“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wspieramy następców Mistrza

Wśród sportów zimowych, skoki narciarskie to dyscyplina uzależniona od warunków zewnętrznych, wręcz od losu, to trochę loteria, obarczona dużym ryzykiem szczęścia, czego dowiódł pierwszy konkurs skoków podczas Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang. Trener polskiej reprezentacji Stefan Horngacher po zawodach na małej skoczni wyraźnie dał do zrozumienia, że rywalizacja nie była dla wszystkich sprawiedliwa. Niestety warunki, które stworzył wiatr wypaczyły przebieg zawodów. Wymaga to dalszej pracy od grona fachowców nad ustaleniem sprawiedliwych warunków współzawodnictwa. Mimo wszystko siła polskiej reprezentacji nie została podważona, wręcz odwrotnie nastąpiła jeszcze większa mobilizacja i wiara w swoje umiejętności.



Z Tomaszem Wieczorkiem, sekretarzem generalnym PZN, dyr. marketingu i dyr. wykonawczym Pucharu Świata w Wiśle rozmawia Stanisław Seyfried


- Jak pan widzi te warunki współzawodnictwa na skoczni, nadal wydaje się, że system oceniania skoków wymaga dalszej poprawy.
Tomasz Wieczorek: Proszę patrzeć na ten problem poprzez pryzmat ostatniej dekady, jak bardzo ewoluowały skoki, pod względem widowiska i zasad rywalizacji. To nie jest łatwa dyscyplina do zmierzenia, nadal będą wprowadzane nowinki. Mamy przykład pierwszego konkursu skoków na Igrzyskach Olimpijskich, ten czynnik niezależny od ludzi, nadal odgrywa dużą rolę, na przykład zbyt duży podmuch powietrza decyduje czy zawody się odbędą czy zostaną odwołane, poza tym jak to wpływa na odległość skoków. Przykład Kubackiego, gdzie miał totalnie złe warunki i praktycznie spadł na bulę ze skoczni na 88 metr. Czyli tu ten czynnik pogodowy w sytuacjach ekstremalnych rozdaje karty i przypuszczam, że ta technologia, która dotyka bardzo mocno skoków narciarskich na świecie, będzie ewoluowała w kierunku zniwelowania losowych warunków.


- Czy w wypadku skoków narciarskich możemy mówić o pewnej specjalizacji polskich sportowców?
Tomasz Wieczorek: Oczywiście, przez lata, od tej słynnej naszej socjologicznej, że tak to ocenię, sytuacji skoków Adama Małysza pod przewodnictwem dzisiejszego prezesa PZN, Apoloniusza Tajnera, zrodziła się nowa specjalność w polskim sporcie, dobrze się czujemy z tą dyscypliną lubimy jej kibicować. Utrzymujemy cały czas poziom światowy i nie obniżamy go, utrzymujemy się cały czas w czołówce światowej i rywalizujemy z najlepszymi o najwyższe trofea.


alt



- Dlaczego skoki narciarskie kojarzą nam się z firmą z Gdańska? Mówię oczywiście o Grupie LOTOS.
Tomasz Wieczorek: Grupa LOTOS, pojawiła się w roku 2002 wśród sponsorów Polskiego Związku Narciarskiego i jest nieocenionym naszym partnerem. Cały czas odpowiedzialnie inwestuje w rozwój tej dyscypliny utrzymując ją na światowym poziomie. To jest odpowiedzialna, dojrzała współpraca oparta na zasadach partnerskich. Taka współpraca zdarza się bardzo rzadko w polskim sporcie. Zazwyczaj sponsorzy przychodzą jak wszystko już dobrze działa, a wyniki są mocno wyśrubowane. Generalnie sponsorzy skupiają się na seniorach i gwiazdach, nie inwestują w młodzież, natomiast Lotos inwestuje w dzieci i młodzież sponsorując kolejne edycje Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza”-LOTOS Cup. Od 14 lat rokrocznie organizujemy zimowe edycje tego współzawodnictwa dla dzieci i młodzieży w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej, a w tym roku wprowadzamy edycję letnią na igelicie.


- Czy zatem możemy powiedzieć, że za sukcesami polskich skoczków stoi Grupa LOTOS?
Tomasz Wieczorek: Niewątpliwie tak, Grupa LOTOS tworzy pewną stabilność dla PZN, to jest bardzo ważne z punktu widzenia zawodników i trenerów, a także osób zarządzających. Mając tak odpowiedzialnego partnera, można dać komfort sportowcom próbującym dzisiaj rywalizować na najwyższym poziomie. Młode osoby, które zdecydują się uprawiać skoki narciarskie i są predestynowane do uprawiania tej dyscypliny, muszą też mieć świadomość, że z dnia na dzień finansowania szkolenia nie stracą. LOTOS jest firmą odpowiedzialną widzącą te sprawy w perspektywie czasu. Ta nasza współpraca jak mówiłem narodziła się już przed 16. laty. Wszystko zbiegło się wówczas w jednym czasie; rozwój Adama Małysza i budowa rynku marketingu sportowego w Polsce. LOTOS umiał to dostrzec, to nie był krótkotrwały epizod, wszystko polega na stałej długofalowej współpracy.


alt



- Czy jest szansa na zastąpienie już niebawem naszego drugiego mistrza Kamila Stocha, kolejną wielką osobowością skoków, czy ten program wygeneruje kolejnego wielkiego sportowca?
Tomasz Wieczorek: Wydawało się, że po Małyszu już nic nie nastąpi, a proszę mamy Kamila Stocha i tak też będzie po nim. Jest Dawid Kubacki, Maciej Kot, Piotr Żyła i cała plejada jeszcze młodszych dobrze zapowiadających się zawodników. Wszyscy ci zawodnicy rywalizowali w programie „Szukamy Następców Mistrza”.


- Skocznie narciarskie umiejscowione są na południu Polski, ale w dzisiejszych czasach kiedy nie ma problemu z wybudowaniem gdziekolwiek skoczni czy program może objąć inne rejony kraju?
Tomasz Wieczorek: Oczywiście, przypomnę tylko, że w Gdańsku Oliwie była taka skocznia. Dzisiaj wyzwaniem przed polskim sportem jest identyfikacja młodych uzdolnionych ludzi do danych dyscyplin sportowych i tak powinno być też w skokach narciarskich, chodzi o wyłapywanie uzdolnionych ruchowo dzieci. Na północy Polski jest zapewne wiele takich dzieci. Problem tylko w fachowej kadrze trenerskiej i obiektach. Zimą nie ma problemu z naśnieżeniem, a latem można postawić małe konstrukcje z podłożem igelitowym. Potrzebni są ludzie do szkolenia dzieci oraz stworzenia klimatu i przekonania rodziców. Wiadomo na południu to już jest tradycja. Mamy i babcie nie obawiają się o swoje pociechy. Ten aspekt psychologiczny może okazać się najtrudniejszy. Gdyby udało się ten problem przeskoczyć to nie ma przeszkód do poszukiwania talentów na północy Polski. Zaproponowany wraz z Grupą LOTOS Narodowy Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza”-LOTOS Cup i tam może dotrzeć.


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież