Krzysztof Dośla: Co nam zostało z Sierpnia? » Sierpień 1980 roku pokazał Polakom siłę wspólnego działania i przekonanie, że można skutecznie upomn... 21 postulatów: światowe dziedzictwo spisane na sklejce » Jest kilka powodów, dla których warto zatrzymać się przy 21 postulatach Międzyzakładowego Komitetu S... "Gazeta Gdańska": Gdański Sierpień - Polskie Lato » Nowy numer bezpłatnej "Gazety Gdańskiej" już dostępny w stałych punktach kolportażu. Tym razem motyw... Presja ma sens, Dulkiewicz oprzytomniała » Na łamach „wybrzeża24.pl” publikowaliśmy informację o zaniechaniu organizacji przez miasto Gdańsk ju... Geneza strajku. "Uzgodniliśmy, że na czele stanie Lechu" » Wtajemniczeni, w tym sam Lech Wałęsa, twierdzą, że gdyby nie „Borówa” strajku i Wałęsy by nie było..... Dulkiewicz nie chce mszy 1 września! » Pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w dniu 1 września każdego roku tradycją stała się u... Czytaj historię u źródła. 45 lat "Tygodnika Solidarność" » Tygodnik Solidarność obchodzi w tym roku 45-lecie istnienia. Od chwili ukazania się pierwszego numer... "TOP 20" w enklawie Tuska - przybywa "półmilionerów" na Pomorzu » Przy 3,4 proc. inflacji rocznej w 2025 roku, wynagrodzenia pomorskiej nomenklatury gospodarczej kszt... Gdańsk upamiętnił... » W sobotę i w niedzielę w Gdańsku miały miejsce uroczystości upamiętniające okrutne zbrodnie na polsk... Prawo prawa koalicji KO/PSL - wyprawka last minute dla minister » Zarząd woj. pomorskiego, kwintesencja koalicji rządowej KO/PSL tuż przed powołaniem Jolanty Sobieran...
Reklama
piątek, 28 sierpnia 2026 18:51
Nowy numer bezpłatnej "Gazety Gdańskiej" już dostępny w stałych
Skrzaty wzięły SKT
czwartek, 20 sierpnia 2026 19:12
Skrzaty wzięły SKT
Z udziałem blisko 50 zawodniczek i zawodników odbył się na
Piłka w grze, a Lechia w opałach...
niedziela, 16 sierpnia 2026 10:44
Piłka w grze, a Lechia w opałach...
W Gdańsku nadal chyba trwa lekki szok po majowej degradacji. Sam
Terminarz Betclic I ligi 2026/2027
środa, 08 lipca 2026 19:31
Terminarz Betclic I ligi 2026/2027
24 lipca rozpocznie się sezon sezon 2026/2027 w Betclic I lidze.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Mariusz Hoffman -
wtorek, 25 sierpnia 2026 17:14
Mariusz Hoffman -
Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki (GTPS) — najstarsze

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Żeglarz
piątek, 02 maja 2025 08:00
Żeglarz
Kapitan Nut odważny, romantyczny, bez skazy, poświęcił swoje
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
czwartek, 18 września 2025 17:09
Bohaterski, niemiecki ksiądz upamiętniony w Żarnowcu
Kompleks klasztorno-kościelny w Żarnowcu to perła północnych
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Odbudowa organów Mertena Friese w kościele Św. Trójcy w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 22 października 2011 16:18

altSpotkanie poświęcone projektowi odbudowy wielkich organów Mertena Friese w kościele Św. Trójcy w Gdańsku odbyło się 19 października. Jednocześnie ogłoszono wyniki organizowanego po raz pierwszy tego rodzaju w Polsce Międzynarodowego Konkursu Organmistrzowskiego na koncepcję odbudowy unikatowego w skali Europy instrumentu. Zaprezentowane także zostały prace konkursowe. Do konkursu przystąpiło pięć firm zagranicznych i jedna polska.



alt

Pięcioosobowe międzynarodowe jury trzykrotnie obradowało pod przewodnictwem organmistrza dr. Andrzeja Szadejko (na zdjęciu z lewej), jednogłośnie przyznając pierwsze miejsce firmie niemieckiej Kristiana Wegscheidera (na zdjęciu z prawej) z Drezna.


Zwycięska firma istnieje od 1989 roku i na swoim koncie ma budowę i zrekonstruowanie ponad 90 instrumentów organowych m.in. w Austrii, Czechach, Niemczech i w Polsce, a konkretnie w Pasłęku. Zwycięzca wygranie konkursu odbiera jako wielki zaszczyt dla niemieckiej firmy, która będzie w Gdańsku rekonstruowała dawny instrument o dźwiękach, za którymi tęsknią współcześni melomani. Odbudowa w jego ocenie potrawa do pięciu lat i pochłonie około miliona euro.
W konkursie drugie miejsce zajęła firma organmistrzowska Guido Schumacher z Belgii, a trzecie firma Flentrop z Holandii.


alt

Podczas uroczystości wręczono cztery certyfikaty dla patronów gdańskich organów, którzy ufundowali zakup kilku z pośród trzech tysięcy piszczałek. Jedną z takich osób jest Rajmund Stremel, przewodnik turystyczny PTTK, który ufundował już dwie piszczałki, bo jak uzasadnia swoją decyzję, od dzieciństwa mieszka w okolicach kościoła Św. Trójcy, pamięta jego powojenne zniszczenia i okres odbudowy.


W ocenie znawcy historii miasta nad Motławą Andrzeja Januszajtisa, odbudowa organów w kościele Św. Trójcy ma podstawowe znaczenie dla rozwoju kulturalnego kompleksu klasztornego. Jest to największy i jeden z ostatnich obecnie restaurowanych zabytków ruchomych Gdańska. Projekt odbudowy realizowany jest przez oo. Franciszkanów i Gdańskie Stowarzyszenie „Dziedziniec”, a opiera się na współpracy z ludźmi dobrej woli, którzy chcieliby wpisać się w dziedzictwo kultury i zostawić po sobie coś trwałego.


alt

Podczas uroczystego spotkania można też było się zapoznać z archiwalnymi materiałami ukazującymi historię kościoła i jego 17-wieczne organy. Realizację projektu ich odbudowy - nad czym patronat objął Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz - dofinansowuje Miasto Gdańsk. Dotacja celowa przyznana w tym roku wynosi blisko 240 tys.


Szczegółowe informacje na www.gdansk.franciszkanie.pl

Wła-49

Zdjęcia: Maja Bieńkowska          

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież