Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdański tenis stołowy chce wrócić do dawnej świetności

altOd końca lat siedemdziesiątych do początku dziewięćdziesiątych sekcja tenisa stołowego AZS AWFiS Gdańsk była najlepszą w Polsce. Drużyna zdobywała mistrzostwo Polski przez 10 sezonów z rzędu. W latach dziewięćdziesiątych sekcja straciła swoją pozycję. Od 2007 roku grupa pasjonatów stara się przywrócić gdański tenis stołowy do dawnej świetności.


Sekcję tenisa stołowego na ówczesnej Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego utworzono 1976 roku. Zawodnikami AZS byli m.in. Andrzej Grubba, Leszek Kucharski, Andrzej Jakubowicz, którzy w latach osiemdziesiątych stanowili o sile polskiego tenisa stołowego i tworzyli reprezentację Polski. Gdański AZS jako jeden z trzech klubów w Polsce posiadał drużynę męską i kobiecą w ekstraklasie. Od końca lata siedemdziesiątych zaczął się okres dominacji gdańskich „akademików” w rozgrywkach ligowych. Od sezonu 1978/79 do sezonu 1987/88 drużyna AZS nie schodziła z najwyższego stopnia podium. Do sezonu 1990/91 gdańszczanie zdobyli jeszcze trzy medale – dwa srebrne i jeden brązowy. Oprócz sukcesów na arenie krajowej zawodnicy AZS z powodzeniem rywalizowali na arenie międzynarodowej. Grubba, Kucharski i Jakubowicz w 1981 roku zajęli drugie miejsce w Klubowym Pucharze Europy, a w kwietniu 1985 roku zdobyli tytuł najlepszej klubowej ekipy w Europie. Andrzej Grubba i Leszek Kucharski należeli do światowej czołówki odnosząc liczne sukcesy w imprezach rangi mistrzowskiej. Grubba w 1988 zdobył  indywidualnie Puchar Świata. Debel Grubba-Kucharski wielokrotnie zdobywał medale indywidualnych i drużynowych Mistrzostwach Europy i Świata. Grubba był 3–krotnym, a Kucharski 2–krotnym uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w latach 1988-1996.


alt

Od lewej strony: Zbigniew Liszewski (II-trener), Andrzej Jakubowicz, Andrzej Grubba, Leszek Kucharski i Adam Giersz (I-trener) - zdobywcy Klubowego Pucharu Europy

 

Z sukcesami sportowymi związane były sukcesy organizacyjne.  Sekcja była organizatorem Międzynarodowych Mistrzostw Gdańska w kategorii seniorów, Akademickich Mistrzostwa Polski Seniorów i Juniorów, Mistrzostw Polski Seniorów,  meczów w ramach Klubowego Pucharu Europy w latach 1980 -86, meczów Superligi, a nawet V Akademickich Mistrzostwa Świata (1984).


Nabór do sekcji pozwolił na znalezienie kolejnych talentów. Wśród wychowanków AZS byli m.in.: Anna Januszyk, Michał Dziubański, Piotr Szafranek. Dwaj ostatni zostali srebrnymi medalistami Akademickich Mistrzostw Świata w 1994 roku.


Sytuacja społeczno-gospodarcza w połowie lat 90 zaczęła mieć wpływ na finansowanie zespołu. Środki z budżetu państwa były coraz mniejsze. To przekładało się na sytuację klubu. Ograniczenie środków na płace dla trenerów spowodowało, że z klubu odeszło czterech młodych, zdolnych trenerów. Wraz z nimi odeszło 30 zawodników i zawodniczek co musiało się odbić na wynikach sekcji.


Działania skoncentrowano na odbudowie struktury organizacyjnej i szkoleniowej sekcji, nie dopuszczeniu do spadku zespołu męskiego z rozgrywek ekstraklasy. Brak środków finansowych spowodował zawieszenie szkolenia seniorek.


Pogarszająca się sytuacja finansowa spowodował wycofanie zespołu męskiego, który nigdy nie spadł do niższej ligi, z rozgrywek ekstraklasy. Od sezonu 1999/2000 zespół występował w rozgrywkach II-Ligi, nie schodząc poniżej trzeciego miejsca.  W tym czasie drużyna drugoligowa (Tarakan Bartosz, Solecki Karol, Proszko Adam, Dudkiewicz Adrian, Samonek Krzysztof) pod wodzą trenera Marcina Łuszczyka grała w barażach o I ligę jednakże w dwumeczu minimalnie uległa drużynie Trasko Ostrzeszów.


W sezonie 2003/04 zespół po meczach barażowych wywalczył awans do I-Ligi. Skład zespołu tworzyli Adam Proszko (kapitan, trener), Michał Wcisło, Dariusz Świder, Krzysztof Samonek (sponsor zespołu), Bartosz Gajek, Karol Solecki. Do zespołu w trakcie rozgrywek dołączył po kilkuletniej przerwie od odejścia z Gdańska, nasz Mistrz – Leszek Kucharski.


W maju 2005 roku sekcja przy pomocy sponsorów zorganizowała turniej „Dzieci – Andrzejowi Grubbie”. Przed rozpoczęciem turnieju najlepszemu zawodnikowi w historii polskiego tenisa stołowego wręczono pamiątkową paterę. W owalu czerwonego serca znalazły się następujące słowa:
"PODZIĘKOWANIE dla Pana Andrzeja Grubby - za odniesione sukcesy sportowe na arenach krajowych i międzynarodowych oraz postawę fair play prezentowaną podczas gier. Jest Pan dla nas wzorem i idolem godnym naśladowania. Dziękujemy i również prosimy o kolejne działania na rzecz rozwoju naszej ukochanej dyscypliny i nas - młodych adeptów tenisa stołowego".
Po śmierci Andrzeja Gruby postanowiono, że turniej będzie organizowany w kolejnych latach i będzie miał charakter memoriału. W tym roku odbyła się już siódma edycja tej imprezy.


alt

Andrzej Grubba podczas spotkania z uczestnikami turnieju "Dzieci - Andrzejowi Grubbie" w maju 2005


W sezonie 2006/07 zespół zajął 10 miejsce i został zdegradowany do rozgrywek  II-Ligi mężczyzn. Drużyna w tym występowała w składzie: Piotr Kołaciński (trener), Mariusz Żurawski (kapitan), Leszek Kucharski, Krzysztof Samonek, Daniel Puchalski i Bartosz Gajek. Jednakże w sezonie 2006/07 były też sukcesy. Drużyna juniorów pod wodzą trenera Marcina Łuszczyka w składzie: Daniel Puchalski, Tomasz Filbrandt i Franciszek Lincer, zdobyła po wielu latach przerwy brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów, które były rozegrane w Brzegu Dolnym, 03-06/05/2007 roku.


Brak środków finansowych był przyczyną wycofania się 4 czołowych zawodników przed sezonem 2007/2008. Mimo trudnej sytuacji finansowej grupa pasjonatów postanowiła podjąć się zadania przywrócenia dawnej świetności gdańskiemu tenisowi stołowemu. Zespół składający się z samych wychowanków klubu: Bartosz Gajek (trener), Tomasz Filbrandt, Franciszek Lincer, Paweł Piórkowski, Rafał Paukszte i Krzysztof Samonek, zajęła 2 miejsce  w rozgrywkach II-Ligi.


Przez dwa sezony gdański zespół był bliski awansu do I ligi. Udało się za trzecim podejściem. W sezonie 2010/2011 [po wygranych meczach barażowych z KS Trasko Ostrzeszów (7:3, 6:4) drużyna AZS wywalczyła awans do I-Ligi mężczyzn. Akademicy grali w składzie; Tomasz Filbrandt, Mateusz Troka, Bartosz Gajek (grający trener), Krzysztof Piński, Bartosz Tarakan. Z powodzeniem rywalizowały pozostałe drużyny AZS. Drużyna w składzie: Krzysztof Komorowski, Maciej Prendota, Tadeusz Miruszewski, Michał Silski, Łukasz Łukaszewski, Aleksandra Rusiecka, Weronika Richert, trener  Bartosz Gajek, wywalczyła awans do III ligi. Tym samym AZS będzie w przyszłym sezonie jedynym klubem mającym dwie drużyny w tej klasie rozgrywkowej, bo awans do III ligi uzyskała dwa lata wcześniej inna drużyna AZS.


alt

Drużyna AZS AWFiS, która wywalczyła w minionym sezonie awans do I ligi. Od lewej Tomasz Filbrandt, Mateusz Troka, Bartosz Gajek - trener, Krzysztof Piński


Oprócz grup seniorskich sekcja tenisa stołowego AZS prowadzi również zajęcia w grupach wiekowych: skrzat, żak, młodzik, kadet i junior.

Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież