Powołanie nowego arcybiskupa: z Białegostoku do Gdańska » Arcybiskup białostocki Tadeusz Wojda będzie nowym metropolitą gdańskim. Decyzję papieża Franciszka o... Grzelak akceptuje - Gdańsk karze "S" za... » Urzędnik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w imieniu władz miasta Gdańska nałożył na “Solidarność” k... Poseł Płażyński wnioskuje do wojewody w sprawie kontrowersyjnego planu... » Poseł Kacper Płażyński wystosował do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym wnioskuj... Wraca sprawa obalenia pomnika prałata Jankowskiego » Przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku rozpoczął się po trzeciej próbie 1 marca br. proces ... W tygodniku „Sieci”: Kpina z Odszkodowań » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” wraca temat odszkodowań, który wywołał szef MSZ Niemiec oficj... Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku dot. rezol... » W związku z pojawiającymi się rezolucjami dotyczącymi ochrony lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazow... Wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIW... » Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańs... Marek Markiewicz: Misją sędziego nie jest polityka » Z mec. Markiem Markiewiczem, delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, za... Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem » Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie przez kolejne 3 lata, choć kontrakt... Od piątku wzrost opłat za wodę i ścieki » Od piątku, 26 lutego, wzrośnie opłata za metr sześcienny wody i ścieków w Gdańsku. To pierwsza z pod...
Reklama
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
czwartek, 25 lutego 2021 06:37
Podwyżka cen wody poza termin kontraktu - płacowe kominy pod kranem
Od jutra istotnie drożeją woda i ścieki w Gdańsku - i tak będzie
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
wtorek, 02 marca 2021 20:17
Kanonada w Niepołomicach - Arka w półfinale Pucharu Polski
W pięknym stylu piłkarze Arki Gdynia awansowali do półfinału
Lechia podtrzymała zwycięską passę
sobota, 27 lutego 2021 18:12
Lechia podtrzymała zwycięską passę
Lechia wygrała trzeci mecz ligowy z rzędu. Podopieczni Piotra

Galeria Sztuki Gdańskiej

Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
wtorek, 23 lutego 2021 10:36
Kobiety w gdańskim malarstwie - Eva van Brelicq
Anna Bilińska, Sara Lipska, Zofia Stankiewicz, Pia Górska, Zofia

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Carl Eduard Detloff – gdański romantyk

Ocena użytkowników: / 74
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 marca 2013 18:31

Duże poruszenie i zainteresowanie wzbudziła niedawno otwarta w Muzeum Sopotu, wystawa gdańskiego malarstwa. Po naszych dwóch relacjach, redakcja „Gazety Gdańskiej” dostała  wiele maili, dowodzących o wielkim zainteresowaniu mieszkańców naszego miasta, historią sztuki gdańskiej.Okazało się, że wiele osób, nawet interesujących się malarstwem przeżyło duże zaskoczenie. Kolekcja Andrzeja Walasa wzbogacona paroma innymi obrazami odkryła nowe oblicze gdańskich twórców drugiej połowy XIX i pierwszej polowy XX wieku. Po raz pierwszy zobaczyliśmy dzieła malarzy bardzo mało znanych, a tworzących w Gdańsku. Wydaje się, że pokutujący mit o prowincjonalnym  ośrodku sztuki jest nieprawdziwy. Redakcja postanowiła zatem na łamach naszego portalu i gazety prezentować dalej, wyjątkowe obiekty gdańskiej sztuki. Kolekcjonerstwo w naszym mieście  ma duże tradycje. Prywatne zbiory tak szacownych mieszczan jak: Jacob Kabrun, Friedrich Basner, Lesser Giełdziński czy Luise Trauschke, pozwoliły w 1872 roku otworzyć muzeum. Gedaniki Andrzeja Walasa też zasługują na publiczną prezentację, nierzadko  reprezentują walory dzieł muzealnych, a on sam wraz ze swoim zbiorem wpisuje się w tradycję gdańskiego kolekcjonerstwa. Może wzorem prywatnych ekspozycji, które powstają ostatnio na Starym Mieście znalazłoby się miejsce również dla malarstwa XIX wieku i czasów Wolnego Miasta Gdańska.


Pierwszym obiektem otwierającym nasz nowy cykl jest niedawno nabyty przez gdańskiego kolekcjonera obraz. W jednym z niemieckich domów aukcyjnych udało się kupić dzieło mało znanego malarza gdańskiego Carla Eduarda Detloffa (1804–1857) zatytułowane „Łódź wiosłowa z zamku Kronborg” (54x71 cm). Dane w literaturze fachowej na temat Detloffa są bardzo skąpe. Wiadomo, że przez jakiś czas mieszkał i tworzył w Gdańsku, ale malował również w Danii i Szkocji. Wiadomo również o jego wystawie w Kilonii i że przed wojną Muzeum Miejskie posiadało kilka jego prac (akwarele, rysunki oraz obraz zatytułowany „Leuchtturm von Danzig”). 


alt


W tej chwili Centralne Muzeum Morskie posiada jeden obraz olejny zatytułowany „Bryg w sztormie”. „Łódź wiosłowa z zamku Kronborg”, to obraz namalowany w 1855 roku i przedstawia północne wybrzeże Zelandii u stóp zamku Kronborg, w którym jak wiemy rozgrywała się akcja szekspirowskiego Hamleta. Trudno jednak porównywać obraz Detloffa do pejzaży jego rówieśnika, mowa o innym wielkim malarzu romantycznym, sławnym Casparze Davidzie Friedrichu. Pewne podobieństwa można jednak zauważyć. Tym wspólnym mianownikiem dla obu artystów jest nostalgiczny nastrój. Scena oddaje doniosłość majestatu natury. Zbliżająca się nawałnica burzowa sprawia trwogę wśród krzątających się przy łodzi rybaków, którzy dopiero co powrócili z połowu. Ten nastrój charakterystyczny dla Friedricha, poety pędzla, również za pomocą podobnych środków buduje Detloff, lecz on  idzie dalej w nieco innym kierunku, swoją postawę malarską osadza na walorze konkretnego motywu. Nad brzegiem morza, położony na klifie, dominuje dostojnie wielki zamek, który potęguje wrażenie bezbronności wobec potęgi żywiołu. Wielką siłę oddziaływania na widza, twórca uzyskuje dzięki swojemu dużemu talentowi artystycznemu. Obraz pochodzi z połowy XIX wieku, a więc z czasów, kiedy Gdański Teatr Szekspirowski  praktycznie już nie istniał, bowiem budynek Szkoły Fechtunku, w którym odbywały się przedstawienia został zlikwidowany. Może autorowi chodziło o zwrócenie uwagi gdańszczan na  sprawy sztuki w mieście i szybszą budowę Teatru Miejskiego.


Tajemnica tego obrazu może miała nieść pewne przesłanie dla obywateli miasta. Musiało minąć  blisko 160 latach, przypuszczalna hipotetyczna idea zawarta w dziele Carla Eduarda Detloffa, gdańskiego malarza wreszcie może się spełni. Nowy wspaniały Teatr Szekspirowski już niebawem, ponownie zagości w Gdańsku i to w swoim własnym budynku.


Stanisław Seyfried (galeriaessey@wp.pl)

galeria-essey.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+11 #11 Daniel 2013-04-17 13:50
Świetny artykuł.
Cytować
 
 
+10 #10 FZR 2013-04-06 06:33
Więcej takich artykułów !Jest to bardzo potrzebne dla naszej historii Gdańska
Cytować
 
 
+15 #9 koneser sztuki 2013-04-01 13:05
Piekna historia, obraz wysokiej klasy robi wrazenie, dobrze, ze wrocil do Gdanska, bo tu jest jego miejsce. przepraszam za klopoty z klawiatura.
Cytować
 
 
+8 #8 koneser sztuki 2013-04-01 08:15
Pikna historia, obz wysokie klasy-robi wrazenie, dobrze, ze wrocil do Gdanska, bo tu jest jego mejsce!
Cytować
 
 
+9 #7 Barbara 2013-03-28 19:17
Odwiedziłam wystawe zbiorów w muzeum Sopotu W wiekszosci jak sie dowiedziałąm sa to wyselekcjonowan e obrazy pochodzace z kolekcji jednego własciciela .Wyjatkowo dobrane pod wzgledem artystycznym jak i historycznym .Kazdy obraz posiada swoja historie i jest indywidualnie opisany .Nowy nabytek tego kolekcjonera Carl Detloff jest wspaniałym uzupełnieniem wystawy przypomina o tradycjach szekspirowskich w Gdansku. Tak długo oglądałam obrazy az spozniłam sie na wazne spotkanie,ale było warto
Cytować
 
 
+14 #6 gdańszczanka 2013-03-26 13:55
Slowa uznania dla redakcji, ze zdecydowala sie na wydawanie tak ciekawych artykuków związanych z naszą lokalna sztuką gdańską oraz wyrazy szacunku dla autora tekstów, który bardzo wnikliwie i rzetelnie podchodzi do swojej pracy. Nawiązując do Detloff'a, uważam, że jego obraz może z calą pewnością ozdobić ściany nowego budynku Teatru Szekspirowskieg o!
Cytować
 
 
+13 #5 Magda 2013-03-24 13:16
Tak ten obraz Detloffa robi wrazenie jest w nim symbolika nawiazujaca do tradycji szekspirowskich .Wybitny obraz muzea moga tylko pozazdroscic.
Cytować
 
 
+14 #4 Gdanszczanin 2013-03-24 13:02
Kiedy bylem na wystawie i widzialem te wyjatkowej klasy dziela ,bylem pod ogromnym wrazeniem tej wyjatkowej kolekcji .Dzisiaj widze ze kolekcja sie powiekszyla o wysmienity muzealny obraz romantyka Carla Eduarda Detloffa bardzo rzadkiego artysty gdanskiego,ten ciekawy obiekt nawiazujacy z gdanska tematyka szekspirowska, jest wlasnoscia wspanialego czlowieka wybitnego sportowca i kolekcjonera z olbrzymia pasja Andrzeja Walasa.Wyrazy Szacunku
Cytować
 
 
+14 #3 Ania 2013-03-23 17:13
Piękny symbolizm w malarstwie gdanskim, szkoda tylko, że w muzeach pisze się tylko imię i nazwisko oraz datę urodzin i śmierci autora obrazów. Brawa dla autora artykulu za wspanialy przekaz. Wyrazy szacunku dla kolekcjonera z pasją!!!
Cytować
 
 
+13 #2 malarz pokojowy 2013-03-23 14:47
Swietny pomysl redakcji portalu!Autor kompetenrtny i pisze o tym co prasowych plotkarzy w ogole nie bierze
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież