"W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam... "Godność" o weryfikacji sędziów! » Oświadczenie Stowarzyszenia "Godność" w sprawie sędziów po spotkaniu Tuska i Bodnara.OświadczenieW d... Homilia bp. W. Szlachetki: słowa, które paść powinny... » Homilia bp. Wiesława Szlachetki wygłoszona 1 września 2024 r. przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej ... SDP wybrało J. Wikowskiego - weryfikacje dziennikarzy jak w 1982? » - Takie rzeczy jakie dzieją się w Polsce z demokracją, szykanowanie dziennikarzy o poglądach konserw... Cz. Nowak pyta władze Gdańska: "Potańcówka" w miejscu zbrodni grudniow... » Pani Aleksandra Dulkiewicz, prezydent GdańskaPan Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solida... Stowarzyszenie Godność pisze do Prezydenta Dudy » Stowarzyszenie Godność wystosowało list do Prezydenta Andrzej Dudy, w którym protestuje wobec działa... Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego? » To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b. prezydenta Sopotu, dziś sejmowego prokurato... Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ...
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jędykiewicz: Elektrownia atomowa w Żarnowcu 40:60

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
środa, 29 lutego 2012 14:35

altZ Jerzym Jędykiewiczem, niegdysiejszym pomorskim baronem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ostatnim wojewodą gdańskim PRL, inż. hydrotechnikiem, pierwszym budowniczym elektrowni jądrowej w Żarnowcu w latach 1982-88, byłym szefem Energobudowy rozmawia Artur S. Górski.



- Żarnowiec, Choczewo, Gąski to trzy potencjalne lokalizacje elektrowni jądrowej wskazane przez jej inwestora Polską Grupę Energetyczną. Wszystkie trzy miejscowości leżą w pasie nadmorskim. Ostateczną lokalizację poznamy do końca 2013 roku. Jak pan ocenia szanse lokalizacji elektrowni w Żarnowcu?
Jerzy Jędykiewicz: Za lokalizacją elektrowni w Żarnowcu przemawia przychylność dla niej lokalnego środowiska, zarówno samorządowców jak i lokalnej społeczności. O takie rozwiązanie zabiega też marszałek województwa pomorskiego. Zatem klimat dla inwestycji jest sprzyjający. Jednak jest problem chłodzenia reaktora. Kluczowa jest kwestia chłodzenia, czyli zasoby wody. Przy planowanej jej wielkości, czyli dwa razy po 1500 Megawatów Jezioro Żarnowieckie nie wystarczy. Można ten problem rozwiązać poprzez doprowadzenie kanałami wody morskiej i jej wcześniejsze odsolenie. Ale to rozwiązanie podnosi koszt inwestycji.


- Jest jeszcze alternatywa chłodzenia kominowego…

Jerzy Jędykiewicz: Woda krąży w systemie zamkniętym, wymuszonym przez ruch powietrza. System odprowadzania ciepła w chłodniach kominowych jest powszechnie stosowany. Hiperboliczne chłodnie widoczne są w krajobrazie wielu regionów, w Polsce widać je na przykład w Opolu i w Bełchatowie. Jednak na Pomorzu, gdzie wrażliwość na zachowanie walorów krajobrazowych jest wysoka, byłyby trudne do zaakceptowania. Zatem szanse Żarnowca oceniam na 40:60.


- W 1982 roku próbowaliście rozpocząć program energetyki jądrowej. Był pan wówczas dyrektorem Energobloku Wybrzeże. Historia zatacza koło?
Jerzy Jędykiewicz: Przed trzydziestu laty w Żarnowcu i okolicach było szczere pole i jedna wieś. Wchodziliśmy tam z pracami. Od tego czasu wiele się zmieniło w technologiach, gospodarce, o polityce nie wspomnę.


- Jest  poważny opór społeczny przeciwko lokalizacji elektrowni atomowej w pobliżu miast.
Jerzy Jędykiewicz: Ależ planowane lokalizacje dzieli od aglomeracji 50 kilometrów. Spójrzmy na Francję, Niemcy, Stany Zjednoczone, gdzie elektrownie zlokalizowane są na obrzeżach miast.


alt


- Na naszym postrzeganiu energetyki jądrowej ciągle ciąży odium Czarnobyla. Po 1986 r. gwałtownie wzrosła fala protestów przeciwko budowie elektrowni. Na Ukrainie były błędy konstrukcyjne i zabrakło kultury bezpieczeństwa, ale wysokorozwinięta  Japonia też nie ustrzegła się katastrofy. Elektrownia Fukushima, która co prawda oparła się siłom natury, ale uległa uszkodzeniu. Niemcy też wycofali się z energetyki jądrowej. 
Jerzy Jędykiewicz: We Francji z energii atomowej pozyskiwane jest 76 procent energii. W Stanach Zjednoczonych i we Francji edukacja prowadzona jest już w szkołach podstawowych. Wysokorozwinięte gospodarki nie poradzą sobie bez elektrowni atomowych. Naturalnie trzeba mądrze uświadamiać społeczeństwo. Jest to de facto bardzo bezpieczne rozwiązanie...


- Awaria w elektrowni Fukushima w Japonii, po marcowym trzęsieniu ziemi i tsunami, spowodowała jednak, że niemiecki rząd ogłosił moratorium na wdrożenie tej ustawy i nakazał  wyłączenie siedmiu najstarszych elektrowni jądrowych…

Jerzy Jędykiewicz: Jestem gotów założyć się o butelkę Chivas Regala, że za dwa lata Niemcy wrócą do programu energii atomowej i zaczną prace nad uruchomieniem kolejnych elektrowni atomowych. Co prawda nakłady na ten rodzaj energetyki są wyższe niż przy elektrowniach konwencjonalnych, ale po siedmiu latach już się bilansują. Koszt wygaszenia reaktora nie są zaś wysokie.


- Wracamy na krajowe podwórko. Rada nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej powoła lada dzień prezesa kluczowej spółki energetycznej Polskiej Grupy Energetycznej.  Ostateczna decyzja o tym, kto pokieruje największą w kraju spółką energetyczną zapadnie 1 marca. Wydaje się, że wybór na to stanowisko Krzysztofa Kiliana, absolwenta Politechniki Gdańskiej i liberała, przyjaciela premiera Tuska, jest przesądzony…
Jerzy Jędykiewicz: I to będzie dobra zmiana jakościowa. To fachowiec dużego formatu, były minister telekomunikacji i wiceprezes Polkomtelu. Szkoda tylko, że energetyka nie ma szczęścia do inżynierów energetyków na fotelach prezesów. Jednak nowy prezes, wsparty przez ekspertów powinien sobie poradzić przy rozmowach z dyrektorami elektrowni, zarządzającymi sieciami przesyłowych, dystrybutorami energii i innymi operatorami na rynku energii. Kilian, mieszkający zresztą na Pomorzu, będzie jednym z decydujących o lokalizacji elektrowni. Ostateczna decyzja będzie po stronie rządu. Ale PGE to ważny gracz, mający w ręku prawie połowę rynku wytwarzania energii w kraju.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież