W czwartek 17 września o godz. 20.00 w w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego rozpocznie się koncert zespołu Luxtorpeda. To wspólna inicjatywa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Fundacji NGO - Młodzi Dla Polski Trójmiasto, mająca na celu upamiętnienie postaci rtm. Witolda Pileckiego.
- Rok temu odsłoniliśmy pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego co było ważnym wydarzeniem dla naszego muzeum - powiedział dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. - Rotmistrz Pilecki był nie tylko ochotnikiem do Auschwitz, chociaż to najbardziej znana część jego życiorysu. Przez profesora Michaela Foota był nazywany jednym z najodważniejszych żołnierzy całej II wojny światowej. To był także działacz społeczny, prezes mleczarni w II RP, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i co szczególnie ważne w miesiącu wrześniu uczestnik wojny obronnej 1939 roku. Rotmistrz był wówczas ułanem, walczył pod Piotrkowem Trybunalskim, a później walczył w partyzantce. Rotmistrz Witold Pilecki jest symboliczną postacią, która swoim życiem mówi o dwóch równie przerażających systemach totalitarnych: niemieckim nazizmie i sowieckim komunizmie. To postać ważna dla naszego muzeum, którą przywróciliśmy na wystawie głównej, za co wytoczono nam proces. Cieszę się, że prezes Marek Dudziński i fundacja Młodzi dla Polski Trójmiasto współpracuje z nami by przywoływać polskich bohaterów. Koncert odbędzie się 17.09, w dniu, w którym Armia Czerwona zadała cios w plecy broniącej się dzielnie przed Niemcami II Rzeczpospolitej. Armia Czerwona i Sowieci to taki sam zaborca jak Rzesza niemiecka, który został w Polsce również po roku 1945, bo Polska wtedy jeszcze wolności nie odzyskała, a tego dowodem jest rotmistrz Witold Pilecki, który w wolnej Polsce ma pomniki, a w tamtej Polsce został zamordowany.
- Jest to projekt niezwykły - powiedział Marek Dudziński, prezes Zarządu Fundacji Młodzi dla Polski Trójmiasto. - Po pierwsze że tworzą go instytucje, ludzie, dla których misją jest czczenie pamięci o tak ważnych postaciach jak rotmistrz Pilecki, jak Żołnierze Wyklęci. My jako stowarzyszenie od lat zabiegamy o tą pamięć. W tym roku uczcimy pamięć rotmistrza Pileckiego wspólnie z Muzeum II Wojny Światowej, które jest nie tylko instytucją kultury w sztywnym tego słowa znaczeniu, ale jest przede wszystkim instytucją misji. Pierwotnie to wydarzenie było planowane na 26 maja, kiedy przypadała rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego. Pandemia trochę pokrzyżowała nam plany. Dzięki doskonałej współpracy z Muzeum II Wojny Światowej organizujemy koncert w auli Jana Olszewskiego. Luxtorpeda w swojej warstwie tekstowej promuje wartości, o które dbał rotmistrz Pilecki: bohaterstwo i człowieczeństwo. Mowa tu o olbrzymim geniuszu. Często kojarzymy rotmistrza głównie z bohaterstwem, ale stworzenie siatki konspiracyjnej w Auschwitz wymagało olbrzymiego geniuszu wywiadowczego.
TŁ
Inne artykuły związane z:
- 04/07/2015 20:14 - Daszczyński z rekomendacją na stanowisko prezesa zarządu TVP SA
- 09/09/2012 22:01 - Jarosław Kaczyński wśród głodujących przy magistracie
- 01/09/2012 00:06 - Jaworski: Rządzący Polską chcą byśmy zapomnieli o postulatach Sierpnia’80
- 30/08/2012 20:35 - Gierszewski: diametralne ograniczanie wydatków na oświatę
- 10/06/2011 18:23 - Walka o zarząd Radia Gdańsk