Miłośnicy baletu i muzyki klasycznej, którzy zasiedli w komplecie na widowni Teatru Muzycznego w Gdyni na dwa dni zostali przeniesieni do przedrewolucyjnych czasów rosyjskiej kultury. W podróż zabrali nas artyści Moscow City Ballet. Ten powiew dawnej Rosji zapewnił nam jeden z najlepszych zespołów nie tylko rosyjskiego baletu. Grupa Moscow City Ballet daje nam możliwość przeżycia emocji tak mocnych, że pozostających w pamięci dzięki połączeniu ruchów tancerzy z fantastyczną choreografią.
„Jezioro Łabędzie” i „Dziadek do orzechów” – te dwa top spektakle baletowe Piotra Czajkowskiego w wykonaniu Moscow City Ballet zabrali widzów w podróż do krainy baśni i piękna.
Dziadek do orzechów
Moscow City Ballet to renomowana grupa, prezentująca technikę tańca klasycznego w wykonaniu najbardziej utalentowanych, pełnych wdzięku tancerzy. Pod okiem założyciela i dyrektora artystycznego Victora Smirnova – Golovanova artyści osiągają prawdziwą perfekcję. Jej część mogła zobaczyć gdyńska publiczność.
Jezioro Łabędzie, jest najsłynniejszym i uwielbianym przez publiczność baletem Piotra Czajkowskiego. Nasycony liryzmem, poetycką fantastyką i wspaniałą choreografią niezmiennie zachwyca od wielu lat. Wątki miłosne, jak i dramatyczne przeplatają się ze sobą, niczym w kalejdoskopie. Są one dodatkowo potęgowane przepiękną muzyką, która wraz z bohaterami ilustruje całą gamę i potęgę uczuć im towarzyszących, od rozczarowania po miłość. Dziewczęta zaklęte w łabędzie, Zły Duch i uczucia przekraczające granice życia i śmierci wciąż wzruszają widzów na całym świecie.
Jezioro Łabędzie to przedstawienie w trzech aktach. Akcja zaczyna się w dworskiej bibliotece. Z okazji pełnoletności syna panująca księżna wręcza mu rodowy medalion. Oznajmia też Zygfrydowi, że nazajutrz podczas balu powinien wybrać przyszłą żonę spośród zaproszonych księżniczek. Wraz z zapadającym zmierzchem pojawia się Zły Duch. Nad brzegiem jeziora książę spotyka dziewczynę-łabędzia i zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. To Odetta zaklęta w łabędzia przez czarnoksiężnika. Jeśli ktoś poprzysięgnie jej prawdziwą miłość, wówczas zgubne czary stracą swoją moc. Oczarowany urodą Odetty, książę przysięga jej wieczną miłość. W drugim akcie przybywają zaproszeni goście, księżniczki: węgierska, neapolitańska, hiszpańska, rosyjska i polska. Przybywa też czarnoksiężnik Rotbart z córką Odylią, łudząco podobną do Odetty. Pod wpływem czarów Zygfryd przysięga miłość Odylii, skazując w ten sposób Odettę na wieczne cierpienie. Akt III rozgrywa się nad brzegiem jeziora Zły Duch chełpi się swym zwycięstwem nad dobrem. Zygfryd słowami miłości i skruchy przywraca Odettę do życia, lecz ta rzuca się ze skały, a zrozpaczony książę podąża za nią.
Prapremiera Jeziora łabędziego Piotra Czajkowskiego odbyła się w Teatrze Bolszoj w Moskwie 20 lutego 1877. Motywy muzyczne były wielokrotnie wykorzystywane m.in. w filmach serii Harry Potter, w filmie Wojciecha Jerzego Hasa Jak być kochaną w filmie Anna Karenina z Sophie Marceau. Emisja sztuki w radzieckiej telewizji państwowej rankiem 19 sierpnia 1991 r. poprzedziła komunikat o wprowadzeniu stanu wyjątkowego i przejęcia władzy w państwie przez samozwańczy komitet „twardogłowych” z KPZR tzw. Pucz Janajewa. Motyw z „Jeziora Łabędziego” wykonywał też punkowy „Dezerter”.
ASG
- 23/12/2011 21:03 - Wigilie dla potrzebujących
- 22/12/2011 20:58 - Środy z Orange w nowych miastach
- 22/12/2011 15:13 - Uchwalono budżet Gdańska i nową Aleję Vaclava Havla
- 22/12/2011 15:06 - Gdańska szopka wróciła do kościoła św. Trójcy
- 21/12/2011 19:20 - Jubileusz 10-lecia Nadmorskiego Centrum Medycznego w Gdańsku
- 21/12/2011 19:14 - Gdańsk będzie miał ulicę Vaclava Havla?
- 21/12/2011 18:40 - Wojewoda apeluje o bezpieczne używanie fajerwerków
- 21/12/2011 18:24 - Przed XXI sesją Rady Miasta Gdańska
- 21/12/2011 18:20 - Przekazanie paczek świątecznych dla Polonii z Kaliningradu
- 21/12/2011 16:08 - SB fabrykowała materiały kompromitujące Wałęsę