. Kierowana przez nią placówka, działaniami pobudza aktywność osób w podeszłym wieku, stymuluje ich rozwój społeczny i umożliwia atrakcyjnie spędzać czas wolny.
W dziedzinie sport i turystyka laureatem prezydenckiej nagrody został Marian Tomaszewski, od 38 lat członek PTTK, przez ostatnie 9 lat społeczny prezes elbląskiego oddziału towarzystwa. Z jego inicjatywy realizowano wiele cennych przedsięwzięć, w tym odnowienie wszystkich szlaków turystycznych na terenie Elbląga i regionu, wraz z ich całorocznym monitoringiem.
W kategorii inne dziedziny nagroda trafiła do Tomasza Stężały pasjonata historii Elbląga. W 2010 roku opublikowano pierwszy tom jego książki „Elbing 1945. Odnalezione wspomnienia”, a rok później została wydana druga część „Elbing 1945. Pierwyj Gorod”. Książki zostały bardzo dobrze przyjęte przez czytelników i krytyków, a Tomasz Stężała stał się postacią rozpoznawalną w kraju.
Nagrodą specjalną uhonorowano Jarosława Niedojadło, związanego z elbląskim szkolnictwem wyższym od 1988 roku, a z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową od momentu jej powołania czyli od 1998 roku. Laureat opracował i wdrożył wzorcowy w skali kraju system wielotygodniowych praktyk zawodowych dla studentów kierunków technicznych.
Laureaci oprócz nagród finansowych otrzymali pamiątkowe statuetki – „Oscary”, autorstwa Barbary Lis-Romańczuk. W dotychczasowych edycjach prezydenckimi nagrodami uhonorowano 155 osób i instytucji, szczególnie zasłużonych dla miasta Elbląga.
Andrzej Minkiewicz
Fot. www.portel.pl
Inne artykuły związane z:
- 20/01/2012 17:16 - Czy Warmia i Mazury to naftowe El Dorado?
- 20/01/2012 11:34 - Przetarg unieważniony. Nie wiadomo kto będzie zarządzał kwidzyńskimi mieszkaniami
- 20/01/2012 11:26 - LOTOS Jantar zatańczy w Paryżu
- 19/01/2012 12:30 - Będzie aquapark w Elblągu?
- 19/01/2012 09:48 - Straty po ostatnim sztormie będą kosztowały Urząd Morski w Słupsku ponad 7 mln zł
- 17/01/2012 16:13 - Ratownicy morscy pomogli rybakowi z Ustki
- 17/01/2012 12:54 - Będzie referendum w Starogardzie
- 15/01/2012 14:11 - Odwołano alarm sztormowy w usteckim porcie
- 12/01/2012 15:14 - Biegły zbada wypadek radiowozu przy ul. Szczecińskiej w Słupsku
- 12/01/2012 15:11 - Leszek Miller otworzył w Słupsku swoje biuro poselskie