Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sętowski to Sętowski

Ocena użytkowników: / 50
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 13 sierpnia 2018 07:38

Tworzy fantastyczne krajobrazy zaginionych miast o wysublimowanej, finezyjnej architekturze, ma wyjątkowo bogatą wyobraźnię, korzysta również ze swoich snów. Jego spektakle malarskie tworzą swoistego rodzaju teatr wyobraźni. Swoją wiedzę i olbrzymie umiejętności oparł na dogłębnych studiach, których wartość malarską zbudował na mądrości wielkich mistrzów barokowej i renesansowej sztuki. Jest uczniem Mariana Michalika. Tomasz Sętowski, wybitny malarz, artysta, zaliczany do grona przedstawicieli polskiego magicznego realizmu, ostatnio zaprezentował swoje prace na dwóch wystawach, w Trójmieście, gdzie dziś mieszka oraz w swojej rodzinnej Częstochowie.


O ile na wystawie w galerii „Na Miejscu”, w klimatycznym gdańskim „Garnizonie” zaprezentował zestaw małych prac graficznych, akwafort, rysunków, akwarel i jeden olej, o tyle druga wystawa w Częstochowie zatytułowana „Inny świat - Salvador Dali versus Tomasz Sętowski” przyniosła głębsze przesłanie. Gdańszczanie z wielką przyjemnością obejrzeli dawno nie oglądanego na Wybrzeżu artystę, który nie krył dużego zadowolenia z możliwości powrotu do „starych kątów”. Malarz planuje kolejną wystawę w przyszłym roku na przełomie kwietnia i maja w jednej z trójmiejskich galerii, na razie nie zdradza jej nazwy. Wracając do wystawy w Częstochowie, zestawienie dwóch znakomitości światowej sztuki na tyle niebezpieczne i kontrowersyjne, co ciekawe i wzbudzające dreszczyk emocji. Czy przyniosło spodziewany efekt? Pewnie tak, bowiem już sam tytuł dał częściowo odpowiedź.

alt

Tomasz Sętowski, Temptation, 2018, olej, płótno


Przesłanie dr Mariana Panka, kuratora wystawy, znanej osobowości częstochowskiej, może tłumaczyć dość podobny rodzaj wyobraźni artystów, zarazem jednak o zupełnie odmiennej sile narracji, ekspresji wypowiedzi i techniki. Dali był ilustratorem, łączył różne światy ze sobą, był fenomenem surrealizmu. Sętowski kreuje zdarzenia, jest precyzyjny, sam tworzy swoich bohaterów. Nie da się ukryć ich podobnego stosunku do wykonywanego zawodu. Rozmawiałem z Tomaszem Sętowskim na ten temat. Artysta zwrócił uwagę na zbieżność działań marketingowych, o czym rzadko się mówi, co dość dobrze w swoich pamiętnikach opisywał kataloński malarz. Również kwestia szerokiego wachlarza działań artystycznych Dalego jest podobna do zainteresowań Sętowskiego. Jednocześnie artysta z Częstochowy zwraca uwagę, mimo wszystko na odległe podejście do tworzenia, różnice ujęcia tematu wynikające z interpretacji dwóch różnych postaw. Dali malował swobodną ręką, Sętowski jest dokładny. Marian Panek w przedmowie do katalogu wystawy, świetnie tę kwestię wyjaśnił, tłumacząc, iż ich postawę determinuje inspiracja wynikająca z różnych stymulacji zewnętrznych, ale również charakteru, paranoicznego Dalego i romantycznego Sętowskiego. Tomasz Sętowski uważa, że tego rodzaju zestawienie dwóch postaw artystycznych nie przeszkadza w jego dalszym rozwoju, nie dodaje specjalnego splendoru, ale też nie wtłacza go w jakieś inne ramy.

alt

Okładka katalogu wystawy - "Inne światy - Salvador Dali versus Tomasz Sętowski"


alt

Tomasz Sętowski, Pożegnanie dnia z nocą, 2001, akwaforta


Przy okazji naszej rozmowy artysta również podniósł kwestię zmiany otoczenia i reorganizacji dotychczasowego życia, które otworzyło go na jeszcze większą pracę. W jego przypadku zasób pomysłów jest nieograniczony. Jak sopocka ożywcza bryza znad zatoki, gdzie teraz mieszka, spływają na niego nowe pomysły. Teraz kiedy zbliżył się do granicy dużego doświadczenia, uważa że jego sztuka staje się dojrzalsza, pełniejsza, mówi że jest w wieku największej wydajności artystycznej, czuje olbrzymi potencjał. Nie przeszkadzają dochodzące z zewnątrz opinie, nie przeszkadza sprzedaż jego dzieł z drugiej ręki w nieodpowiednich miejscach, owszem boleje nad niezdarnymi kopiami swoich dzieł, pojawiającymi się na drugim końcu świata, ale z tym również sobie poradził. Dziś jego aktywność nie słabnie, w przygotowaniu nowe cykle, pracuje na wielu polach artystycznej działalności. Wprowadza je do swojego katalogu, te działania mogą wskazywać na podobieństwo do Dalego, ale to dosyć daleka zbieżność.

alt

Tomasz Sętowski


Sętowski to Sętowski nie do naśladowania ani podrobienia. W polskiej sztuce znalazłem jedynie jednego artystę jemu podobnego, to ceramik, rzeźbiarz, malarz o podobnej wrażliwości, podobnych fascynacjach, to Kazimierz Kalkowski z Gdyni, tak samo wielki, utalentowany i pracowity jak artysta z Częstochowy, ale to inne światy, Sętowski jest jeden.

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież