Od końca lat siedemdziesiątych do początku dziewięćdziesiątych sekcja tenisa stołowego AZS AWFiS Gdańsk była najlepszą w Polsce. Drużyna zdobywała mistrzostwo Polski przez 10 sezonów z rzędu. W latach dziewięćdziesiątych sekcja straciła swoją pozycję. Od 2007 roku grupa pasjonatów stara się przywrócić gdański tenis stołowy do dawnej świetności.
Sekcję tenisa stołowego na ówczesnej Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego utworzono 1976 roku. Zawodnikami AZS byli m.in. Andrzej Grubba, Leszek Kucharski, Andrzej Jakubowicz, którzy w latach osiemdziesiątych stanowili o sile polskiego tenisa stołowego i tworzyli reprezentację Polski. Gdański AZS jako jeden z trzech klubów w Polsce posiadał drużynę męską i kobiecą w ekstraklasie. Od końca lata siedemdziesiątych zaczął się okres dominacji gdańskich „akademików” w rozgrywkach ligowych. Od sezonu 1978/79 do sezonu 1987/88 drużyna AZS nie schodziła z najwyższego stopnia podium. Do sezonu 1990/91 gdańszczanie zdobyli jeszcze trzy medale – dwa srebrne i jeden brązowy. Oprócz sukcesów na arenie krajowej zawodnicy AZS z powodzeniem rywalizowali na arenie międzynarodowej. Grubba, Kucharski i Jakubowicz w 1981 roku zajęli drugie miejsce w Klubowym Pucharze Europy, a w kwietniu 1985 roku zdobyli tytuł najlepszej klubowej ekipy w Europie. Andrzej Grubba i Leszek Kucharski należeli do światowej czołówki odnosząc liczne sukcesy w imprezach rangi mistrzowskiej. Grubba w 1988 zdobył indywidualnie Puchar Świata. Debel Grubba-Kucharski wielokrotnie zdobywał medale indywidualnych i drużynowych Mistrzostwach Europy i Świata. Grubba był 3–krotnym, a Kucharski 2–krotnym uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w latach 1988-1996.
Od lewej strony: Zbigniew Liszewski (II-trener), Andrzej Jakubowicz, Andrzej Grubba, Leszek Kucharski i Adam Giersz (I-trener) - zdobywcy Klubowego Pucharu Europy
Z sukcesami sportowymi związane były sukcesy organizacyjne. Sekcja była organizatorem Międzynarodowych Mistrzostw Gdańska w kategorii seniorów, Akademickich Mistrzostwa Polski Seniorów i Juniorów, Mistrzostw Polski Seniorów, meczów w ramach Klubowego Pucharu Europy w latach 1980 -86, meczów Superligi, a nawet V Akademickich Mistrzostwa Świata (1984).
Nabór do sekcji pozwolił na znalezienie kolejnych talentów. Wśród wychowanków AZS byli m.in.: Anna Januszyk, Michał Dziubański, Piotr Szafranek. Dwaj ostatni zostali srebrnymi medalistami Akademickich Mistrzostw Świata w 1994 roku.
Sytuacja społeczno-gospodarcza w połowie lat 90 zaczęła mieć wpływ na finansowanie zespołu. Środki z budżetu państwa były coraz mniejsze. To przekładało się na sytuację klubu. Ograniczenie środków na płace dla trenerów spowodowało, że z klubu odeszło czterech młodych, zdolnych trenerów. Wraz z nimi odeszło 30 zawodników i zawodniczek co musiało się odbić na wynikach sekcji.
Działania skoncentrowano na odbudowie struktury organizacyjnej i szkoleniowej sekcji, nie dopuszczeniu do spadku zespołu męskiego z rozgrywek ekstraklasy. Brak środków finansowych spowodował zawieszenie szkolenia seniorek.
Pogarszająca się sytuacja finansowa spowodował wycofanie zespołu męskiego, który nigdy nie spadł do niższej ligi, z rozgrywek ekstraklasy. Od sezonu 1999/2000 zespół występował w rozgrywkach II-Ligi, nie schodząc poniżej trzeciego miejsca. W tym czasie drużyna drugoligowa (Tarakan Bartosz, Solecki Karol, Proszko Adam, Dudkiewicz Adrian, Samonek Krzysztof) pod wodzą trenera Marcina Łuszczyka grała w barażach o I ligę jednakże w dwumeczu minimalnie uległa drużynie Trasko Ostrzeszów.
W sezonie 2003/04 zespół po meczach barażowych wywalczył awans do I-Ligi. Skład zespołu tworzyli Adam Proszko (kapitan, trener), Michał Wcisło, Dariusz Świder, Krzysztof Samonek (sponsor zespołu), Bartosz Gajek, Karol Solecki. Do zespołu w trakcie rozgrywek dołączył po kilkuletniej przerwie od odejścia z Gdańska, nasz Mistrz – Leszek Kucharski.
W maju 2005 roku sekcja przy pomocy sponsorów zorganizowała turniej „Dzieci – Andrzejowi Grubbie”. Przed rozpoczęciem turnieju najlepszemu zawodnikowi w historii polskiego tenisa stołowego wręczono pamiątkową paterę. W owalu czerwonego serca znalazły się następujące słowa:
"PODZIĘKOWANIE dla Pana Andrzeja Grubby - za odniesione sukcesy sportowe na arenach krajowych i międzynarodowych oraz postawę fair play prezentowaną podczas gier. Jest Pan dla nas wzorem i idolem godnym naśladowania. Dziękujemy i również prosimy o kolejne działania na rzecz rozwoju naszej ukochanej dyscypliny i nas - młodych adeptów tenisa stołowego".
Po śmierci Andrzeja Gruby postanowiono, że turniej będzie organizowany w kolejnych latach i będzie miał charakter memoriału. W tym roku odbyła się już siódma edycja tej imprezy.
Andrzej Grubba podczas spotkania z uczestnikami turnieju "Dzieci - Andrzejowi Grubbie" w maju 2005
W sezonie 2006/07 zespół zajął 10 miejsce i został zdegradowany do rozgrywek II-Ligi mężczyzn. Drużyna w tym występowała w składzie: Piotr Kołaciński (trener), Mariusz Żurawski (kapitan), Leszek Kucharski, Krzysztof Samonek, Daniel Puchalski i Bartosz Gajek. Jednakże w sezonie 2006/07 były też sukcesy. Drużyna juniorów pod wodzą trenera Marcina Łuszczyka w składzie: Daniel Puchalski, Tomasz Filbrandt i Franciszek Lincer, zdobyła po wielu latach przerwy brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów, które były rozegrane w Brzegu Dolnym, 03-06/05/2007 roku.
Brak środków finansowych był przyczyną wycofania się 4 czołowych zawodników przed sezonem 2007/2008. Mimo trudnej sytuacji finansowej grupa pasjonatów postanowiła podjąć się zadania przywrócenia dawnej świetności gdańskiemu tenisowi stołowemu. Zespół składający się z samych wychowanków klubu: Bartosz Gajek (trener), Tomasz Filbrandt, Franciszek Lincer, Paweł Piórkowski, Rafał Paukszte i Krzysztof Samonek, zajęła 2 miejsce w rozgrywkach II-Ligi.
Przez dwa sezony gdański zespół był bliski awansu do I ligi. Udało się za trzecim podejściem. W sezonie 2010/2011 [po wygranych meczach barażowych z KS Trasko Ostrzeszów (7:3, 6:4) drużyna AZS wywalczyła awans do I-Ligi mężczyzn. Akademicy grali w składzie; Tomasz Filbrandt, Mateusz Troka, Bartosz Gajek (grający trener), Krzysztof Piński, Bartosz Tarakan. Z powodzeniem rywalizowały pozostałe drużyny AZS. Drużyna w składzie: Krzysztof Komorowski, Maciej Prendota, Tadeusz Miruszewski, Michał Silski, Łukasz Łukaszewski, Aleksandra Rusiecka, Weronika Richert, trener Bartosz Gajek, wywalczyła awans do III ligi. Tym samym AZS będzie w przyszłym sezonie jedynym klubem mającym dwie drużyny w tej klasie rozgrywkowej, bo awans do III ligi uzyskała dwa lata wcześniej inna drużyna AZS.
Drużyna AZS AWFiS, która wywalczyła w minionym sezonie awans do I ligi. Od lewej Tomasz Filbrandt, Mateusz Troka, Bartosz Gajek - trener, Krzysztof Piński
Oprócz grup seniorskich sekcja tenisa stołowego AZS prowadzi również zajęcia w grupach wiekowych: skrzat, żak, młodzik, kadet i junior.
Tomasz Łunkiewicz
Inne artykuły związane z:
- 13/07/2011 18:30 - Bez niespodzianek w składach na mecz Lotos Wybrzeże - GTŻ
- 13/07/2011 18:21 - Ruchy kadrowe w Treflu
- 13/07/2011 18:17 - Palestyńczyk w Arce
- 13/07/2011 18:12 - Kapsa szuka klubu. Sotirović też
- 12/07/2011 21:41 - BNP Paribas: Jedynka wyeliminowana! Siedmiu Polaków za burtą
- 11/07/2011 16:58 - Chomski: daliśmy im wygrać
- 11/07/2011 09:55 - Pierwsze piłki w BNP Paribas Polish Open 2011
- 10/07/2011 20:49 - Lechia nie zatrudni Olisadebe
- 10/07/2011 18:32 - Historyczny występ Polski w Lidze Światowej
- 10/07/2011 18:25 - Przegrana z Dynamem, dwaj nowi zawodnicy podpisali kontrakty