Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska » W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny H., teściowej b. prezydenta Gdańsk... "Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar... Zaryglowali Gdańsk, zaryglują Polskę » Sami nad sobą pieją z zachwytu. Klepią frazesy w przedwyborczych uniesieniach. Głoszą w 21 postulata... Daniel Obajtek w hali BHP » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". ... "Tony" Mytnik w peletonie Nawrockiego - Nitras po kaszubskich górkach » W grupie osób udzielających poparcie Karolowi Nawrockiemu w wyborach prezydenckich nie brak także po... Pomorzanie za Karolem Nawrockim » Na liście Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego jest kilkadziesiąt osób z Pomorza. W p... "Tak ta historia wyglądała naprawdę". To trzeba zobaczyć - Nawrocki ca... » - W sprawie Pana Jerzego zrobiłem to, co potrafiłem z ludzkiego odruchu pomocy drugiemu człowiekowi....
Reklama
Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska
piątek, 23 maja 2025 07:26
Gdański park roz(g)rywki - samo(PO)moc miejska
W czerwcu przed gdańskim sądem kolejna rozprawa w procesie Janiny
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kamińska: "Nikomu nie stanie się krzywda z powodu Monaru w sąsiedztwie"

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 18 maja 2011 11:49

Rozmowa z Ewą Kamińską, zastępczynią prezydenta Gdańska do spraw społecznych, o przenosinach Monaru i izby wytrzeźwień z ulicy 3 Maja na ulicę Sobieskiego i protestach z tym związanych.

 

 

Czy odpowiedziano już na listy protestujących mieszkańców i rektorów PG i GUM?


W piśmie mieszkańców była przede wszystkim prośba o spotkanie i wyjaśnienie wszystkich wątpliwości. Zebranie w tej sprawie odbyło się 27 kwietnia, dlatego nie była potrzebna odpowiedź pisemna w tej sprawie. Jednak wtedy dostałam kolejne pismo skierowane do prezydenta Adamowicza, do którego przygotowywana jest właśnie odpowiedź. Niedawno wpłynął do mnie kolejny list, tym razem od NSZZ Solidarność Politechniki Gdańskiej, na który wkrótce odpowiem


Z rektorami obydwu uczelni spotkałam się w zeszłym tygodniu. Profesor Janusz Moryś z GUMedu nie wnosił większych obiekcji, natomiast profesor Henryk Krawczyk z Politechniki argumentował, że przenosiny poradni Monaru i pogotowia socjalnego mogą zaburzyć plany rozwoju jego uczelni. Politechnika zamierza w kierunku ulicy Sobieskiego 21 (gdzie przenoszą się obie placówki) rozwijać koncepcję Doliny Krzemowej. Jednak jest to inwestycja, na którą Politechnika nie ma obecnie środków – jest to więc kwestia przyszłości.


Profesorowi Krawczykowi wystarczył więc argument, że obie nasze placówki nie muszą być właśnie tam i możemy je w przyszłości przenieść pod inny, bardziej dogodny adres. Jednak należy tu pamiętać o dwóch koniecznych warunkach, jakie takie miejsce musi spełniać: bez bezpośredniego sąsiedztwa mieszkańców, ale w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej – by nie było problemów z dojazdem. Postanowiliśmy też, że jeżeli Politechnika znajdzie w swoich zasobach nieruchomość, w której moglibyśmy realizować nasze cele, to możemy się wtedy zamienić i oddać uczelni budynek przy Sobieskiego 21. Jednak nie zanosi się, żeby w najbliższym czasie takie uzgodnienie zostało zrealizowane, a nas goni czas. Od stycznia obie placówki muszą działać już pod nowym adresem.


Dlaczego nie można było przenieść poradni Monaru i pogotowia socjalnego na ulicę Srebrniki, gdzie w budynkach należących niegdyś do Kolumny Transportu Sanitarnego rozpocznie się niedługo leczenie metadonem?


Marszałek województwa pomorskiego oddał jeden budynek miastu tylko na potrzeby terapii metadonowej. Inne budynki w tym miejscu nie należą do nas, dlatego nie możemy tam nic przenosić. Jednak, nawet gdybyśmy mogli, to nie jest to dobry pomysł. 


Działalność placówek z ulicy 3 Maja jest kierowana do tych, którzy z uzależnienia mogą wyjść, którzy o to walczą, dźwigają ogromny, codzienny trud. Natomiast ci, którzy leczą się metadonem, w pewnym sensie z chorobą przegrali. Dostają dawkę zastępczego leku, który ma im pozwolić w miarę normalnie egzystować. Nie chcemy, żeby osoby uzależnione, które walczą z tym uzależnieniem, uczęszczały do tej samej placówki, co osoby korzystające z metadonu.


Nie jest tak, że to bezduszna decyzja urzędników zdecydowała o przeniesieniu tych placówek. Cały sztab specjalistów, którzy na co dzień pracują w tym środowisku, nad planem miasta szukał dogodnego miejsca, tak żeby było ono jak najlepsze. Nasza ostateczna decyzja jest wynikiem przyjętych kompromisów między możliwościami dojazdu, odległością od sąsiadów, ceną   za remont i przystosowanie budynków oraz całego szeregu innych czynników.


Poza tym, jeżeli idea monarowska polega na tym, że każdy kolejny stopień walki z nałogiem odbywa się coraz bliżej ludzi, to chcemy się tego trzymać. Mamy przecież uzależnionych przywracać społeczeństwu, a nie gdzieś wstydliwie chować. Z drugiej strony doskonale rozumiem strach mieszkańców Królewskiej Doliny.


Właśnie dlatego na spotkanie zaprosiłam przedstawicieli Straży Miejskiej i policji, żeby przedstawili statystyki, że w okolicach tych placówek nie dzieje się nic złego, nie ma żadnego wzrostu przestępczości. Izba wytrzeźwień będzie monitorowana. Osoby nietrzeźwe będzie tam dowozić policja, więc nie sądzę, żeby miało dziać się tam coś niedobrego.


Może to jednak właśnie izba wytrzeźwień powoduje największe protesty?


Nie jest to tylko i wyłącznie izba wytrzeźwień. Zmieniliśmy już kilka lat temu zakres jej działalności – to pogotowie socjalne. W momencie, gdy alkomat wykazuje zero, nie pozostawia się takiej osoby samej sobie. Jest przeprowadzana z nią rozmowa przez doświadczonych specjalistów, którzy radzą, jak wyjść z nałogu, powalczyć o siebie i rodzinę. Taki człowiek po opuszczeniu placówki nie czuje się już samotny, wie, że warto wrócić z podniesioną głową, trzeźwym.


Taka osoba nie pójdzie od razu do sklepu po kolejną butelkę. Oczywiście, nie wyklucza to sytuacji, że jedna na sto osób się złamie i pójdzie pić dalej, jednak tak samo może się zdarzyć z osobą, która nie wychodzi z izby wytrzeźwień, a po prostu pije w pobliskim parku.


Przede wszystkim wierzę naszym specjalistom, prowadzą te placówki od blisko trzydziestu lat. Mają potrzebne doświadczenie, są profesjonalistami w świadczonej opiece. Wiedzą, jak ją sprawować, żeby nie stwarzać żadnego zagrożenia dla sąsiedztwa.


Może gdyby miasto wcześniej zorganizowało spotkanie z mieszkańcami, to nie byłoby aż takich niepokojów?


Z doświadczenia wiem, że niewiele osób by się na takim zebraniu pojawiło, albo nie przyszedłby nikt. Co prawda, u prezydenta Rzeczypospolitej znajduje się obecnie projekt ustawy o konsultacjach społecznych, jednak sama regulacja, nawet jeżeli przejdzie, niewiele zmieni w mentalności ludzi. Najwyżej na tego typu spotkaniach pojawiają się ludzie z ciekawości, którzy chcą się czegoś dowiedzieć.


Nie obawia się pani kolejnych protestów?


Nie. Jestem raczej przekonana, że największa burza już się przetoczyła. Teraz jest czas, gdy opadają emocje, a do ludzi dochodzą konkretne argumenty. Rozumieją, że nie stanie im się żadna krzywda, gdy w ich sąsiedztwie pojawi się poradnia Monaru i pogotowie socjalne z izbą wytrzeźwień.


Maciej Ciemny
maciej.ciemny@wybrzeze24.pl
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież