Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Na 2022 rok zwyczajni „Niezwyczajni”

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 07 stycznia 2022 15:44

POMAGAJMY - także, a może przede wszystkim w najbliższej okolicy.


Jestem z Gdańska, pomagam na co dzień rozglądając się, „najpierw rzut kamieniem” (jestem odważna, przynajmniej „całkiem” śmiała). Widzę ilu starszych ludzi potrzebuje wsparcia, cierpi na samotność, choroby wieku starszego. Uwięzieni w swoich mieszkaniach, czasem na trzecim, czwartym piętrze bez windy. Seniorzy to nie uprawiane, nie tknięte pole dla działeczek charytatywnych, wybierających bardziej spektakularne projekty, często w egzotycznych zakątkach świata. Telewizje raczej nie zaglądają do niezamożnych domostw schorowanych emerytów, a i na Instagramie nie są to tematy topowe i chwytliwe.

Spektakularna jest historia księdza (w internecie), który wystąpił z zakonu, bo proboszcz zlecił mu co sobotnie wizyty duszpasterskie u ludzi starszych. Tak przygnębiały go te gościny, że zrezygnował z posługi. Zakochał się, ożenił i zhejtował swojego byłego pryncypała proboszcza (rada - nigdy nie mów źle o swoim byłym pracodawcy). Historię tę przytaczam ku uważności działaczek charytatywnych, by zwróciły uwagę ile w tej kwestii jest do zrobienia, w zasięgu wzroku, obok nas.

Wyróżnione przez Twój Styl bohaterki wekujące zupy na granicę, wywołują u mnie uczucia mieszane, z jednej strony panie pomagają ze wzruszenia nad niedolą innych (niestety tych, którzy wrogo szturmują granicę naszej Ojczyzny w poszukiwaniu lepszego bytu). Z drugiej strony mam obawy, czy zauważają potrzebujących wokół siebie, w rodzinie, w sąsiedztwie. Ciekawa jestem, która z tych dobrodusznych działaczek regularnie odwiedza emerytowanych i schorowanych krewnych z bliższej lub dalszej rodziny. Czy zdarzyło im się ugotować i zawieźć własnoręcznie przyrządzoną zupę w litrowym słoiku? Ja mam bardzo długoletnie doświadczenie w tej dziedzinie, mimo wielu obowiązków zawodowych, nie oczekując rozgłosu dowoziłam zupy (i inne przysmaki pod dwa różne adresy). Robiłam to z potrzeby sytuacji, ale także z serca, z mojej naturalnej inwencji pomagania innym. Czasem dopadało mnie znużenie, czułam się wyczerpana, ale też przyzwoita i godna zaufania. Nieskromnie, anonimowo dodam, że ogólnie potrafię pochylić się nad każdym potrzebującym wsparcia jeśli tylko mogę. Znam podobne „bohaterki”, ale nie jest ich aż tak dużo. Może dlatego, że dziś modne jest docenianie i realizacja głównie siebie. Temat starości jest zbyt prozaiczny, wiele pań i oczywiście panów - sytuacja ludzi starych nie interesuje, jeśli już to przygnębia jak tego młodego księdza wikariusza…

Słoikowy zawrót głowy, zryw uczuć ma charakter akcyjny, aż do wypalenia i znużenia problemem, pozostawia za to u działaczek poczucie sprawczości, bycia lepszym, poczucie choć przez chwilę bycia bohaterką dnia. Dodatkowym atutem akcji jest tak modne dziś siostrzeństwo kobiet (w gotowaniu zup), bo na tym etapie panie jeszcze nie rywalizują, lecz współdziałają. Dalej rywalizacja je podzieli.

Panie tzw. działaczki lubią najczęściej rozwiązywać problemy globalne lub szerzej rozumiane lokalne czyli miejskie najlepiej za pośrednictwem stowarzyszeń i fundacji dających zatrudnienie i pieniądze na życie. Wolontariat to często blaga lub przywilej dla szukających sensu życia i bardziej uduchowionych jednostek.

Wysokie obcasy wytypowały najbardziej „śmiałe” kobiety 2021 roku, na liście tej oczywiście występują same swoje, 50 kobiet z tego samego profilu, z poglądami charakterystycznymi dla Wysokich obcasów.

Premiuje się je np. za odwagę rozpoczęcia dyskusji o przemocy w szkołach teatralnych, ale też za promowanie tak absurdalnych i zwyczajnych fizjologicznych przypadłości jak menstruacja.

Wśród nominowanych są działaczki protestujące przeciw zakazowi aborcji na życzenie, nie ma natomiast bohaterek, które np. podjęły trud i wyzwanie adopcji i wychowywania trójki dzieci (a trochę by się ich znalazło). Nikt nie zaprzeczy, że łatwiej jest mówić lub krzyczeć na wiecach niż podjąć się codziennej pracy, u podstaw bez potrzeby odnoszenia spektakularnych zwycięstw na oczach Instagrama i kolorowych pism.

Polityka rozgrywa więc pomaganie - promujmy zwyczajnych „niezwyczajnych”.

Ewa Potrykus

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież