Kilkunastu uczestników zamieszek po meczu żużlowym w Zielonej Górze już usłyszało zarzuty. Niszczenie policyjnych samochodów i wiat przestankowych z pewnością będzie ich drogo kosztowało. Zostali zidentyfikowani na podstawie zapisu z monitoringu miejskiego. Teraz zapłacą i będą ukarani. Dzięki takim sytuacjom uliczne kamery nie budzą już kontrowersji, bezpieczeństwo jest najważniejsze. Czy w Gdyni też możemy spać spokojnie?
Tanio czy dobrze?
Miejski monitoring to coraz częściej standard w polskich miastach. Niestety, nie zawsze są to rozwiązania na zadowalającym poziomie. Przetargi na montaż i serwisowanie monitoringu wygrywają często małe, nawet jednoosobowe firmy (!), w dodatku zlokalizowane wiele kilometrów od miejsca realizacji zlecenia. Tacy wykonawcy nie mają zazwyczaj dostępu do nowoczesnej technologii, wiele do życzenia pozostawia też często sprzęt – najtańszy, o niskich parametrach, awaryjny. Usługi takich firm konkurują zazwyczaj ceną uruchomienia, jeśli jednak doliczyć do nich dodatkowe koszty serwisowania sytuacja zmienia się diametralnie. Nie funkcjonujące elementy systemu, często wiele dni czekające na dojazd serwisanta i naprawę to niebezpieczne dziury w miejskim monitoringu.
W Gdyni nowocześnie
A jak to wygląda w naszym mieście? Na ulicach Gdyni od sierpnia 2010 pracuje 117 nowoczesnych, szybkoobrotowych, kolorowych kamer, nadzorujących bezpieczeństwo mieszkańców miasta. Kamery pracują w wytypowanych przez Policję i Straż Miejską lokalizacjach. System monitoringu wizyjnego obejmuje: Śródmieście, Grabówek, Leszczynki, Chylonia, Pustki Cisowskie, Cisowa, Demptowo, Obłuże, Oksywie Górne, Oksywie, Babie Doły, Działki Leśne, Wzg. św. Maksymiliana, Redłowo, Orłowo, Witomino, Mały Kack, Wielki Kack, Karwiny i Dąbrowa.
Przy realizacji inwestycji zostały wykorzystane najnowocześniejsze rozwiązania techniczne z zakresu telekomunikacji i informatyki. Do celów transmisji obrazów z kamer został zbudowany zaawansowany system transmisji radiowej, który składa się z ośmiu stacji bazowych LMDS (ang. Local Multipoint Distribution Services) połączonych siecią radiolinii o przepustowościach rzędu 40 – 372 Mbps. – wyjaśnia szczegóły techniczne Tomasz Kuliński, kierownik projektu z Sprint S.A., który odpowiadał z uruchomienie monitoringu. System pracuje w zarezerwowanych pasach częstotliwości, nad którymi nadzór sprawuje Urząd Komunikacji Elektronicznej, dzięki czemu jest odporny na próby zakłóceń i próby nieautoryzowanego dostępu. Jak przyznają specjaliści gdyński system monitoringu wizyjnego jest największym i najnowocześniejszym przedsięwzięciem w Polsce, wykorzystującym do przesyłu obrazów z kamer system transmisji radiowej.
Miejski monitoring jest już powszechnie akceptowany jako pozytywny czynnik prewencyjny i podnoszący bezpieczeństwo. Niestety ciągle są jeszcze miasta funkcjonujące bez niego lub w oparciu o systemy słabej jakości. Samorządy często ociągają się z wydatkiem na instalację i obsługę monitoringu, chociaż jak się okazuje bywa, że odzyskane dzięki monitoringowi pieniądze już po jednej burdzie rekompensują koszty. Życia ludzkiego, które monitoring może ocalić nie sposób za to wycenić…
- 05/12/2011 12:23 - 2 tysiące porcji narkotyków nie trafi na rynek
- 05/12/2011 12:19 - 32-latek wszedł na mecz jako 8-latek
- 26/11/2011 11:56 - Elbląg. Policjanci zatrzymali „hieny cmentarne”
- 26/11/2011 11:51 - Tczew. Mundurowi pomogli niedoszłemu samobójcy
- 16/11/2011 09:22 - Powiat elbląski. Włamali się do garażu robiąc… podkop
- 07/10/2011 20:26 - Gdynia: Schował się w kanapie
- 17/09/2011 08:44 - Gdynia: Policjanci z Witomina ujawnili nielegalny towar
- 17/09/2011 08:39 - Gdynia: Kradli oryginalne koła ze znanych marek aut
- 13/09/2011 16:31 - Gdynia: Wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy komisariat
- 12/09/2011 13:01 - Gdynia: Skasował 6 aut teraz trzeźwieje