Wyjątkowo dużo, bo aż sześć różnych imprez sportowych, a także liczne występy i konkursy, odbyło się 30 i 31sierpnia (sobota-niedziela) na terenie czterech miast, a głównie w Tczewie oraz trzech powiatów (tczewskiego, kwidzyńskiego i sztumskiego) i sześciu gmin, w ramach Pomorskiego Święta Wisły. Uczestniczyło w nim łącznie, dzięki sprzyjającej pogodzie, ponad 10 tys. osób. Najwięcej oczywiście na Nadwiślańskim Bulwarze w Tczewie, a także na trasach licznych wydarzeń, jak w Bałdowie, Białej Górze, Kwidzynie, Pelplinie, Subkowach, centrum Tczewa oraz na zamku w Gniewie.
GALERIA
Ze sportowych zmagań najwięcej, bo aż 220 osób, w tym jedna z Ukrainy, wzięło udział w ulicznym biegu na 10 km, ze startem i metą na bulwarze przy starym Moście Tczewskim. Pobiegł także, i to boso oraz z biało-czerwoną flagą 42-letni Paweł Mej, który ma na swoim koncie pokonanych już 63 maratony, łącznie z treningami około 7800 km.
Wśród mężczyzn wygrał Yuriy Blahodir z Winnicy na Ukrainie (32,20 min), a wśród kobiet Dorota Pawłowska z Kurzętnik, gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim (38,13 min).
W marszu Nordic Walking wzięło udział 38 osób.
Około 40 osób uczestniczyło w spływie kajakowym rzekami Wierzycą i Wisłą. W miejscowości Stocki Młyn odbył się start poprzedzony instruktarzem przez profesjonalną obsługę spływu firmy ekajaki.pl, o tym jak należy płynąć bezpiecznie rwącą rzeką. Pierwszy około 30 km odcinek prowadził do przystani usytuowanej tuż pod murami hotelu Marysieńka przy Zamku w Gniewie.
Odbył się też rajd rowerowy, pierwszy 65-km etap prawym i lewym brzegiem Wisły z Tczewa z nawrotką przez nowy most w Kwidzynie i noclegiem na Zamku w Gniewie. Tutaj rowerzyści mieli okazję uczestniczyć w imprezie o nazwie „Powrót w przeszłość Vivat Gniew 1626”. Wiele osób goszczących na zamku, powitanych armatnimi salwami, mogło zobaczyć pokazy musztry, turnieje rycerskie, gonitwy pocztów husarskich z kopią, szablą, pałaszem i koncerzem, a także wieczorny spektakl historyczny pn. „Tak Polacy ze Szwedami o skarb gniewski wojowali”.
Imprezę uwieńczyły fajerwerki oraz parada historyczna z pochodniami ulicami Gniewu zarówno z udziałem średniowiecznych wojsk, w tym i konnej husarii, jak i licznej publiczności.
Drugiego dnia Pomorskiego Święta Wisły, rano na dziedzińcu Zamku w Gniewie odbyło się spotkanie kajakarzy i rowerzystów z przedstawicielami lokalnych władz, a także Marszałkiem Senatu RP Bogdanem Borusewiczem. Pochwalił on ogromne przedsięwzięcie organizacyjne jakiego się podjęto w Tczewie dla podkreślenia znaczenia królowej naszych rzek. Osobiście podziękował przewodniczącemu komitetu organizacyjnego Krzysztofowi Lisieckiemu oraz Andrzejowi Błażekowi, Ryszardowi Różyckiemu i koordynatorowi Adamowi Serkowskiemu.
Uczestnikom kajakowego spływu, w drugim etapie prowadzącym Wisłą do Tczewa, jak i rowerzystom również jadącym na metę w Tczewie, Marszałek życzył miłych wrażeń i zachęcił do wzięcia udziału w kolejnym Pomorskim Święcie Wisły.
Dla udokumentowania, że Senat RP przywiązuje dużą wagę do spławności i gospodarczego wykorzystania tej największej z polskich rzek, Borusewicz wsiadł na nowo wybudowany tramwaj wodny przez istniejącą na rynku od 1994 roku polską firmę ALUMILEX z Gdyni, i wraz z przedstawicielami lokalnych władz popłynął na miejsce głównych uroczystości na Bulwarze w Tczewie.
Kajakarze mieli w miarę sprzyjające warunki, bo nie wiał północny zbyt silny przeciwny wiatr. Mieli dłuższą przerwę na przystani żeglarskiej w Białej Górze połączoną z posiłkiem. Rowerzyści zaś jadąc czarnym szlakiem musieli pokonać kilka ostrych wzniesień. Na szczęście na 35-km trasie z Gniewa do Tczewa również i dla nich przewidziano przerwę w miejscowości Mała Słońca, liczącej 286 mieszkańców.
Zostali oni podjęci w miejscowej szkole sześciolatce przez członkinie 15-osobowego Koła Gospodyń Wiejskich, którym przewodzi sołtys Edyta Janoszczyk. To z jej sadu można było skosztować owoców, jak jabłek, gruszek, śliwek, a nawet winogron, a także specjalnie upieczonych różnych ciast według receptury Anny Jurczyńskiej, radnej gminy Subkowy.
Na koniec udanej gościny, rowerzyści jadący pod opieką Grzegorza Pawlikowskiego, na schodach prowadzących do szkoły zrobili wraz z gospodyniami wspólne pamiątkowe zdjęcie.
W rajdzie rowerowym uczestniczyli trzej zawodowi kolarze z Ukrainy: Oleksander Pogibko, Roman Vyshnevskyi i Sergii Zhezniak, jadący na wyścigowych rowerach z wielką flagą Ukrainy doczepioną do jednego z rowerów, dzięki czemu przypadkowi piesi na trasie nagradzali ich oklaskami. Tak też było i na mecie, kiedy na scenie zaprezentował ich główny spiker Ryszard Różycki (zdjęcie powyżej).
W Tczewie na Wiśle rozegrano wyścigi czwórek wioślarskich. Uczestniczyli w nich zwycięzcy regat wioślarze z różnych miast Litwy, gównie z Kowna. Byli to tacy sławni zawodnicy, jak: Aurimas Adomavicius, mistrz świata 2013 roku i wicemistrz świata 2014 r. do lat 23 (M2x), 8 miejsce na mistrzostwach Europy (M4x). Zygimantas Galisanskis - 3 miejsce na młodzieżowych mistrzostwach świata do lat 23 w 2014 r (M1x). srebrny medal na studenckich mistrzostwach Europy 2014 r (1x). Vytautas Lapatiukas - 8 miejsce na mistrzostwach Europy w 2014 r.( M4x), 4 miejsce na młodzieżowych mistrzostwach świata w 2013 r i 3 miejsce na młodzieżowych mistrzostwach Europy. Martynas Dziaugys - Mistrz Litwy w 2014 r 1x, uczestnik regat Henley w 2013 r. Drużynę trenuje Valdas Vilkelis, trener miasta Kowna.
Kolejne miejsca zajęły osady w składach KKS UNIA Tczew: Michał Baran, Sebastian Pabian, Karol Arczewski, Mariusz Grubich. AZS Gd/Drakar Gd: Dominik Specjał, Kacper Gorczyca, Rafał Świderski, Dawid Górski. KKS Unia/UKS 6 Gd: Adrian Sulikowski, Paweł Śliwiński, Adrian Górka, Robert Michrowski.
W ramach święta odbył się również rajd motocyklowy z udziałem 20 osób na trasie z Kwidzyna do Tczewa.
W ramach festynu wiślanego, na Bulwarze w Tczewie czynne były liczne stoiska promocyjne gmin i sponsorów, z gastronomią, rozegrano konkursy z nagrodami,odbyły się pokazy strażackie, koncert szant, szkolenie żeglarskie, turniej szachowy, wystąpiły zespoły regionalne, do dyspozycji były skutery wodne i dmuchane zamki.
W organizacji imprezy pomogło 50 wolontariuszy. 10 harcerzy i 30 strażaków.
Głowni organizatorzy imprezy to: Zamek Gniew, Fundacja K.F OLIMP Tczew i Ruch Społeczny Pojednanie MOST.
Honorowy Patronat: Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, Konsul Litwy, Prezes Polskiej Izby Turystyki i Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki, który powiedział, że oprócz różnych konferencji i spotkań popularnonaukowych, taka forma świętowania jest doskonałym sposobem na zainteresowanie sprawami Wisły wielu mieszkańców naszego kraju i nie tylko.
Główni sponsorzy, to takie tczewskie firmy, jak: Bank BGŻ, Bank Spółdzielczy, Dalwin, Grześkowiak, GTCgroup, Rajbud, Spector, Telkab, Wojar, a także Polmlek, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sopot, Toyota Walder Chwaszczyno, Weber Gniew, Idee Kafee, Biegosfera Gdańsk, Inter Risk - najlepsze ubezpieczenia szkolne, AZS Galion Gdańsk.
Imprezę wspierali partnerzy: Pomorski Urząd Marszałkowski, Miasto Tczew, Pelplin. Gniew, Kwidzyn, gmina Subkowy, starostwo Tczew, Sztum, Lokalna Grupa Działania Wstęga Kociewia, Fundacja Pokolenia, KKS Unia Tczew.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski
- 17/06/2015 13:22 - Maraton Fitness w Bojanie
- 08/01/2015 20:07 - Co Zielony Instytut wyjaśnia?
- 28/09/2014 17:58 - Promocja ochrony przeciwpowodziowej
- 16/09/2014 14:05 - POIiŚ – Piknik rodzinny w Pruszczu Gdańskim
- 12/09/2014 18:50 - Gminne dożynki 2014 w Przejazdowie
- 26/08/2014 13:40 - We Wdzydzach świat Słowian i wikingów
- 26/08/2014 07:50 - Gminne dożynki 2014 we Wdzydzach Kiszewskich
- 15/08/2014 13:36 - I Pomorski Zlot Pojazdów Produkcji Polskiej - GALERIA
- 13/08/2014 20:16 - Pomorskie Święto Wisły 2014
- 02/07/2014 12:55 - XVIII Zawody Balonowe w Pasłęku