STRABAG zarabia w Gdańsku. Kto bogatemu zabroni? » Gdańsk i dwie zaprzyjaźnione gminy wypłaciły dwa miliony złotych tytułem zadośćuczynienia koncernowi... Szymon Pawlicki, aktor, odważny człowiek – nie żyje » Nie żyje Szymon Pawlicki, aktor, człowiek “Solidarności”. Zmarł 25 stycznia br. w konińskim szpitalu... Tomasz Augustyniak, szef pomorskiego sanepidu, odwołany » Tomasz Augustyniak został odwołany z funkcji Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanita... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Rządowi wystawiłbym czwórk... » W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” wywiad z prezydentem RP Andrzejem Dudą, który za walkę z epid... Sławomir Neumann: Dekompozycja PO? Bez przesady! » Ze Sławomirem Neumannem, przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w regionie pomorskim, posłem od 200... Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku włączyło się do akcji #SzczepimySi... » Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w związku z rozpoczęciem 15 stycznia br. e-rejestracji na szczep... Wiesław Szajda 1950-2021 » W poniedziałek, 18 stycznia, nad ranem odszedł właściciel firmy Hydromechanika Wiesław Szajda. Wiesł... Gdańska demografia 2004-2020 » 31 grudnia 2020 roku Gdańsk liczył 470 907 mieszkańców. Z 35 gdańskich dzielnic najwięcej mieszkańcó... Lista punktów szczepień w Trójmieście » Przedstawiamy listę punktów, które szczepić będą zarejestrowane osoby od 25 stycznia w ramach Narodo... „Dobra energia zawsze powraca. Stań się jedną rodziną. Przekaż 1% poda... » Fundacja Energa rozpoczyna kampanię informacyjną w 2021 roku. Celem kampanii jest pomoc pracownikom,...
Reklama
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
piątek, 15 stycznia 2021 13:26
Magdalena Sroka: Dostaniemy mandat wręczony przez policjanta, który stanie się sędzią
Z nadkom. Magdaleną Sroką, rzeczniczką prasową Porozumienia
Stoczniowiec rozbity w końcówce
niedziela, 24 stycznia 2021 20:25
Stoczniowiec rozbity w końcówce
Hokeiści Stoczniowca w Nowym Targu trzymali przyzwoity wynik do 54
Rusza Ekstraklasa S.A.. Nadzieje Lechii
środa, 27 stycznia 2021 18:38
Rusza Ekstraklasa S.A.. Nadzieje Lechii
W piątek, 29 stycznia, piłkarska Ekstraklasa SA wznawia rozgrywki.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
niedziela, 17 stycznia 2021 13:37
Zbigniew Szczepanek – Artysta, nawigator z Oksywia
Ostatni raz ze Zbyszkiem Szczepankiem spotkałem się w październiku

Foto "Kwiatki"

Foto
środa, 18 marca 2020 10:30
Foto
W marcu na chwilkę Pomorze odwiedziła

Sport w szkole

Finały zawodów lekkoatletycznych
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 17:19
Finały zawodów lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza do udziału w
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
sobota, 29 lutego 2020 12:50
Jeśli lubisz film „Buena Vista Social Club” nie możesz przegapić show na Ołowiance
Porywające kubańskie show zagości w niedzielę 1 marca br. w
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
poniedziałek, 17 lutego 2020 09:52
Najlepsi rumscy sportowcy, trenerzy i sponsorzy sportu
Za nami XI Rumska Gala Sportu i dwudziesty szósty konkurs „Na
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Malarstwo Elbląskie XX wieku - „Od Bertholda Hellingratha do Harrego Schultza”

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
sobota, 28 lipca 2012 14:47

Każde miejsce na ziemi ma swoją historię, mniej lub bardziej wstydliwą czasami chwalebną a czasami zwykłą. Zapomnienie, odcięcie się od korzeni nie ubogaca, nie rozwija, szczególnie kiedy mamy do czynienia z dokonaniami w sztuce godnymi naszej uwagi. Cykl wystaw “Sztuka Elbląska XX wieku” zorganizowanych przez Stowarzyszenie Klaster Biznesu Kultury “BizArt”, działające od niedawna w Elblągu po raz pierwszy próbuje pokazać dokonania sztuki elbląskiej końca XIX  i początku XX wieku.Pierwsza majowa wystawa już się odbyła, pokazano kilka obrazów malarzy elbląskich działających na terenie Prus Wschodnich, Wolnego Miasta Gdańska i Niemiec. Do tej pory temat ten był lekceważony, ignorowany, wstydliwie pomijany. Wydaje się, że zorganizowany w ubiegłym roku pokaz marynistyki europejskiej w „Galerii Zum” dał asumpt do odczarowania rzeczywistości i pokazania korzeni, bardzo przecież znamienitych.


alt

Harry Schultz - "Kąpiące się na plaży"- olej


Tak jak poprzednio i tym razem Krystyna Olechnowicz zawiadująca elbląską galerią, ponownie zaprosiła Sopocki Dom Aukcyjny do współorganizacji  ekspozycji. Obejrzeć  można 46 obiektów, w większości jest to malarstwo , ale są także akwaforty, litografie, fotografie, a uzupełnienie stanowi bardzo ciekawy zbiór map  przedstawiających teren Żuław i Elbląga od XVII do XX wieku. Warto wspomnieć, że poza zbiorem Sopockiego Domu Aukcyjnego są także zbiory internetowej Sopockiej Galerii „Essey”, zbiory znanego gdańskiego kolekcjonera Andrzeja Walasa, oraz zbiory antykwariatu „Krak” z Ditzingen.


alt

Berthold Hellingrath - "Zimowy widok Gdańska - 1920 r."


Jak się okazało pozyskanie obiektów dla tej wystawy nie było proste, tym bardziej ekspozycja wydaje się cenniejsza. Przede wszystkim zobaczyć można dzieła Bertholda Hellingratha malarza urodzonego w Elblągu, który jako pięcioletni chłopiec wraz z rodzicami przeprowadził się do Gdańska. Do Elbląga powrócił z wielkim sentymentem po dwudziestu latach. Powstało wówczas wiele bardzo ciekawych prac, które dzisiaj są już wielka rzadkością, jednak na wystawie można zobaczyć dwie akwaforty Hellingratha przedstawiające Żuławy. Kościółek we wsi Wróblewo, położony nad kanałem i motyw ze Świbna.


Wielką rzadkość stanowią obrazy olejne elblążanina, na wystawie jest jeden, przedstawiający ulicę Piwną i kościół Mariacki w Gdańsku. Harrego Schultza, najbardziej rozpoznawalnego elbląskiego twórcę, reprezentują cztery obrazy. Jest obraz z jego wczesnego okresu, zatytułowany „Kąpiące się na plaży”, utrzymany w estetyce malarstwa impresjonistycznego, tak sporadycznie spotykanego w niemieckiej sztuce. Widok  ten jest wyjątkowym dziełem tej prezentacji, jest także mały obrazek, zatytułowany „Wejście do portu”, prawdopodobnie wystawiany na wystawie  w monachijskiej galerii „Glastpalast” w 1913 roku, na której artysta został nagrodzony Złotym Medalem.


alt

Berthold Hellingrath - "Brzeg zatoki w Orłowie - 1923r." - akwaforta


Obok możemy zobaczyć dzieło, jakże charakterystyczne dla jego twórczości, typowy obraz marynistyczny, ze względów ikonograficznych ważny dla Elbląga „Rudowęglowiec i loma”. Harry Schultz był jednym z niewielu malarzy europejskich, który malował kutry zalewowe, kurońskie i wiślane lomy, budowane zresztą w pobliskiej stoczni w Tolkmicku przez Gottfrieda Modersitzki. Tolkmickie lomy widywałem jeszcze jedynie na obrazach Stanisława Borysowskiego i Gerharda Grafa. Harry Schultz zapewne należy do najwybitniejszych malarzy Elbląga. Warty jest uhonorowania w swoim mieście. 


Inną mało znaną postacią a prezentowaną na elbląskiej wystawie jest Stanisław Chlebowski, malarz urodzony w pobliskim Braniewie, prezentujący wielką kulturę artystyczną, świetnie wykształcony, uczeń Lovisa Corintha, a zupełnie zapomniany, czeka na swoje odkrycie, tak jak wielu innych malarzy z tego regionu, o których będzie jeszcze czas napisać i przedstawić ich twórczość,  być może przy okazji następnej wystawy. Inną grupę malarzy tworzą artyści malujący motywy elbląskie, a mający luźne związki z Elblągiem na przykład Erich Scholtis, gdański malarz, uczeń słynnego ekspresjonisty niemieckiego Otto Mullera, mieszkający przez dwa lata, od 1944 do 1945 roku w powiecie nowodworskim we wsi Przemysław, czy  jeden z najwybitniejszych malarzy gdańskich Fritz Heidingsfeld. Prace obu malarzy można zobaczyć na wystawie w Galerii ZUM.


alt

Berthold Hellingrath - "Twierdza Wisłoujście - 1923 r." - akwaforta


Wielkie znaczenie dla Elbląga miała bliskość Królewca i miejscowej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie kształciło się wielu elblążan, gdzie studiowało wielu wielkich malarzy europejskich takich jak: Kathie Kollwitz, Lovis Corinth czy Edward Bischoff. Wydaje się, że wystawa dla miasta i jego historii stanowi dużą wartość, przełamuje barierę zapomnienia i braku tolerancji dla historii, na którą przecież my współcześni nie mieliśmy wpływu, ale z której możemy mądrze korzystać. Warto kontynuować te prezentacje i zachować  je dla sztuki i kultury. Warto, również zainteresować młodzież, która powinna wiedzieć, że mieszka w mieście, w którym jeszcze niedawno kwitł  wielki przemysł, że wielkie kompanie żeglugowe miały tu swoje siedziby, że odbywały się prestiżowe zawody wioślarskie, że rozwijała się kultura i sztuka. Jednocześnie, pamiętać trzeba, że z Elbląga wyjeżdżały oddziały szturmowe SA, brunatne koszule do akcji pacyfikacji gdańskich Żydów.


alt

Harry Schultz - "Rudowęglowiec i loma"- olej


Niełatwą mamy historię, w każdym zakątku naszego kraju znajdą się dobre i złe karty, ale próbujmy się z nimi zmierzyć pamiętając o tych złych, pokazujmy dobre. Doskonałym przykładem są wystawy w Galerii Zum przywracające historii i pamięci wielu ciekawych, zdolnych i  wartościowych artystów pochodzących z Elbląga, o których tu na miejscu często niewiele wiemy.
Stanisław Seyfried  


Galeria Zum – Elbląg
Malarstwo Elbląskie XX w.
Wystawa czynna od 1. 08. do 15. O9. 2012r.
Elbląg ul. Kowalska 3/5 D – Starówka
W godz. 12-17 od pon. do czw.


galeria-essey.pl

galeriaessey@wp.pl                                                                             

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież