Test Dulkiewicz na Morenie - gdańskie zielone bajki? » Na Morenie czuć grubą awanturę związaną - tradycyjnie - z planami deweloperów i przewidywana wycinką... Pytania o tytuły MBA gdańskich urzędników. Co ukrywają? » Portal wbijamszpile.pl wraca do kwestii związanych z wykształceniem wysokich urzędników w gdańskim m... Studio Prasowe 1 grudnia » W niedzielę, 1 grudnia, o godzinie 12:45 w programie "Studio Prasowe" gośćmi red. Adriana Stankowski... Niemcy i uczą nas "praworządności" a my ich odznaczamy » W dniu 26.11.2024 r minister sprawiedliwości Adam Bodnar przyznał panu Haraldowi Krause Prokuratorow... Prof. Berendt, prof. Czauderna, Gwiazda - w komitecie Nawrockiego » Obywatelski Komitet Poparcia Kandydata na Urząd Prezydenta RP dr. Karola Nawrockiego1. Jacek Adamus,... Stowarzyszenie „Godność” popiera kandydaturę Karola Nawrockiego » Pan Karol Nawrocki, patriota rozumiejący i kochający PolskęStowarzyszenie „Godność”, zrzeszające wię... Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę! » - Wierzę, że właśnie dziś, tutaj, zaczynamy historię kolejnego zwycięstwa. Wierzę w to zwycięstwo i ... Nowa odsłona Merco - polski czyli lepszy » Po wielu udanych miesiącach negocjacji z oliwską spółdzielnią mieszkaniową mieszczącą się przy ulicy... Pożegnanie Jerzego Rusika » Nie żyje Jerzy Rusik.Być może najwybitniejszy prezes w historii GKS Wybrzeże Gdańsk. Zbudował drużyn... Andrzej Potocki odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności » 14 działaczy opozycji antykomunistycznej zostało w Gdańsku odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarn...
Reklama
Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę!
niedziela, 24 listopada 2024 18:17
Nawrocki 2025 - kibic Lechii po prezydenturę!
- Wierzę, że właśnie dziś, tutaj, zaczynamy historię kolejnego
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
czwartek, 24 października 2024 17:23
W otchłani morza – Elżbieta J. Moszczyńska
Morskie pejzaże Elżbiety Moszczyńskiej, gdańskiej malarki nie są

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wystawa „Gdańskie kościoły w malarstwie”

Ocena użytkowników: / 29
SłabyŚwietny 
środa, 21 marca 2018 20:39

Gazeta Gdańska w rubryce „Galeria Sztuki Gdańskiej” już od 7 lat prezentuje dokonania malarstwa gdańskiego. Artystów tu urodzonych, wychowanych i wykształconych. Gdańsk nie należał do najsilniejszych ośrodków XIX i XX wiecznego malarstwa w Europie, ale posiadał królewską szkołę artystyczną kształcąca malarzy, którzy w znaczny sposób zaznaczyli swoją obecność w europejskim życiu artystycznym.


Od wieków potęga Gdańska wynikała z miejsca położenia w delcie Wisły nad Zatoką Gdańską, jako dużego portu nad Morzem Bałtyckim. Przybywająca społeczność do miasta chcąc się tu osiedlić, tworzyła wspólnoty, które łączyła narodowość, język i wyznanie. Na tym tle dochodziło do nieporozumień i zamieszek. Mieszkańcy Pomorza i Gdańska silnie za sprawą religii połączeni z kościołem, byli katolikami. Panujący na Pomorzu książęta pomorscy związani z oliwskim klasztorem cystersów, przyciągali do Gdańska kupców i rozwijali handel. Niestety przyciągnęli do miasta również Krzyżaków, licząc na pomoc przy nawracaniu Prusów. Praktycznie od tego momentu rozpoczęła się cała skomplikowana historia miasta.


alt

Hans Urban, Wielki Młyn i kościół św. Katarzyny, olej, sklejka


Jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Gdańska, było przywędrowanie z Wittembergii, gdzie studiowało wielu młodych gdańszczan idei reformacyjnych. Nadużycia wśród kleru i kościoła katolickiego oraz sytuacja społeczno-polityczna i gospodarcza, bunt pospólstwa, doprowadziły do rozruchów religijnych o władzę w Gdańsku. Zaangażował się król Zygmunt I Stary opowiadając się przeciw reformatorom. Jednak nauki Lutra zataczały w mieście coraz szersze kręgi. Zwolennicy reformacji pojawiali się na ambonach kościelnych u franciszkanów, dominikanów, brygidek i w kościele św. Jana i Najświętszej Marii Panny. Od tego czasu, czasu reformacji, dzieje miasta miały w znacznej mierze charakter protestancki. Dopiero od połowy XIX wieku, wpływy katolików były nieco większe, szczególnie na obrzeżach miasta. Katolicy w tym czasie wiedli życie drobnomieszczańskie, proletariackie, byli co najwyżej rzemieślnikami. Historia miasta skrojona była na modłę protestancką. Zarządzanie pozostawało w ich rękach, a katolicy jedynie mogli być świadkami tych okoliczności. Ta trudna sytuacja, lokalnej społeczności rozgrywającej się między: katolikami, protestantami, luteranami i społecznością żydowską w ciągu mijających lat stawała się coraz trudniejsza, ale do wytrzymania. Po powstaniu Wolnego Miasta Gdańska, wobec nowego porządku politycznego nieco zmieniła się kultura mieszczańska i zeszła na drugi plan. Stare elity były w odwrocie. Nastały brunatne czasy i cała epopeja zniszczonego miasta z jego zabytkami i zrujnowanymi kościołami.

Berthold Franz Hellingrath, Kościół Mariacki w Gdańsku, olej, płótno


Gazeta Gdańska wraz ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków i Związkiem Ormiańskim przygotowuje wystawę zatytułowaną „Gdańskie kościoły w malarstwie” Spośród olbrzymiej prywatnej kolekcji Andrzeja Walasa, kolekcjonera sztuki Pomorza, zostało wyselekcjonowanych około 20 dzieł największych gdańskich artystów ostatnich dwóch stuleci. Na wystawie zobaczymy obrazy olejne i grafiki takich artystów jak: Rainhold Curicke, Arthur Bendrat, Paul Dannowski, Berthold Hellingrath, Stanisław Chlebowski, Erst Kolbe, Hans Urban, Theodor Urtnowski, Stanisław Michałowski czy najważniejszy malarz XIX Gdańska Johan Carl Schultz. Ten wybitny twórca zarówno sam jak i za sprawą swoich zdolnych uczniów rozsławił Gdańsk na całą malarską Europę. Autorzy obrazów, gdańskich świątyń przedstawiają ich najcenniejsze obiekty. Ta zdumiewająca ikonografia jest bezcennym zapisem artystyczno-architektonicznego kunsztu budowniczych tych budowli.

Paul Dannowsky, Remont Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, 1930, olej, płótno


Powoli jednak dobiegał końca okres malarstwa historycznego. Nowe prądy artystyczne płynące z zachodniej Europy, wywracały pojęcie sztuki realistyczno-naturalistycznej. Akademie nie nadążały za nowymi tendencjami. Oddalony od centrów nowego sposobu obrazowania, Gdańsk zostawał w tyle. Na dotrzymanie poziomu stać było tylko najlepszych i najzdolniejszych jak Ulrich Leman, August von Brandis czy Fritz Pfuhle. Na początku XX wieku zarówno Brandis jak i Pfuhle, byli dziekanami na Wydziale Malarstwa i Rysunku Politechniki Gdańskiej w pracowniach Architektury, wykształcili wielu znakomitych malarzy, ale ich czas miał dopiero nadejść. Kończył się okres ukazywania lokalnej historii oraz budowli publicznych i kościołów.

Hans Urban, Lomy na Motławie (w centrum Kościół św. Jana) olej, płótno


Gazeta Gdańska na wystawę, której wernisaż odbędzie się 8 czerwca w Galerii Związku Ormian w Gdańsku, przygotowuje specjalny katalog przedstawiający wszystkie prezentowane obrazy wraz z ich opisami. To sentymentalna podróż warta zobaczenia.

Stanisław Seyfried

Obrazy należą do kolekcji Andrzeja Walasa

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież