Wręczono nagrody w pierwszej edycji konkursu "Pro bono Poloniae" » W sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej podczas uroczystej gali wręc... „8 tygodni do zdrowia” » „8 tygodni do zdrowia” to tytuł programu profilaktyczno-treningowego przygotowanego przez Akademię N... Prof. Gwizdała złożył mandat Rektora Uniwersytetu Gdańskiego » Dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, prof. UG z dniem 28 września 2020 r. na ręce Przewodniczącego Rady Uni... „Sieci”: Dlaczego Kreml boi się Polski » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o postrzeganiu Polski przez Rosję pisze publicysta Marek Budz... Srebrny jubileusz Rënk-u » Pomorskie Hurtowe Centrum Rolno-Spożywcze S.A. Rënk świętowało 25-lecie istnienia.- Nasz rynek istni... Kacper Płażyński: Władze Gdańska nie zdały egzaminu z wrażliwości hist... » Z mec. Kacprem Płażyńskim, posłem PiS, rozmawia Artur S. Górski– Tunel pod Martwą Wisłą został oddan... Maseczka choć mała, może uratować Twoje życie » Eksperci nie mają wątpliwości. Zakrywanie ust i nosa, zachowywanie dystansu fizycznego oraz częsta d... "Ziarna i plewy" demokracji - PO i PZPR bliżej siebie? » Przed Dworem Artusa odbył się "Wiec Demokracji", kolejna impreza liturgii politycznej uwielbianej pr... „Sieci”: Tak brał Sławomir Nowak » W tygodniku „Sieci” Wojciech Biedroń ujawnia nowe fakty na temat działań pupila Donalda Tuska na Ukr... Poseł Płażyński chce wyjaśnień w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisł... » - Chcę wyjaśnień władz Gdańska w sprawie budowy Tunelu pod Martwą Wisłą - mówi Kacper Płażyński. Pos...
Reklama
98 rocznica powstania Gedanii
wtorek, 15 września 2020 13:30
98 rocznica powstania Gedanii
Bodaj po raz pierwszy od wielu lat tak liczna ilość delegacji
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
niedziela, 27 września 2020 19:18
Stoczniowiec przegrał pierwsze derby Pomorza
Do 34 minuty Stoczniowiec prowadził z KH Energą Toruń. Po
Lechia rozbiła Podbeskidzie
sobota, 26 września 2020 18:42
Lechia rozbiła Podbeskidzie
Dobrze gra się w tym sezonie Lechii z beniaminkami. Podopieczni

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Krystynie Górskiej
czwartek, 24 września 2020 09:50
Wspomnienie o Krystynie Górskiej
Kiedy w 2012 roku przygotowywałem się do spotkania z Krystyną

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

W obiektywie Macieja Kostuna

Odkrywanie tajemnic spod ogona
środa, 26 lipca 2017 18:30
Odkrywanie tajemnic spod ogona
Solidarność męska powinna mnie powstrzymać od plotek na tematy

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wystawa w kościele św. Jana

Ocena użytkowników: / 55
SłabyŚwietny 
niedziela, 09 sierpnia 2020 12:03

Sierpniowe dni wakacji stały się w tym roku wyjątkowo atrakcyjne bowiem w murach gdańskiej świątyni obejrzeć można niezmiernie atrakcyjną wystawę „Gdańsk i okolice w malarstwie” z kolekcji Andrzeja Walasa.Dziewiąta wystawa dzieł gromadzonych przez oliwskiego kolekcjonera dowodzi po raz kolejny o zasadności jego wyboru. Przypomnę, że zainteresowania kolekcjonerskie Walasa dotyczą Gdańska i historii z nim związanych. Jego olbrzymi zbiór gedaników prezentuje się okazale. Na wystawie zaprezentowanych jest zaledwie 51 obrazów, ale i tak dają one pewien wgląd w to co na przestrzeni przynajmniej 400 lat działo się w mieście. Specjalnie stworzony na tę okazję katalog prezentuje autorów obrazów i ich biografie.

alt


alt

Od lewej: Lawrence Ugwu - dyr. NCK, Andrzej Walas - właściciel kolekcji, Stanisław Seyfried - kurator wystawy


Autorzy wystawy Stanisław Seyfried i Andrzej Walas mieli nadzieję na szerszy pokaz jednak niełatwe uwarunkowania konserwatorskie stworzyły trudne warunki ekspozycji. Nadbałtyckie Centrum Kultury współorganizator pokazu, dołożyło wszelkich starań aby nadać wystawie odpowiednią oprawę. Profesjonalnie przygotowana sceneria wzbudziła w licznie zgromadzonej publiczności duży zachwyt. Udało się pokonać wszelkie przeszkody i wystawa okazała się nadzwyczajna.

alt

Eugen Windmüller, Zakonnik, olej, deska


alt


Powracając do malarstwa. Mimo słabej oceny formułowanej przez krytyków sztuki dotyczącej XIX wieku ekspozycja mimo wszystko prezentuje wysoki poziom artystyczny. Kolekcjonerowi z Oliwy udało się dotrzeć do najwybitniejszych przykładów starego gdańskiego malarstwa często do tej pory nieznanego. Zatem zobaczyć możemy po kilka bardzo ciekawych i rzadkich prac malarzy gdańskiego biedermeieru (Friedrich Sy, Rober Reinick), twórców epoki romantyzmu (Carl Detloff, Wilhelm Meyerheim), realizmu historycznego (Eduard Hildebrandt, Paul Meyerheim, Alfred Scherres), niemieckiej ekspresji (Bruno Krauskopf), neoimpresjonizmu (Erich Mercker). Jest także kilka obrazów funeralnych pochodzących z początku XVII wieku czy miedziorytów tak samo starych, by wymienić wizerunek bramy powitalnej Ludwiki Marii Gonzagi żony Króla Władysława IV stworzony według Adolfa Boya zięcia Andreasa Stecha, a rytowany przez Jeremiasza Falcka.

alt


alt

Autorzy wystawy: Andrzej Walas i Stanisław Seyfried


Na wystawie prezentowane są także obrazy stworzone na Pomorzu przez artystów nieco słabiej rozpoznawalnych, a niemniej dobrych. Zobaczyć możemy prace artystów pochodzących z Elbląga, Kwidzyna, Malborka i Tczewa. I tu warto wymienić takich malarzy jak Alfred Bachmann, Eugen Windmüller, Stanisław Chlebowski, Berthold Hellingrath czy Paul Emil Gabel.

alt

Alfred Scherres, Powódź na Żuławach, olej, płótno


Dużą rolę w kształtowaniu gdańskich artystów odegrało kilka znaczących faktów dotyczących XIX–wiecznego miasta. Założenie w 1804 roku Królewskiej Szkoły Sztuk Pięknych i Rzemiosła, powstanie Towarzystwa Pokoju (1816), powołanie Towarzystwa Sztuk Pięknych (1835), założenie Stowarzyszenia Ochrony Dawnych Budowli i Pomników Sztuki (1856), powstanie Muzeum Miejskiego (1872). Czołową postacią tych wszystkich działań był Johann Carl Schultz, wybitny malarz i grafik. Na wystawie zobaczyć możemy jego dwie prace: akwafortę przedstawiającą prezbiterium kościoła św. Trójcy w Gdańsku z II serii albumu „Gdańsk i jego budowle” wydanego w 1855 roku oraz jeden z jego niewielu obrazów olejnych dostępnych w Polsce zatytułowany „Pinie z Neapolu”. Johann Carl Schultz zakochany artysta w starym mieście nadmotławskiego grodu miał wielki wpływ na rozwój sztuki w Gdańsku. Przyczynił się w trudnym dla miasta XIX wieku do wykształcenia olbrzymiej rzeszy artystów. Większość z nich po studiach w renomowanych ośrodkach akademickich ówczesnej Europy powracała do swojego rodzinnego Gdańska. Rodzi się zatem pytanie, na ile ich umiejętności wzbogaciły rozwój sztuki. To pytanie pozostaje otwarte, ale może choć w części wystawa ta da na nie odpowiedź.

alt


Bogata kolekcja malarstwa Andrzeja Walasa jest kontynuacją dawnych prywatnych gdańskich zbiorów, które w większości zostały rozproszone. Niewątpliwie wystawa ta nawiązuje do znakomitych gdańskich kolekcji Jacoba Kabruna, Friedricha Basnera czy Lessera Giełdzińskiego. Andrzej Walas, kolekcjoner z wielką pasją, śledzi aukcje największych europejskich domów aukcyjnych, wyławia okazy i sprowadza je do Gdańska, gdzie powinno być ich stałe miejsce prezentacji. Rodzi się zatem pytanie co dalej z kolekcją, która powstawała w ostatnich 40 latach, w skład której wchodzą wybitne dzieła gdańskiej sztuki. Oczywiście decyzja należy do jej właściciela, ale warto by było zachować ją w Gdańsku, w mieście gdzie powstawała. Jedno z muzeów już zakupiło małą część kolekcji dotyczącą militariów. Tymczasem rodzą się plany kolejnej bardzo ciekawej nowej wystawy gedaników z kolekcji Andrzeja Walasa.

- Wystawa czynna jest do końca sierpnia

Stanisław Seyfried

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież